Fransiya va Belgiya Rossiya gaziga qarshi sanksiyaga shoshilmayapti
Yevropa Ittifoqining Rossiyadan suyultirilgan tabiiy gaz (LNG) importini to‘liq taqiqlash bo‘yicha rejalari Fransiya va Belgiya tomonidan ehtiyotkorlik bilan qarshi olinmoqda. Ushbu ikki davlat Bryusselda ilgari surilayotgan yangi sanksiyalar paketini qo‘llab-quvvatlashga hali tayyor emasligini bildirgan.
Ma’lum qilinishicha, Yevropa Komissiyasi Rossiya gaziga to‘liq embargo joriy qilish bo‘yicha yangi tashabbus ishlab chiqmoqda. Ammo bu harakat ayni paytda Yevropada Rossiya LNGsining eng yirik xaridorlari hisoblangan Fransiya va Belgiya tomonida jiddiy qarshilikka uchramoqda.
Fransiya tomoni sanksiyalar kuchga kirishidan oldin ularning iqtisodiy va huquqiy oqibatlarini chuqur o‘rganishni talab qilmoqda. Parij rasmiiylari ayni damda Rossiya gazi o‘rnini bosuvchi muqobil energiya manbalarini aniqlash va import tarmog‘ini qayta yo‘naltirish bo‘yicha strategik reja ishlab chiqmoqda.
Belgiya hukumati esa ushbu sanksiyalar sabab yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan muhim iqtisodiy xavflarni chuqur tahlil qilish uchun maxsus hisobot tayyorlashni rejalashtirgan. Rasmiylar bu masalada qabul qilinadigan qaror faqat puxta asoslangan tahlillardan so‘ng ma’lum bo‘lishini bildirgan.
Mutaxassislar fikricha, Rossiyaga qarshi navbatdagi gaz embargosi Yevropa energetika xavfsizligiga ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Ayniqsa, qish mavsumida energiya ta’minotida uzilishlar va narxlarning oshish xavfi inobatga olinmoqda.
Shu bois, Fransiya va Belgiya sanksiyalarni birdaniga qabul qilish emas, balki uzoq muddatli va muvozanatli yechimlar asosida hal qilish tarafdori bo‘lib qolmoqda. Yevropa Ittifoqida bu borada kelgusi haftalarda muhim muzokaralar o‘tkazilishi kutilmoqda.

Франция и Бельгия не спешат с санкциями против российского газа
Планы Европейского Союза полностью запретить импорт сжиженного природного газа (СПГ) из России осторожно воспринимаются Францией и Бельгией. Эти две страны заявили, что пока не готовы поддержать новый пакет санкций, который обсуждается в Брюсселе.
Сообщается, что Европейская комиссия разрабатывает новую инициативу по введению полного эмбарго на российский газ. Однако в настоящее время это действие сталкивается с серьезным сопротивлением со стороны Франции и Бельгии, которые являются крупнейшими покупателями российского СПГ в Европе.
Французская сторона требует глубоко изучить экономические и правовые последствия санкций до их вступления в силу. Официальные лица Парижа в настоящее время разрабатывают стратегический план по выявлению альтернативных источников энергии, которые могли бы заменить российский газ, и перенаправлению импортной сети.
Правительство Бельгии также планирует подготовить специальный отчет для глубокого анализа значительных экономических рисков, которые могут возникнуть из-за этих санкций. Официальные лица заявили, что решение по этому вопросу будет принято только после тщательных основанных на анализе выводов.
По мнению экспертов, очередное эмбарго на газ против России может повлиять на энергетическую безопасность Европы. Особенно учитываются риски перебоев в энергоснабжении и роста цен в зимний период.
Поэтому Франция и Бельгия продолжают выступать за решение вопросов не путем немедленного введения санкций, а на основе долгосрочных и сбалансированных решений. В Европейском Союзе ожидаются важные переговоры по этому вопросу в ближайшие недели.