Tramp: Ukrainadagi mojaro hal bo‘lmasa, bosim ikki tomonga ham bo‘ladi
AQSH prezidenti Donald Tramp Ukraina–Rossiya mojarosini hal qilish bo‘yicha harakatlar samara bermasa, Vashington ikki tomonga ham jiddiy bosim o‘tkazishi mumkinligini rad etmadi. Bu haqda u Oval kabinetda Germaniya kansleri Fridrix Mers bilan o‘tkazilgan uchrashuvda bayonot berdi. Trampning so‘zlarini Fox News telekanali keltirgan.
“Agar urush yakun topmasligi haqiqat bo‘lsa, biz keskin choralar ko‘ramiz. Bu, ochig‘ini aytganda, har ikki tomon — ham Rossiya, ham Ukrainaga ta’sir qilishi mumkin”, — dedi Amerika rahbari.
Tramp: Qat’iylik — ehtimoliy variant
Amerika prezidenti muzokaralar orqali tinchlikka erishish uchun hali ham umid borligini qayd etar ekan, shunday dedi:
“Menin g‘oyamda tinchlik kelishuvi uchun muayyan muddat bor. Agar bu jarayon samarasiz ketsa, qaysi tomon javobgar bo‘lishidan qat’i nazar, AQSH o‘z prinsiplarida qattiq turadi.”
Tramp shuningdek, AQSH bu mojaroni bartaraf etish uchun yana bir bor markaziy rol o‘ynayotganini urg‘uladi.
Mers: Germaniya Rossiyaga bosimni davom ettiradi
Germaniya kansleri Fridrix Mers ham muzokaralar vaqtida o‘z nuqtayi nazarini bildirib o‘tdi. Uning ta’kidlashicha, Germaniya Ukrainaga qo‘llab-quvvatlashda qat’iy pozitsiyada turibdi va shu sababli Rossiyaga nisbatan qattiq bosim o‘tkazishga intilayapti.
“Biz bu mojaroni faqat muloqot orqali hal qilish mumkin, deb hisoblaymiz. Shuning uchun bu boradagi maslahat va hamkorlikni davom ettirishimiz zarur”, — dedi Mers.
Putin bilan suhbat va xavotirli signallar
Bu uchrashuvdan bir necha kun avval — 4 iyun kuni, Tramp Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot olib borgandi. Suhbat chog‘ida tomonlar Ukraina tomonidan Rossiya harbiy aerodromlariga uyushtirilgan “O‘rgimchak to‘ri” nomli operatsiyani muhokama qilgan.
Putin, muloqot chog‘ida Ukrainada yaqin orada tinchlikka erishish ehtimoli juda past ekanini bildirgan va Moskvadagi harbiy hududlarga qilingan hujumga mutlaqo javob qaytarilishini urg‘ulagan.
Tramp diplomatik muvozanatda turmoqda
Shu paytgacha Axios nashri Trampning Ukraina harbiylari tomonidan Rossiya hududida amalga oshirilgan operatsiyalar va Moskva javob zarbalari haqida xavotirda ekanini bildirgan. Sababi — bu kabi harbiy harakatlar tinchlik muzokaralarini murakkablashtirib yuborishi mumkin.
Donald Tramp Ukraina muammosini jahon siyosatining eng muhim masalasi sifatida baholamoqda. Biroq u endigi jarayonda faqat diplomatik muloqot emas, zarurat bo‘lsa, bosim va sanksiya vositalarini ham ishga solish ehtimolini istisno etmayapti.
Urushni to‘xtatish uchun muzokara yechimlariga umid saqlanayotgan bo‘lsa-da, kuchlar muvozanati keskin tus olmoqda. Amerika esa bu jarayonda o‘z nufuzini saqlab qolishni istamoqda.

Трамп: Если конфликт в Украине не будет решен, давление будет оказываться на обе стороны
Президент США Дональд Трамп не исключил, что если усилия по разрешению конфликта Украина-Россия не принесут результатов, Вашингтон может оказать серьезное давление на обе стороны. Об этом он заявил на встрече в Oval Office с канцлером Германии Фридрихом Мерцем. Слова Трампа привел телеканал Fox News.
“Если война не закончится, мы примем жесткие меры. Честно говоря, это может повлиять на обе стороны — как на Россию, так и на Украину”, — сказал американский лидер.
Трамп: Жесткость — вероятный вариант
Президент США, отмечая, что все еще надеется на достижение мира через переговоры, сказал:
“В моей концепции есть определенный срок для мирного соглашения. Если этот процесс окажется безрезультатным, независимо от того, какая сторона будет виновата, США будут твердо стоять на своих принципах.”
Трамп также подчеркнул, что США снова играют центральную роль в разрешении этого конфликта.
Мерц: Германия продолжит оказывать давление на Россию
Канцлер Германии Фридрих Мерц также высказал свою точку зрения во время переговоров. По его словам, Германия занимает твердую позицию в поддержке Украины и поэтому стремится оказать жесткое давление на Россию.
“Мы считаем, что этот конфликт можно разрешить только через диалог. Поэтому нам необходимо продолжать консультации и сотрудничество в этом направлении”, — сказал Мерц.
Разговор с Путиным и тревожные сигналы
За несколько дней до этой встречи — 4 июня, Трамп провел телефонный разговор с президентом России Владимиром Путиным. Во время беседы стороны обсудили операцию “Паук”, проведенную Украиной против российских военных аэродромов.
Путин в ходе общения заявил, что вероятность достижения мира в Украине в ближайшее время крайне низка и подчеркнул, что на нападение на военные объекты в Москве будет дан решительный ответ.
Трамп находится в дипломатическом равновесии
До сих пор издание Axios сообщало, что Трамп обеспокоен операциями, проводимыми украинскими военными на территории России, и ответными ударами Москвы. Причина — такие военные действия могут усложнить мирные переговоры.
Дональд Трамп оценивает проблему Украины как один из самых важных вопросов мировой политики. Однако он не исключает, что в текущем процессе, помимо дипломатического диалога, могут быть использованы меры давления и санкции, если это будет необходимо.
Хотя надежда на переговорные решения для прекращения войны сохраняется, баланс сил резко меняется. Америка же стремится сохранить свое влияние в этом процессе.