O‘zbekiston 3,57 milliard dollarlik oltin sotdi
O‘zbekiston 2025 yil boshidan buyon xalqaro bozorlarda milliardlab dollarlik oltin sotdi, deb xabar berdi nova24.uz Davlat statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga asoslanib.
Yanvar–mart oylarida tashqi savdo aylanmasi 17,3 milliard dollarni tashkil etdi, bu 2024 yilga nisbatan 8,6% ga ko‘pdir. Eksport hajmi 24,4% ga oshib, 8,1 milliard dollarga yetdi. Shu bilan birga, import 2,3% ga kamayib, 9,2 milliard dollarni tashkil etdi.
Tashqi savdo balansidagi salbiy farq 1,09 milliard dollarga tushdi.
Oltin eksporti 3,57 milliard dollarni tashkil etdi — bu o‘tgan yilga nisbatan 34% ga ko‘p. Oltinning umumiy eksportdagi ulushi esa 40,9% dan 44% ga oshgan.
Shuningdek, O‘zbekistonning oltin-valyuta zaxirasida oltinning fizik hajmi kamaygan bo‘lsa-da, narxlarning o‘sishi fonida uning umumiy qiymati sezilarli darajada oshgan.

Узбекистан продал золото на сумму 3,57 миллиарда долларов
Узбекистан с начала 2025 года продал золота на миллиарды долларов на международных рынках, сообщает nova24.uz, ссылаясь на данные Государственного комитета статистики.
В январе–марте объем внешней торговли составил 17,3 миллиарда долларов, что на 8,6% больше по сравнению с 2024 годом. Объем экспорта увеличился на 24,4% и достиг 8,1 миллиарда долларов. В то же время импорт сократился на 2,3% и составил 9,2 миллиарда долларов.
Отрицательное сальдо внешней торговли составило 1,09 миллиарда долларов.
Экспорт золота составил 3,57 миллиарда долларов — это на 34% больше по сравнению с прошлым годом. Доля золота в общем экспорте увеличилась с 40,9% до 44%.
Также, несмотря на снижение физического объема золота в золотовалютных резервах Узбекистана, его общая стоимость значительно возросла на фоне роста цен.