O'zbekistonda mart oyida iqtisodiy o‘sish kuzatildi
2025 yil mart oyida O'zbekistonning barcha hududlarida iqtisodiy o‘sish va faollik oshgani kuzatildi, deb kursiv.media xabar berdi — bu haqda Markaziy iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (TsEIR) ma'lum qildi.
O‘tgan yilning shu oyiga nisbatan umumiy soliq tushumlari 19,6% ga oshdi. Toshkent shahrida bu ko‘rsatkich 49,6% ni tashkil etdi. Shuningdek, Toshkent va Namangan viloyatlari yetakchilar qatoridan joy oldi. Soliq tushumlarida jismoniy shaxslar daromad solig‘i hamda mol-mulk solig‘i asosiy o‘sishga sabab bo‘ldi.
Kreditlar hajmi o‘rtacha 53,7% ga oshdi. Sirdaryo, Toshkent, Namangan va Surxondaryo viloyatlarida kreditlash sezilarli o‘sish bilan ajralib turdi.
Mart oyida 19,4 mingdan ortiq yangi firma va yakka tadbirkorlar ro‘yxatdan o‘tkazildi. Bu borada Toshkent, Toshkent viloyati va Xorazm viloyatlari yetakchilik qildi.
Tovar eksporti 7,1% ga ko‘paydi. Surxondaryo, Samarqand va Buxoro viloyatlari eksport bo‘yicha oldinga chiqdi.
O‘zbekiston Respublikasi Tovar-xomashyo birjasida (UzRTSB) savdo hajmi o‘tgan yilga nisbatan 30% ga oshgan.

В Узбекистане в марте наблюдался экономический рост
В марте 2025 года в Узбекистане во всех регионах наблюдался экономический рост и увеличение активности, сообщает kursiv.media — об этом сообщил Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР).
По сравнению с тем же месяцем прошлого года общие налоговые поступления увеличились на 19,6%. В Ташкенте этот показатель составил 49,6%. Также Ташкент и Наманганская область заняли места среди лидеров. Основным фактором роста налоговых поступлений стали налог на доходы физических лиц и налог на имущество.
Объем кредитов увеличился в среднем на 53,7%. В Сырдарьинской, Ташкентской, Наманганской и Сурхандарьинской областях кредитование выделялось значительным ростом.
В марте было зарегистрировано более 19,4 тысячи новых фирм и индивидуальных предпринимателей. В этом отношении Ташкент, Ташкентская область и Хорезмская область занимали лидирующие позиции.
Экспорт товаров увеличился на 7,1%. Сурхандарьинская, Самаркандская и Бухарская области вышли вперед по экспорту.
Объем торговли на Товарно-сырьевой бирже Республики Узбекистан (УзРТСБ) увеличился на 30% по сравнению с прошлым годом.