Xitoyning Jiangsu World Group korporatsiyasi Surxondaryo viloyatida paxta yetishtirish va qayta ishlash bo'yicha avtomatlashtirilgan korxonalar tashkil etish uchun 95 million dollar sarmoya kiritishni rejalashtirmoqda, deb xabar berdi Kursiv Media.
Loyiha doirasida 20 ming gektar yer maydonida paxta yetishtirish, yig'ish va tolani qayta ishlash ishlari amalga oshiriladi. Xitoy delegatsiyasi va viloyat hokimi Ulug'bek Qosimov o'rtasida bo'lib o'tgan uchrashuvda loyihaning texnik-iqtisodiy asoslarini ishlab chiqish va tegishli yer uchastkalarini tanlash masalalari muhokama qilindi.
Jiangsu World Group qishloq xo'jaligi va qurilish texnikasi ishlab chiqarishga ixtisoslashgan bo'lib, uning mahsulotlari Osiyo, Yevropa va Amerika qit'alaridagi agrar korxonalarga yetkazib beriladi.

Китай инвестирует 95 миллионов долларов в проект по производству хлопка в Сурхандарье
Корпорация Jiangsu World Group из Китая планирует инвестировать 95 миллионов долларов в создание автоматизированных предприятий по выращиванию и переработке хлопка в Сурхандарьинской области, сообщает Kursiv Media.
В рамках проекта будет осуществляться выращивание, сбор и переработка хлопка на площади 20 тысяч гектаров. На встрече между делегацией Китая и губернатором области Улугбеком Касымовым обсуждались вопросы разработки технико-экономического обоснования проекта и выбора соответствующих земельных участков.
Jiangsu World Group специализируется на производстве сельскохозяйственной и строительной техники, ее продукция поставляется аграрным предприятиям в Азии, Европе и Америке.