Innotech Solutions Pekin bilan 20 mln dollarlik shartnoma tuzdi
Innotech Solutions kompaniyasi Pekindagi shartnoma bilan xalqaro maydonga chiqdi, deb Upl.uz xabar berdi.
2025 yil may oyi oxirida IT Parkda ro'yxatdan o'tgan O'zbekistonning Innotech Solutions kompaniyasi Pekin shahrining Shunyi tumaniga kiruvchi Mano shahar ma'muriyati bilan 20 million dollarlik (taxminan 252 milliard so'm) yirik shartnoma imzoladi. Bu kelishuv O'zbekistonning IT sohasini rivojlantirishda muhim qadam sifatida e'tirof etildi. IT Park matbuot xizmatiga ko'ra, bu xalqaro aloqalarni mustahkamlashda katta ahamiyatga ega.
Yaqinda Shunyi tumani delegatsiyasi – mahalliy hokimiyat va tadbirkorlar vakillaridan iborat guruh Farg'ona viloyatiga tashrif buyurdi. Uchrashuv Farg'ona viloyati hokimi Hayrulla Bazarov ishtirokida bo‘lib o‘tdi. Tomonlar iqtisodiy va investitsiyaviy loyihalar, sanoat, axborot texnologiyalari hamda boshqa sohalarda hamkorlik istiqbollarini muhokama qilishdi.
Muzokaralar davomida xitoyliklar bir qator takliflarni ilgari surishdi. Ular orasida avtomobilsozlik, elektrotexnika ishlab chiqarish, turizm va IT sohalaridagi hamkorlik bor. Uchrashuv ishtirokchilari O'zbekiston va Xitoyning yetakchi kompaniyalari yirik loyihalarni birgalikda amalga oshirishi mumkinligini ta'kidlashdi.
Tashrifning asosiy voqeasi — Innotech Solutions va Mano ma'muriyati o‘rtasida tuzilgan shartnoma bo‘ldi. Unga ko‘ra, xitoyliklar o‘zbekistonliklar yaratgan dasturiy ta’minotdan foydalanadi. Bu IT Park uchun muhim bosqich bo‘lib, mahalliy ishlanmalar xalqaro bozorda raqobatbardosh bo‘lishi mumkinligini ko‘rsatadi.
May oyida Hayrulla Bazarov Shandun viloyati vakillari bilan ham uchrashuv o'tkazdi. Unda Farg'onada alohida texnopark tashkil etish g‘oyasi muhokama qilindi. Xitoyning Woerde Group kompaniyasi Farg‘ona viloyati uchun Xitoyda savdo uyi ochish, shuningdek, Shandun viloyatining savdo uyini O‘zbekistonda tashkil qilishga tayyorligini bildirdi. Bu tashabbus savdo aloqalarini mustahkamlash va yangi investitsiyalar jalb qilishga xizmat qiladi.
Mano shaharchasi joylashgan Shunyi tumani Pekinning yirik transport va logistika markazlaridan biri hisoblanadi. Bu yerda Pekin xalqaro aeroporti joylashgan bo‘lib, har yili millionlab yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatadi. Shu bois bu hudud xalqaro biznes uchun muhim markazdir.

Innotech Solutions заключила контракт на 20 миллионов долларов с Пекином
В конце мая 2025 года зарегистрированная в IT Park узбекская компания Innotech Solutions подписала крупный контракт на 20 миллионов долларов (примерно 252 миллиарда сумов) с администрацией города Мано, входящего в район Шуньи города Пекин. Это соглашение было признано важным шагом в развитии IT-сферы Узбекистана. По данным пресс-службы IT Park, оно имеет большое значение для укрепления международных связей.
Недавно делегация района Шуньи, состоящая из представителей местной власти и предпринимателей, посетила Ферганскую область. Встреча прошла с участием губернатора Ферганской области Хайруллы Базарова. Стороны обсудили перспективы сотрудничества в экономических и инвестиционных проектах, промышленности, информационных технологиях и других сферах.
В ходе переговоров китайская сторона выдвинула ряд предложений. Среди них сотрудничество в области автомобилестроения, производства электроники, туризма и IT. Участники встречи подчеркнули, что ведущие компании Узбекистана и Китая могут совместно реализовывать крупные проекты.
Основным событием визита стало заключение контракта между Innotech Solutions и администрацией Мано. Согласно этому контракту, китайская сторона будет использовать программное обеспечение, разработанное узбекистанцами. Это важный этап для IT Park, который показывает, что местные разработки могут быть конкурентоспособными на международном рынке.
В мае Хайрулла Базаров также провел встречу с представителями провинции Шандунь. На ней обсуждалась идея создания отдельного технопарка в Фергане. Китайская компания Woerde Group выразила готовность открыть торговый дом для Ферганской области в Китае, а также организовать торговый дом провинции Шандунь в Узбекистане. Эта инициатива будет способствовать укреплению торговых связей и привлечению новых инвестиций.
Город Мано, расположенный в районе Шуньи, является одним из крупных транспортных и логистических центров Пекина. Здесь находится Пекинский международный аэропорт, который обслуживает миллионы пассажиров ежегодно. Поэтому этот регион является важным центром для международного бизнеса.