O‘zbekiston aprelda dunyoda eng ko‘p oltin sotgan davlatga aylandi!
2025 yilning aprel oyi yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston global oltin bozorida eng faol sotuvchi davlat sifatida yetakchilik qilmoqda. Bu haqda Jahon oltin kengashi (WGC) o‘zining so‘nggi hisobotida ma’lum qildi.
Hisobotga ko‘ra, shu yil aprelda dunyo bo‘yicha markaziy banklarning sof oltin xaridlari 12 tonnani tashkil etgan. Bu ko‘rsatkich mart oyidagi xaridlarga nisbatan taxminan 12 foiz kamroqdir.
Xaridlar bo‘yicha jahon yetakchisi Polsha Milliy banki bo‘lib, u o‘z oltin zaxiralarini 12 tonnaga oshirib, umumiy miqdorini 509 tonnaga yetkazdi. Shu bilan birga, Chexiya Milliy banki ham o‘z zaxiralarini 3 tonna, Xitoy Xalq banki 2 tonna, Turkiya Markaziy banki 2 tonna, Qirg‘iziston Milliy banki 2 tonna, Qozog‘iston Milliy banki va Iordaniya Markaziy banklari esa har biri 1 tonnadan oshirishga muvaffaq bo‘lgan.
Biroq O‘zbekiston Markaziy banki, aksincha, aprel oyi davomida oltin zaxiralarini yana 11 tonnaga qisqartirdi. Yil boshidan buyon mamlakatning oltin zaxiralari umumiy hisobda 26 tonnaga kamayib, hozirda 356 tonnani tashkil etmoqda.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, O‘zbekistonning oltin zaxiralarini qisqartirib, jahon bozorida faol sotuvchi sifatida qatnashishi mamlakatning xalqaro valyuta zaxiralarini rekord darajaga yetkazishiga imkon berdi. 2025 yilning 1 may holatiga ko‘ra, O‘zbekistonning rasmiy zaxira aktivlari ilk bor 49,25 milliard AQSH dollariga yetgan. Bu ko‘rsatkich O‘zbekiston tarixidagi eng yuqori rekord natijadir.
O‘zbekiston zaxira aktivlarining oshishiga, asosan, so‘nggi oylarda xalqaro bozorlarda oltin narxining sezilarli darajada qimmatlashi va bir necha marta o‘z tarixiy rekordlarini yangilashi sabab bo‘ldi. Jahon bozorida oltinning yuqori baholanishi O‘zbekistonga katta iqtisodiy foyda keltirgani qayd etilmoqda.
Ekspertlarning fikricha, O‘zbekistonning oltin sotish siyosati milliy iqtisodiyotni qo‘llab-quvvatlash hamda zaxiralarni diversifikatsiya qilishga qaratilgan strategik qadamdir. Bu mamlakatga xalqaro moliya bozoridagi o‘zgarishlarga tezkor va samarali javob berish imkoniyatini beradi.

Узбекистан в апреле стал государством, продавшим больше всего золота в мире!
По итогам апреля 2025 года Узбекистан занимает лидирующие позиции как самый активный продавец на глобальном золотом рынке. Об этом сообщила Всемирная золотая ассоциация (WGC) в своем последнем отчете.
Согласно отчету, в апреле этого года чистые закупки золота центральными банками мира составили 12 тонн. Этот показатель примерно на 12 процентов ниже по сравнению с закупками в марте.
Лидером по закупкам стал Национальный банк Польши, который увеличил свои золотые резервы на 12 тонн, доведя общую сумму до 509 тонн. Также Национальный банк Чехии увеличил свои резервы на 3 тонны, Народный банк Китая на 2 тонны, Центральный банк Турции на 2 тонны, Национальный банк Кыргызстана на 2 тонны, а Национальные банки Казахстана и Иордании увеличили свои резервы на по 1 тонне.
Однако Центральный банк Узбекистана, наоборот, в апреле сократил свои золотые резервы еще на 11 тонн. С начала года запасы золота в стране уменьшились в общей сложности на 26 тонн и сейчас составляют 356 тонн.
По словам экспертов, сокращение золотых резервов Узбекистана и активное участие в мировом рынке продаж позволили стране довести международные валютные резервы до рекордного уровня. По состоянию на 1 мая 2025 года официальные резервные активы Узбекистана впервые достигли 49,25 миллиарда долларов США. Этот показатель является самым высоким рекордом в истории Узбекистана.
Рост резервных активов Узбекистана в основном обусловлен значительным удорожанием золота на международных рынках в последние месяцы и многократным обновлением своих исторических рекордов. Отмечается, что высокая оценка золота на мировом рынке принесла Узбекистану значительную экономическую выгоду.
По мнению экспертов, политика продажи золота Узбекистана является стратегическим шагом, направленным на поддержку национальной экономики и диверсификацию резервов. Это дает стране возможность быстро и эффективно реагировать на изменения на международном финансовом рынке.