Xorijdan daromad olganlar uchun muhim xabar: muddat uzaytirildi!
Shuningdek, fuqarolar tomonidan xorijdan olingan daromadlar haqidagi deklaratsiyalar asosida, tegishli soliq summalari hisoblanadi. Agar jismoniy shaxs xorijdan daromad olgan bo‘lsa va deklaratsiyani belgilangan muddatgacha taqdim qilmagan bo‘lsa, bu holatda soliq organlari banklar tomonidan taqdim etilgan ma’lumotlarga asoslanib, mustaqil ravishda soliq summasini hisoblab chiqadi. Ushbu hisob-kitob haqidagi batafsil ma’lumotlar fuqaroning shaxsiy kabineti orqali yetkaziladi.
Hisoblab chiqilgan soliq majburiyati 1 iyunga qadar to‘liq to‘lanishi lozim. Lekin bu yil 1 iyun kuni dam olish kuniga to‘g‘ri kelganligi sababli, soliqni to‘lash muddati 2 iyunga ko‘chirildi. Shunday qilib, xorijdan kelgan mablag‘lar bo‘yicha hisoblangan soliqni to‘lashning so‘nggi sanasi joriy yilning 2 iyun kuni hisoblanadi.
Agar soliq to‘lovchi hisoblangan soliq summasi bo‘yicha e’tiroz bildirmoqchi bo‘lsa, tegishli tasdiqlovchi hujjatlarni ilova qilgan holda my3.soliq.uz onlayn portali orqali qayta deklaratsiyani taqdim etishi mumkin. Bunda har bir fuqaro o‘zining xorijdan olgan daromadlari haqidagi tasdiqlovchi ma’lumotlar bilan soliq summasini qayta ko‘rib chiqish imkoniga ega bo‘ladi.
Shuni alohida ta’kidlash kerakki, tijorat banklari ham jismoniy shaxslarning xorijdan olingan daromadlari to‘g‘risidagi umumiy ma’lumotlarni muntazam ravishda soliq organlariga taqdim etadi. Bu esa soliq organlariga aniq va shaffof tarzda soliq majburiyatlarini nazorat qilishga imkon yaratadi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, xorijdan daromad olgan fuqarolar deklaratsiyalarni belgilangan muddatlarda taqdim etishlari hamda soliqlarni vaqtida to‘lashlari ularni ortiqcha jarimalar va penyalardan saqlab qoladi. Shu boisdan, deklaratsiyani o‘z vaqtida to‘ldirib, soliqlarni o‘z vaqtida to‘lash muhim hisoblanadi.
Xulosa qilib aytganda, xorijdan daromad olgan fuqarolar o‘z soliq majburiyatlarini belgilab berilgan muddat – 2025 yilning 2 iyuniga qadar amalga oshirishlari lozim. Bu borada yuzaga kelgan savollar yoki e’tirozlar bo‘lsa, onlayn tarzda my3.soliq.uz orqali murojaat qilish tavsiya etiladi.
Eslatib o‘tamiz, soliq organlari har bir fuqaroning xorijdan olgan daromadlari bo‘yicha shaffof va adolatli soliq hisobini ta’minlash maqsadida ish yuritmoqda. Shu sababli, soliq to‘lovchilardan ham faol va mas’uliyatli bo‘lishlari so‘raladi.

Важное сообщение для тех, кто получает доход из-за границы: срок продлен!
Граждане Узбекистана, получающие доходы от иностранных юридических лиц, обязаны представить декларацию в налоговые органы. Этот процесс, согласно действующим правилам, должен быть осуществлен ежегодно до 1 апреля.
Кроме того, на основе деклараций о доходах, полученных за границей, рассчитываются соответствующие налоговые суммы. Если физическое лицо получило доход за границей и не представило декларацию в установленный срок, в этом случае налоговые органы на основании информации, предоставленной банками, самостоятельно рассчитывают налоговую сумму. Подробная информация о данном расчете будет предоставлена гражданину через его личный кабинет.
Рассчитанное налоговое обязательство должно быть полностью оплачено до 1 июня. Однако в этом году 1 июня совпало с выходным днем, поэтому срок уплаты налога был перенесен на 2 июня. Таким образом, последний срок уплаты налога, рассчитанного на средства, полученные из-за границы, составляет 2 июня текущего года.
Если налогоплательщик хочет оспорить рассчитанную налоговую сумму, он может представить повторную декларацию через онлайн-портал my3.soliq.uz, приложив соответствующие подтверждающие документы. В этом случае каждый гражданин получит возможность пересмотреть налоговую сумму на основе подтверждающих данных о своих доходах из-за границы.
Следует особо отметить, что коммерческие банки также регулярно предоставляют налоговым органам общую информацию о доходах физических лиц, полученных за границей. Это позволяет налоговым органам контролировать налоговые обязательства четко и прозрачно.
По словам специалистов, граждане, получающие доходы из-за границы, должны представлять декларации в установленные сроки и своевременно уплачивать налоги, чтобы избежать лишних штрафов и пеней. Поэтому важно вовремя заполнять декларацию и уплачивать налоги.
В заключение, граждане, получающие доходы из-за границы, должны выполнить свои налоговые обязательства в установленный срок – до 2 июня 2025 года. В случае возникновения вопросов или возражений рекомендуется обратиться онлайн через my3.soliq.uz.
Напоминаем, что налоговые органы работают над обеспечением прозрачного и справедливого налогового учета для каждого гражданина по его доходам из-за границы. Поэтому от налогоплательщиков также требуется активность и ответственность.