O‘zbekiston-Xitoy hamkorligi: Samarqandda tarixiy kelishuvlarga erishildi
Joriy yilning 1-2 iyun kunlari buyuk Ipak yo‘lining qadimiy markazlaridan biri bo‘lgan Samarqand shahri muhim xalqaro anjuman – O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi ikkinchi hududlararo forumga mezbonlik qildi.
Forum doirasida ikki davlatning turli hududlaridan kelgan nufuzli delegatsiyalar o‘zaro munosabatlarni yanada mustahkamlash, qo‘shma loyihalarni amalga oshirish hamda kelgusidagi hamkorlik istiqbollarini muhokama qilishdi.
Anjumanning yakuniy kunida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov Xitoy Xalq Siyosiy maslahat Kengashi raisi o‘rinbosari va SHHTning qo‘shnichilik, do‘stlik va hamkorlik bo‘yicha Xitoy qo‘mitasi raisi Shen Yueyuye bilan yuqori darajadagi uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv avvalida Shen Yueyuye xonim O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin va Xitoy Xalq Siyosiy maslahat Kengashi raisi Van Xuninning samimiy salomi va ezgu tilaklarini yetkazib qo‘yishni so‘radi. U bu ikki davlat o‘rtasidagi yaqin hamkorlik va do‘stona munosabatlar yanada rivojlanishiga muhim turtki bo‘lishini qayd etdi.
Uchrashuv chog‘ida ta’kidlanganidek, bugun O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi munosabatlar har tomonlama strategik sheriklikning yuqori bosqichiga chiqib ulgurgan. Buning asosiy sababi ikki davlat yetakchilarining o‘zaro samimiy munosabatlari hamda siyosiy irodasi hisoblanadi.
Xitoy delegatsiyasi rahbari mamlakatining O‘zbekistonning mustaqillik, hududiy yaxlitlik va milliy manfaatlarini ta’minlash yo‘lidagi siyosatini har tomonlama va qat’iy qo‘llab-quvvatlashda davom etishini yana bir bor tasdiqladi.
Shu bilan birga, Xitoy tomoni O‘zbekistonni Markaziy Osiyodagi eng muhim savdo-iqtisodiy hamkor sifatida ko‘rishini ma’lum qildi. Hozirgi vaqtda O‘zbekistonda Xitoy kapitali ishtirokidagi 3700 dan ortiq korxonalar faoliyat olib bormoqda. Bu esa, ikki davlat iqtisodiyotining o‘zaro integratsiyalashuvida muhim ahamiyat kasb etadi.
Forum davomida infratuzilma, sanoat kooperatsiyasi, qishloq xo‘jaligi va “yashil” energetika kabi sohalarda yangi istiqbolli qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi. Xususan, shu yilning 1 iyun sanasidan boshlab kuchga kirgan vizasiz tartib ikki mamlakat ishbilarmon doiralari uchun o‘zaro hamkorlikni yanada chuqurlashtirish va sayyohlar oqimini oshirishga qo‘shimcha turtki berishi qayd etildi.
Ikkinchi hududlararo forum doirasida O‘zbekiston va Xitoyning turli hududlari o‘rtasida bir qator muhim kelishuvlar imzolandi. Bu kelishuvlar savdo-iqtisodiy aloqalarni kengaytirish, qo‘shma loyihalar sonini oshirish va amalga oshirilayotgan loyihalarning sifatini yaxshilashga qaratilgan.
Shu bilan birga, ikki mamlakat o‘rtasidagi madaniy-gumanitar sohadagi aloqalar ham rivojlanib bormoqda. Xitoy tomonining ta’kidlashicha, ikki xalq o‘rtasidagi o‘zaro tushunish, madaniy almashinuv va ilm-fan sohasidagi hamkorlik yanada yuqori bosqichlarga ko‘tariladi.
Uchrashuvda transport va logistika sohasidagi aloqalarni yanada kengaytirish va modernizatsiya qilish bo‘yicha ham fikr almashildi. Ayniqsa, Xitoy-O‘zbekiston transport yo‘laklarini kengaytirish hamda Markaziy Osiyo orqali Yevropaga chiquvchi yangi marshrutlar yaratish istiqbollari muhokama qilindi.
Bundan tashqari, O‘zbekistonda ilmiy-tadqiqot institutlari va Xitoyning yetakchi ilmiy markazlari o‘rtasidagi aloqalarni kengaytirish hamda ta’lim sohasidagi o‘zaro hamkorlikni yanada yuqori darajaga olib chiqish rejalashtirilmoqda.
Ikki davlat rahbarlari ta’kidlaganidek, O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi munosabatlarning yanada chuqurlashishi nafaqat ikki davlat xalqlari, balki butun mintaqa rivojiga katta hissa qo‘shadi.
Shunday qilib, Samarqandda bo‘lib o‘tgan ikkinchi O‘zbekiston-Xitoy hududlararo forumi ikki davlat hamkorligi tarixida yangi sahifa ochdi hamda kelgusi istiqbollarning yanada kengayishi uchun mustahkam poydevor yaratdi. Bu, o‘z navbatida, ikki xalqning farovonligi va iqtisodiy rivojiga ijobiy ta’sir qilishi shubhasiz.

Узбекистано-Китайское сотрудничество: В Самарканде достигнуты исторические соглашения
1-2 июня текущего года город Самарканд, один из древних центров Великого Шелкового пути, стал хозяином важного международного мероприятия – второго межрегионального форума между Узбекистаном и Китаем.
В рамках форума авторитетные делегации из различных регионов двух стран обсудили укрепление взаимных отношений, реализацию совместных проектов и перспективы дальнейшего сотрудничества.
В заключительный день мероприятия Премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов провел встречу на высоком уровне с заместителем председателя Народного политического консультативного совета Китая и председателем Комитета по соседству, дружбе и сотрудничеству ШОС Шен Юэюэ.
Перед встречей госпожа Шен Юэюэ попросила передать искренние приветствия и добрые пожелания Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву от Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина и председателя Народного политического консультативного совета Китая Ван Хунцина. Она отметила, что близкое сотрудничество и дружеские отношения между двумя странами будут важным стимулом для дальнейшего развития.
Как было отмечено во время встречи, сегодня отношения между Узбекистаном и Китаем достигли высокого уровня всестороннего стратегического партнерства. Основной причиной этого являются искренние отношения между лидерами двух стран и их политическая воля.
Глава китайской делегации еще раз подтвердил, что его страна продолжит всестороннюю и решительную поддержку политики Узбекистана по обеспечению независимости, территориальной целостности и национальных интересов.
В то же время китайская сторона заявила, что рассматривает Узбекистан как важнейшего торгово-экономического партнера в Центральной Азии. В настоящее время в Узбекистане функционирует более 3700 предприятий с участием китайского капитала. Это имеет важное значение для взаимной интеграции экономик двух стран.
В ходе форума были достигнуты соглашения о реализации новых перспективных совместных проектов в таких областях, как инфраструктура, промышленная кооперация, сельское хозяйство и «зеленая» энергетика. В частности, было отмечено, что безвизовый режим, вступивший в силу с 1 июня текущего года, даст дополнительный импульс для углубления взаимного сотрудничества между деловыми кругами двух стран и увеличения потока туристов.
В рамках второго межрегионального форума было подписано ряд важных соглашений между различными регионами Узбекистана и Китая. Эти соглашения направлены на расширение торгово-экономических связей, увеличение числа совместных проектов и улучшение качества реализуемых проектов.
В то же время развиваются и культурно-гуманитарные связи между двумя странами. По словам китайской стороны, взаимопонимание между двумя народами, культурный обмен и сотрудничество в области науки поднимутся на еще более высокий уровень.
На встрече также обменялись мнениями о дальнейшем расширении и модернизации связей в области транспорта и логистики. В частности, обсуждались перспективы расширения транспортных коридоров между Китаем и Узбекистаном, а также создания новых маршрутов, выходящих в Европу через Центральную Азию.
Кроме того, планируется расширение связей между научно-исследовательскими институтами Узбекистана и ведущими научными центрами Китая, а также повышение уровня взаимного сотрудничества в области образования.
Как отметили руководители двух стран, углубление отношений между Узбекистаном и Китаем внесет значительный вклад не только в развитие народов двух стран, но и всего региона.
Таким образом, второй межрегиональный форум Узбекистана и Китая, прошедший в Самарканде, открыл новую страницу в истории сотрудничества двух стран и создал прочный фундамент для дальнейшего расширения перспектив. Это, в свою очередь, несомненно положительно скажется на благосостоянии и экономическом развитии двух народов.