Farg‘onada ommaviy bezorilik uyushtirgan Otabek Vallomov qamoqqa olindi
«1998 yilda tug‘ilgan Otabek Vallomov Baxtiyorjon o‘g‘li joriy 21 fevral kuni tanishlari Muhammadaziz G‘ulomjonov, Qodirov Muhammadali, Mahmudjonov Nazirjon, Omonullayev Muhammadali va Mamajonov Hojiakbarxon bilan bir guruh bo‘lib, «Verona» klubida jamiyatda yurish-turish qoidalarini qasddan mensimasdan, jamoat joyida baqir-chaqir qilib, jamoa tartibini va mijozlarning tinchligini buzib, shovqin solgan. Klub ish yurituvchisi Xudoynazarov ularni tartibga chaqirgan paytda janjal chiqarib, uning tanasining turli joylariga urib, tan jarohati yetkazgan.
Bundan tashqari, Otabek Vallomov o‘zining jinoiy harakatlarini davom ettirib, janjalning oldini olishga uringan Musayev va Suyarqulovga ham qarshilik ko‘rsatib, ularni ham urib, tan jarohati yetkazgan», — deyiladi IIB bayonotida.
Ma’lum bo‘lishicha, holat yuzasidan Otabek Vallomov hamda uning besh nafar sheriklariga nisbatan Jinoyat kodeksi104-moddasi ikkinchi qismi «b» va «k» bandlari – o‘z xizmat yoki fuqarolik burchini bajarishi munosabati bilan shaxsga yoki uning yaqin qarindoshlariga nisbatan bir guruh shaxslar tomonidan qasddan badanga og‘ir shikast yetkazish, shuningdek, JK 277-moddasi, uchinchi qismi «g» bandi – bezorilik harakatlarining oldini olish chorasini ko‘rgan boshqa fuqarolarga qarshilik ko‘rsatib sodir etilgan bezorilik harakatlari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Ayni vaqtda Otabek Vallomov qo‘lga olinib, unga nisbatan qamoqqa olish tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llangan. Hozirda tergov harakatlari olib borilmoqda. Shuningdek, Farg‘ona viloyati IIB «Vallomov Otabek hamda uning sheriklaridan jabrlangan» fuqarolardan quyidagi raqamlarga murojaat qilishni so‘ragan: +998950236320, +998732440269 yoki 102. Xabar qilgan fuqarolarning shaxsi sir saqlanadi.
Оldinroq Otabek Vallomov va uning sheriklari kompyuter klubi xodimlarini kaltaklagani haqida xabar berilgandi. Klubdagi shovqin-suron va fuqarolarni kaltaklashni boshlagan yigit o‘zining «Otabek Vallomov» ekanini aytib, kerak bo‘lsa klubni sotib olishini bildirgan. U «xohlagan odamingni boshlab kel», deb baqirgan.

облачно с прояснениями ветер 1 м/с, ЮВ
«Родившийся в 1998 году Отабек Валломов, сын Бахтиёржона, 21 февраля текущего года в компании своих знакомых Мухаммадазиза Гуломджонова, Кодирова Мухаммадали, Махмуджанова Назаржона, Омонуллаева Мухаммадали и Мамажонова Ходжакбархона, группой, сознательно игнорируя правила поведения в обществе, громко кричал в общественном месте, нарушая общественный порядок и спокойствие клиентов, создавая шум. Когда администратор клуба Худойназаров призвал их к порядку, они устроили драку, нанеся ему телесные повреждения в различных частях тела.
Кроме того, Отабек Валломов продолжил свои преступные действия, оказав сопротивление Мусаеву и Суюркулову, которые пытались предотвратить конфликт, также нанеся им телесные повреждения», — говорится в заявлении УВД.
Известно, что в отношении Отабека Валломова и его пяти сообщников возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 104 Уголовного кодекса «б» и «к» — умышленное причинение тяжкого вреда здоровью группе лиц по мотивам выполнения служебного или гражданского долга, а также по части 3 статьи 277 Уголовного кодекса, пункт «г» — совершение хулиганских действий с применением насилия в отношении других граждан, которые пытались предотвратить хулиганские действия.
В настоящее время Отабек Валломов задержан, в отношении него избрана мера пресечения в виде ареста. Ведутся следственные действия. Также УВД Ферганской области призвало граждан, пострадавших от «Отабека Валломова и его сообщников», обратиться по следующим номерам: +998950236320, +998732440269 или 102. Личность сообщивших граждан будет сохранена в тайне.
Ранее сообщалось, что Отабек Валломов и его сообщники избили сотрудников компьютерного клуба. Молодой человек, начавший шум и избивавший граждан, заявил, что он «Отабек Валломов» и, если нужно, купит клуб. Он кричал: «Приводи любого, кого хочешь».