Mutaxassis: “O‘zbekistonning seysmik hududlarida zilzilaga sharoit yetilgan”
Bugun, 12 mart kuni ertalab soat 6:16da Toshkent viloyatida 3,6 magnitudali zilzila sodir bo‘ldi. Zilzila o‘chog‘i Toshkent viloyatining Toshkent tumani bo‘lgan. Zilzila takrorlanishi mumkinmi, O‘zbekiston hududi hozir qanday seysmik holatda? Bu savollarga Seyesmologiya instituti seysmogeodinamika laboratoriyasi mudiri Ulfat Nurmatov javob berdi.
Nurmatovning ma’lumot berishicha, 12 mart kuni Toshkent viloyatida sodir bo‘lgan zilzila uzoq muddatli prognozlarda aks etgan.
“Bunaqa faollanishlar oxirgi marta 2008 yilda sodir bo‘lgan edi. O‘shandan keyin mana 2025 yilda bo‘ldi. Bunaqa zilzilalar bizning zona uchun odatiy hol. Bunday zilzilalar ko‘p bo‘lib turgani ma’qul. Chunki yer ostida to‘plangan energiya tez-tez sarf bo‘lib turadi. Yig‘ilib qolmaydi”, – deb tushuntirdi u.
Olim 12 mart kungi zilzila o‘chog‘i Toshkent-Piskom seysmik zonasida joylashgani va bu hudud vaqti-vaqti bilan faollashib turishini, tarixda Toshkent shahri va uning atrofida 7-8ta sezilarli zilzila bo‘lgani va bu zonaning potensiali 6,5 magnitudali zilzilani keltirib chiqarishga qodir ekanini ham qo‘shimcha qildi.
“Toshkent o‘chog‘ida ham zilzilaga sharoit yetilib kelyapti, yaqin kunlarda faollanish bo‘lib qolishi mumkin deb aytganmiz. Mana o‘sha bu o‘rtacha statistikga to‘g‘ri keldi. Bundan kuchliroq ham bo‘lishi mumkin. Chunki bu zonaning potensiali yuqori. Odatda zilzila bitta bilan tugamaydi, keyin maydalari ham bo‘lishi mumkin”, – dedi u.
Shuningdek, u O‘zbekistonning seysmik zonalarida kuchli zilzilalar yuz berganiga ancha vaqt bo‘lgani va o‘rtacha takrorlanish davriga nisbatan hisoblansa, keyingi faollanishga sharoit yetilganini ham ma’lum qildi.
“Aniq kun, haftasini aytish qiyin, yaqin kelajakda 1-2 yil ichida faollanishi mumkin degan xulosalarni beramiz. Bular nisbatan o‘zini oqlayapti”, – dedi institut laboratoriyasi mudiri.
Olimga ko‘ra, qadimda zilzila sodir bo‘lgan o‘choqlar hozir seysmik sokinlikda turibdi. Masalan, Andijon zilzilasi 1902 yilda sodir bo‘lgan, 1937 yilda esa Piskentda bo‘lgan va undan keyin bu hududlarda kuchli zilzila kuzatilmagan. “Endi kelajakda unga yaqin hududlarda kuchli zilzilalar sodir bo‘lishi mumkin”, – dedi Nurmatov.
Mutaxassis ma’lumotiga ko‘ra, o‘tgan yillar yoki undan oldingi yillarda Markaziy Osiyoda o‘rtacha har haftada magnitudasi 4 dan baland bo‘lgan, 5-10tagacha zilzila sodir bo‘lib turgan bo‘lsa, hozir ular soni 3-4 taga tushib qolgan.
“Hozir O‘zbekiston hududida ham zilzilalar soni kamayib ketgan. Mana endi Qirg‘izistonda ham 4,6 magnitudali zilzila sodir bo‘ldi. Butun Markaziy Osiyo hududi asta-sekin faollanish holatiga kirib kelishi mumkin. Buni sanasini aniq aytish qiyin, to‘g‘ri biz operativ prognozlar bilan ham shug‘llamiz, bizda yaqin kelajakda qayerda zilzila bo‘lishi mumkinligi bo‘yicha xaritalar ham ishlab chiqilgan”, – dedi intitut mutaxassisi.

Специалист: “В сейсмических районах Узбекистана созданы условия для землетрясения”
Сегодня, 12 марта, в 6:16 утра в Ташкентской области произошло землетрясение магнитудой 3,6. Эпицентр землетрясения находился в Ташкентском районе Ташкентской области. Может ли произойти повторное землетрясение, в каком сейсмическом состоянии сейчас находится территория Узбекистана? На эти вопросы ответил директор лаборатории сейсмогеодинамики Института сейсмологии Ульфат Нурматов.
По словам Нурматова, землетрясение, произошедшее 12 марта в Ташкентской области, отражено в долгосрочных прогнозах.
“Такие активности в последний раз происходили в 2008 году. С тех пор вот уже в 2025 году это произошло. Такие землетрясения являются обычным явлением для нашей зоны. Чем больше таких землетрясений, тем лучше. Потому что энергия, накопленная под землей, часто расходуется. Она не накапливается”, – объяснил он.
Ученый добавил, что эпицентр землетрясения 12 марта находился в сейсмической зоне Ташкент-Пискем и что эта зона периодически активизируется, в истории в городе Ташкент и его окрестностях произошло 7-8 значительных землетрясений, и потенциал этой зоны способен вызвать землетрясение магнитудой 6,5.
“В эпицентре Ташкента также создаются условия для землетрясения, мы говорили, что в ближайшие дни может произойти активизация. Вот это и подтвердилось средней статистикой. Может быть, даже сильнее. Потому что потенциал этой зоны высок. Обычно землетрясение не заканчивается одним, могут быть и мелкие”, – сказал он.
Кроме того, он сообщил, что прошло много времени с тех пор, как в сейсмических зонах Узбекистана произошли сильные землетрясения, и если учитывать средний период повторяемости, то условия для следующей активизации созданы.
“Трудно сказать точный день или неделю, но мы можем сделать вывод, что в ближайшие 1-2 года может произойти активизация. Эти прогнозы относительно оправдываются”, – сказал директор лаборатории института.
По словам ученого, в древности эпицентры землетрясений сейчас находятся в сейсмическом спокойствии. Например, землетрясение в Андижане произошло в 1902 году, в 1937 году – в Пискенте, и с тех пор в этих районах не наблюдалось сильных землетрясений. “Теперь в будущем в близлежащих районах могут произойти сильные землетрясения”, – сказал Нурматов.
По данным специалиста, в последние годы или в предыдущие годы в Центральной Азии в среднем каждую неделю происходило от 5 до 10 землетрясений магнитудой выше 4, а сейчас их количество снизилось до 3-4.
“Сейчас и на территории Узбекистана количество землетрясений уменьшилось. Вот недавно в Кыргызстане произошло землетрясение магнитудой 4,6. Вся территория Центральной Азии может постепенно войти в состояние активизации. Трудно точно сказать дату, действительно, мы также занимаемся оперативными прогнозами, у нас разработаны карты о том, где может произойти землетрясение в ближайшем будущем”, – сказал специалист института.