O‘zbekistonlik ulamolar bolaga ayrim ismlarni qo‘yishni tavsiya etishmadi
Yaratganning eng buyuk ne’matlaridan biri bu – farzand. Uning voyaga yetishi, o‘sib-ulg‘ayishi ham, kamolotga yetishi ham va shaxs sifatida hayotda o‘z o‘rnini topib ketishi ham ota-ona uchun bitmas tuganmas ne’matdir. Farzandga go‘zal ism tanlash Alloh tomonidan berilgan ana shu ne’matni e’tirof etish, qadriga yetish deganidir.
Chunki chiroyli, ma’noli ism kishi siyratini yanada go‘zallashtiradi. Aksincha, ma’nosi g‘aliz va xunuk ismlar hech kimga xush kelmaydi. Bolaga qanday ismlarni qo‘yish yaramaydi, bu haqda O‘zbekiston Musulmonlari idorasi Fatvo hay’ati berilgan savollar va ularning javoblaridan bilib olsa bo‘ladi.
- Abdurasul ismining ma’nosi nima?
- Abdurasul ismi Payg‘ambarning bandasi degan ma’noni anglatadi. Bunday ismlarni o‘zgartirgan ma’qul.
- Mening ismim Shohruh. Ko‘pchilik dindor taqvodor tanishlarim ismingni alishtir, deb maslahat berishayapti. Ismim dinimizga biroz to‘g‘ri kelmas ekan. Shundaymi?
- Imkoningiz bo‘lsa, almashtirganingiz yaxshidir.
- Qizbolaga Sanam deb ism ko‘yish yaxshi emas, deb eshitdim. Qizimning ismi Gulsanamxon, bu ismning ma’nosi qanday va bu ismni qizbolaga qo‘yish joizmi?
- Sanam (صنم) degani arab tilida but degan ma’noni anglatadi. Shuning uchun unday ism qo‘ymaslik kerak. Har bir ota-ona farzandiga ism qo‘yishda o‘ziga yoqib qolgan, qulog‘iga chiroyli eshitilgan ismni qo‘yib yuboravermay, u ismning ma’nosini ilmli insonlardan so‘rab keyin qo‘yishi lozim bo‘ladi. Shohsanam yoki Gulsanam kabi ismlarni qo‘yish joiz emasdir. Vallohu a’lam.
- Hozirda 3-farzandimga homiladorman. Tekshiruvga borganimda qiz farzand deyishdi (yanayam Alloh bilguvchidir). Xudo xohlasa ismini Safina deb qo‘ymoqchi edik. Safina Nuh (a. s.)ning kemalarining nomi ekan. Farzandimizga shu ismni qo‘ysak bo‘ladimi?
- Farzandingizga yaxshi ma’noga dalolat qiladigan ismlarni qo‘yishingiz kerak. Siz savolda zikr qilgan “Safina” so‘zi arab tilida “kema” degan ma’noni anglatadi. Farzandga go‘zal ism qo‘yish ota-onaning vazifalaridan biridir. Vallohu a’lam.
- Jiyanimning ismi Maftunaxon. Bu ismning ma’nosini yaxshi emas deb eshitdim, shu to‘g‘rimi?
- Arab tilida bu so‘z ikki xil ko‘rinishda bo‘lishi mumkin. Maftuna degan so‘zining arab tilidan tarjima qilingan ma’nosi “Biror narsaga qattiq berilgan”, “to‘g‘ri yo‘ldan ozgan” va “aqli o‘g‘irlangan”, “kuydirilgan” kabi ma’nolarni anglatadi. Shuning uchun bunday ismni qo‘ymaslikni maslahat beramiz. Vallohu a’lam.
- Muhriddin ismining ma’nosi xaqida so‘ramoqchi edim. Alloh ilmingizni ziyoda qilsin.
- Arab tilida “Muhrun” deb toychoqqa aytiladi. Bu ism urfimizda bor bo‘lsa-da, lekin dindorlar ichida urf bo‘lgan ismlardan hisoblanmaydi. Bu ismning ma’nosini biror ta’vil bilan aytadigan bo‘lsak, “dinning yosh o‘g‘loni” yoki “Yoshligidan dindor” degan ma’nolarni umid qilish mumkin. Vallohu a’lam.
- Yaqinda o‘g‘illi bo‘ldik ismini Alazim qo‘ymoqchimiz. Bu ism Yaratganning ismlaridan biri, bandalarga Abdulazim deb ism qo‘yiladi deyishdi. Katta o‘g‘limning ismi Alaziz, uning ham ismini o‘zgartirish lozim, deb aytishdi. Ushbu masalada tushuntirish bersangiz.
- Ha, ism qo‘yishda Alloh taoloning go‘zal ismlari oldiga “abdu” so‘zini qo‘yib, ism qo‘yiladi. Siz Abdulazim deb ism qo‘ying. Katta o‘g‘lingizning Alaziz ismini esa Aziz deb yoki Abdulaziz deb o‘zgartiring. Ism qo‘yish muhim amal hisoblanadi. Shuning uchun inson o‘ziga yoqib qolgan ismni farzandiga qo‘yib yuboravermay, bu ismning ma’nosi nima va shu ismni qo‘yish mumkinmi yoki yo‘qmi, bu haqida ilm egalaridan so‘rab, so‘ng ism qo‘yishi lozim bo‘ladi. Ming afsus, musulmon xalqimizdan ayrim kishilar o‘z farzandlariga musulmon bo‘lmagan, ijtimoiy hayot tarzi bizga noma’lum bo‘lgan futbol yulduzlari kabi sportchilarning ismini yoki ba’zi hind aktrisalarining ismini qo‘yishyapti. Bunday ism qo‘yish farzandning haqini poymol qilish hisoblanadi.
- Alloh nasib etib, o‘g‘il farzandli bo‘lsam A’malmuhammad deb ism qo‘ysam bo‘ladimi?
- Siz aytgan ism to‘g‘ri ma’noni anglatmaydi. Shuning uchun bunday ismni qo‘yishdan saqlaning.
- Turklardagi Elif ismini qizimizga qo‘ysak bo‘ladimi? Turkiyani ham musulmon davlat, deb eshitgandim.
- Turkchadagi "Elif" so‘zi arab alifbosining bosh harfi "Alif" deganidir. Bu bir harfning nomi xolos. Boshqa bir ma’nosi yo‘q. Siz qizingizga boshqa biror chiroyli ma’noga ega ism qo‘yganingiz yaxshiroq. Vallohu a’lam.

Узбекские ученые не рекомендовали давать ребенку некоторые имена
Одним из величайших благ Творца является – ребенок. Его взросление, рост и развитие, а также нахождение своего места в жизни как личности – это бесконечное благословение для родителей. Выбор красивого имени для ребенка – это признание и уважение к этому благу, данному Аллахом.
Потому что красивое, значимое имя делает человека еще более привлекательным. Напротив, имена с грязным и уродливым значением никому не нравятся. О том, какие имена не следует давать ребенку, можно узнать из ответов на вопросы, предоставленные Фатва-хайятом Управления мусульман Узбекистана.
- Каково значение имени Абдурасуль?
- Имя Абдурасуль означает "слуга Пророка". Такие имена лучше изменить.
- Меня зовут Шохрух. Многие из моих религиозных знакомых советуют изменить имя, так как оно немного не соответствует нашей религии. Это так?
- Если у вас есть возможность, лучше изменить.
- Я слышала, что давать имя Санам девочке не хорошо. У моей дочери имя Гульсанамхон, каково значение этого имени и можно ли его давать девочке?
- Санам (صنم) на арабском языке означает "идол". Поэтому такое имя давать не следует. Каждый родитель должен не просто давать имя, которое ему нравится и которое красиво звучит, но и узнать значение этого имени у знающих людей, прежде чем его давать. Имена, такие как Шохсанам или Гульсанам, давать нельзя. Аллах лучше знает.
- В настоящее время я беременна третьим ребенком. Когда я пошла на обследование, сказали, что это девочка (только Аллах знает). Если будет угодно Аллаху, мы хотели бы назвать ее Сафина. Сафина – это название кораблей Нуха (мир ему). Можно ли дать это имя нашему ребенку?
- Вы должны давать имена, которые указывают на хорошее значение. Слово "Сафина", упомянутое в вашем вопросе, на арабском языке означает "корабль". Давать красивое имя ребенку – одна из обязанностей родителей. Аллах лучше знает.
- У моей племянницы имя Мафтунхон. Я слышала, что это имя не хорошее, так ли это?
- На арабском языке это слово может иметь два значения. Слово Мафтуна переводится как "тот, кто сильно увлечен чем-то", "сошедший с правильного пути" и "обманутый", "сожженный". Поэтому мы советуем не давать такое имя. Аллах лучше знает.
- Я хотел бы узнать значение имени Мухриддин. Пусть Аллах увеличит ваше знание.
- На арабском языке "Мухрун" означает "первенец". Хотя это имя существует в нашей культуре, оно не считается распространенным среди верующих. Если попытаться объяснить значение этого имени, можно сказать, что оно означает "молодой верующий" или "верующий с юных лет". Аллах лучше знает.
- Недавно у нас родился сын, мы хотим назвать его Аллазим. Это имя одно из имен Творца, сказали, что людям дают имя Абдуллазим. Говорят, что имя моего старшего сына Аллазиз тоже нужно изменить. Объясните, пожалуйста, по этому вопросу.
- Да, при выборе имени следует добавлять слово "абду" к красивым именам Аллаха. Назовите его Абдуллазим. Имя вашего старшего сына Аллазиз можно изменить на Азиз или Абдуллазиз. Выбор имени – важный акт. Поэтому человек не должен просто давать имя, которое ему нравится, а должен узнать, что оно означает и можно ли его давать, спросив у знающих людей, прежде чем давать имя. К сожалению, некоторые из нашего мусульманского народа дают своим детям имена спортсменов, которые не являются мусульманами, или имена некоторых индийских актрис. Давать такие имена – это нарушать права ребенка.
- Если Аллах даст, могу ли я назвать своего сына А’мальмухаммад?
- Имя, которое вы предложили, не имеет правильного значения. Поэтому избегайте давать такое имя.
- Можно ли назвать нашу дочь Элиф, как у турков? Я слышала, что Турция тоже мусульманское государство.
- Слово "Элиф" на турецком языке – это первая буква арабского алфавита "Алиф". Это всего лишь название одной буквы. У него нет другого значения. Лучше дать вашей дочери другое красивое имя с хорошим значением. Аллах лучше знает.