Ko‘mir biznesi bilan shug‘ullangan firibgar 51 mln. so‘m jinoiy jarima to‘ladi
Ma’lumki, hayotda jinoiy qilmishlarni sodir etilishiga odatda, kimningdir nafs qutqusiga uchishi, qonun talablariga bepisand munosabati va o‘zgalar huquqini hurmat qilmaslik kabi illatlar sabab bo‘ladi.
Kuz-qish mavsumi insonlar uchun issiqlik, qulaylik va oilaviy muhitni ta’minlash vaqtidir. Bunday paytlarda ko‘mirga bo‘lgan talab ortib, ko‘pchilik odamlar o‘z xonadonlarini isitish uchun uni sotib olishadi. Ammo, bu faoliyatdan foyda olishni maqsad qilgan Xaydar va Xamidning jinoiy sxemalari haqiqatda faqatgina moliyaviy manfaatlarni ko‘zlashdan iborat edi.
Xaydar ko‘mir ombori mudiri sifatida aholiga imtiyozli narxlarda ko‘mir yetkazib berish vazifasini bajarishi kerak edi. Biroq u bu vazifasini suiiste’mol qilishga kirishib, yordamchisi Xamid bilan birlashib jinoiy “ko‘mir” biznesini boshladi.
Lekin ota-bobolarimiz aytganidek: "Qing‘ir ishning qiyig‘i qirq yilda ham bilinadi". Ularning biznesi uzoqqa cho‘zilmadi.
Jinoyat ishlari bo‘yicha Rishton tuman sudining qaroriga asosan, Xaydardan jinoiy jarima to‘lash bo‘yicha ijro hujjati Byuroning Marg‘ilon shahar bo‘limi ish yurituviga kelib tushdi. Davlat ijrochisining majburiy ijro harakatlari natijasida “ko‘mirchi” biznesmendan 51 mln so‘m jinoiy jarima undirildi.

Мошенник, занимающийся угольным бизнесом, выплатит уголовный штраф в размере 51 млн. сум
Известно, что в жизни совершение преступлений обычно происходит из-за того, что кто-то поддается своим желаниям, пренебрегает требованиями закона и не уважает права других.
Осенне-зимний сезон — это время, когда людям необходимо тепло, комфорт и семейная обстановка. В такие моменты спрос на уголь возрастает, и многие люди покупают его для обогрева своих домов. Однако преступные схемы Хайдара и Хамида, которые стремились извлечь выгоду из этой деятельности, на самом деле были направлены только на финансовую выгоду.
Хайдар, как управляющий угольным складом, должен был обеспечивать население углем по льготным ценам. Однако он начал злоупотреблять этой обязанностью и, объединившись со своим помощником Хамидом, запустил преступный "угольный" бизнес.
Но, как говорят наши предки: "Кривое дело рано или поздно всплывает". Их бизнес не продлился долго.
Согласно решению суда Риштанского района по уголовным делам, исполнительный документ о взыскании уголовного штрафа с Хайдара поступил в управление бюро в городе Маргилан. В результате обязательных действий государственного исполнителя с "угольного" бизнеса было взыскано 51 млн сум уголовного штрафа.