100 ming dollarlik “o‘yin”: Marg‘ilondagi bir jinoyat tafsiloti
Toshkent shahrida yashovchi Zayni Eshonqulov poyabzal savdosi bilan shug‘ullangan. U poytaxtdagi Eshonguzar bozorida oyoq kiyim sotgan. Marg‘ilonlik Shohnur Xalilov esa Zayni Eshonqulovning biznes sherigi bo‘lgan.
Bu ikkovlon bir marta o‘zaro hamkorlik qilishgan. Ya’ni Marg‘ilondagi poyabzal ishlab chiqaruvchi korxona dileri bo‘lgan Shohnur Xalilov Zayni Eshonqulovga 50 mln so‘mlik shippak bergan. Ammo Eshonqulov yoz mavsumi davomida ushbu tovarning barchasini sota olmagan hamda Xalilovdan 17 mln so‘m qarz bo‘lib qolgan. Sotuvchi ma’lum muddat dilerga ushbu pulni qaytara olmagan. Barchasi shundan boshlangan.
100 ming dollarlik reja
Biznes sheriklar o‘rtasida 17 mln so‘m “oldi-berdi” bo‘lgan o‘sha kunlarda Shohnur Xalilov Zayni Eshonqulovga sim qoqib, uni Marg‘ilonga chaqirgan. “Ikkita korxona dilerligini oldim. Kelsangiz ushbu korxonalardan tovar olib beraman”, degan u va Telegram orqali lokatsiya tashlab bergan.
Uning gaplariga ishongan poyabzal sotuvchi 2024 yilning 22 aprel kuni otasi va turmush o‘rtog‘i bilan birga Marg‘ilon shahriga qarab yo‘lga chiqqan. Uni Xalilov Marg‘ilon shahridagi katta aylanma yo‘l bo‘yida kutib olgan hamda o‘z mashinasiga mindirgan.
“Hozir ofisga boramiz. Shohimardondan bir o‘rtog‘im keldi. U Rossiyaga borib, katta pul ishlab topgan. Undan pul olib, birga tadbirkorlik qilamiz. O‘rtog‘im oldida mendan biznes uchun 100 ming dollar qarz olganingizni aytib, uni qachon qaytarishingizni so‘rayman. O‘rtog‘imning ko‘p puli bor, uni o‘zaro hamkorlikka ishontirish uchun shunaqa deyman”, deya iltimos qilgan Shohnur Xalilov yo‘l-yo‘lakay Zayni Eshonqulovdan.
Poyabzal sotuvchi uning gaplariga ishonib, garchi 100 ming dollar qarzi bo‘lmasa-da, bunga rozi bo‘lgan.
Shohimardonlik “puldor” kim?
Xalilov biznes sherigiga aytgan shaxs Nozim Qodirov edi. Ammo u Rossiyadan katta miqdorda pul ishlab kelgan puldor emas, shunchaki Shohnur Xalilovga chuv tushgan inson edi. Ya’ni Xalilov tadbirkorlik qilish va har oyda foydadan pul berib turish sharti bilan Nozim Qodirovdan 12 ming dollar pul olgan, biroq qarzining asosiy qismini qaytarmay kelgan.
Pulini so‘rab borgan Nozim Qodirovga Shohnur Xalilov bir odamda 100 ming dollar qarzi borligini, shuni olsa pulini qaytarishini bildirgan. Oradan 10 kun o‘tib, Shohnur Xalilov Nozim Qodirovga bir odam bilan ko‘rishishlari kerakligini aytgan.
“Unda 100 ming dollar haqqim bor, ammo berayotganda tilxat yozdirib olmagandim. Uning oldida o‘zingizni 200 ming dollar puli bor odam qilib ko‘rsatasiz, videoga olamiz”, degan Xalilov. Nozim Qodirov aytgan odamidan pulini olsa qarzini qaytaradi degan o‘yda rozilik bildirgan.
Shu tariqa Shohnur Xalilov har ikki tomonni aldagan.
Ofisdagi uchrashuv
2024 yilning 22 aprel kuni Shohnur Xalilov Nozim Qodirovga qo‘ng‘iroq qilgan va “100 ming dollar berishi kerak bo‘lgan odam” kelayotganini aytib, uni ofisga chaqirgan. U poyabzal sotuvchi Zayni Eshonqulovni nazarda tutgandi.
Shu tariqa, uchalasi Xalilovning ofisida uchrashgan. Jarayonda Nozim Qodirov puldor shaxs, Zayni Eshonqulov esa 100 ming dollar qarzi bor inson rolini o‘ynagan.
“Qanaqa biznes proyekt bo‘lsa ayting, akamizda pul bor”, degan Xalilov poyabzal sotuvchiga Nozim Qodirovni ko‘rsatib. So‘ngra suhbat jarayonida Eshonqulovdan 100 ming dollar qarzini qachon berishini so‘ragan. Bunga javoban Zayni Eshonqulov 50 ming dollarini ertaga, qolganini 5 kundan keyin berib yuborishini aytgan. Shohnur Xalilov ushbu suhbatni telefonida videotasvirga tushirgan.
“Rostga aylangan” yolg‘on
Ofisdagi uchrashuvdan so‘ng Zayni Eshonqulov Toshkentga qaytib ketgan. Oradan bir necha kun o‘tib, Shohnur Xalilov telefon orqali suhbatda unga puldor tanishi bizneslariga pul tikmasligini aytgan.
2024 yil 8 may kuni Xalilovning akasi A.Komilov poyabzal sotuvchiga qo‘ng‘iroq qilgan hamda ukasidan olgan 100 ming dollar qarzini nega bermayotganini so‘ragan. Bu gapdan shok holatiga tushib qolgan Zayni Eshonqulov Xalilovdan 100 ming dollar emas, 17 mln 46 ming so‘m qarzi borligini bildirgan.
Shundan so‘ng Xalilov Eshonqulovga qo‘ng‘iroq qilib, 100 ming dollar qarzini berishni so‘ray boshlagan.
Oradan ma’lum muddat o‘tgach Shohnur Xalilov Zayni Eshonqulov ustidan IIBga ariza bilan murojaat qilgan. Dalil sifatida ofisda yozib olingan videotasvir taqdim etilgan. Kamiga uning iltimosi bilan Nozim Qodirov tergovga ham yolg‘on ko‘rsatma bergan.
Shu tariqa, Marg‘ilon shahar IIB tomonidan Zayni Eshonqulovga firibgarlik bo‘yicha jinoyat ishi ochilgan hamda u ehtiyot chorasi sifatida qamoqqa olingan. Tergov bir tomonlama olib borilib, poyabzal sotuvchi 40 kun qamoqda yotgan.
Tezkor tadbirda ushlangan tergovchi
Bu orada ushbu “delo” bo‘yicha tergov Farg‘ona tuman IIBga o‘tkazilgan hamda hammasi teskari tomonga o‘zgarib ketgan. Ya’ni, 40 kun qamoqda yotgan Zayni Eshonqulov qo‘yib yuborilgan, Shohnur Xalilovga esa jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, qamoq ehtiyot chorasi qo‘llanilgan.
O‘sha vaqtda Marg‘ilon shahar IIB tergov bo‘limi boshlig‘i lavozimida ishlagan A.Murtazaqulov esa Zayni Eshonqulovni ayblash uchun asoslar yetarli bo‘lmayotganini aytib, Xalilovdan 30 ming dollar so‘ragan va tezkor tadbirda qo‘lga olingan. Bu haqda sud hukmida, Shohnur Xalilovning ko‘rsatmasida keltirilgan.
“Marg‘ilon shahar IIB Tergov bo‘limi boshlig‘i A.Murtazaqulov meni chaqirtirib, dalillar tasdiqlanmayotgani va Z.Eshonqulovni ayblash uchun asoslar yetarli bo‘lmayotgani sababli 30 ming dollar berishni, shunda jinoyat ishi sudga chiqishini, ushbu puldan o‘ziga hech qanchasi qolmasligini aytdi. Shundan so‘ng tanishlarim bilan gaplashib, A.Murtazaqulovning harakati noqonuniy ekanini bildim. 2024 yil noyabr oyida uning ustidan DXXga ariza bilan murojaat qildim.
A.Murtazaqulovga nisbatan tezkor tadbir o‘tkazildi. Tadbir jarayonida A.Murtazaqulovni ofisimga chaqirtirib, unga 500 dollar berdim. A.Murtazaqulovni ushlashdi va u ishdan ketdi. Shu holatdan keyin jinoyat ishi bo‘yicha tafsilotlar teskarisiga ketib, A.Murtazaqulovga nisbatan tadbir qilib berganim uchun tergov organi Z.Eshonqulovni qamoqdan qo‘yib yuborib, menga nisbatan nohaq ayblov e’lon qildi”, degan Shohnur Xalilov o‘z ko‘rsatmasida.
Yuzaga chiqqan haqiqat
Shohnur Xalilov “o‘yini” va yuzaga keltirgan sun’iy dalillari bilan hatto tergovchilarni ham chalg‘ita olgandi. Ammo yakun baribir u o‘ylagani kabi bo‘lmadi. Haqiqat qaror topdi.
Xalilov tergovdagi ko‘rsatmasida Zayni Eshonqulov 2023 yil noyabr oyi o‘rtalarida Marg‘ilon shahridagi ofisiga bir o‘zi Gentra mashinasida kelib, undan 100 ming dollarni olib ketganini aytgan. Zayni Eshonqulov esa 2023 yilda umuman Marg‘ilon shahriga kelmagani, shuning uchun 2024 yil 22 aprel kuni kelganida Shohnur Xalilov unga lokatsiya tashlab berganini bildirgan. Xalilovning bu yolg‘oni Zayni Eshonqulovga tegishli telefon raqamining detalizatsiya va plingatsiya ma’lumotlari bilan rad etilgan.
Qolaversa, sudda Nozim Qodirov puldor odam rolini Xalilovning iltimosiga ko‘ra o‘ynaganini, tergovda ham yolg‘on ko‘rsatma berganini tan olgan.
Yana bir guvoh O.Obidov ham Shohnur Xalilovning iltimosi tufayli dastlabki tergovda Zayni Eshonqulov Xalilovning ofisidan qo‘lida qora yelim idishda nimadir olib chiqib ketganini ko‘rgani haqida yolg‘on ko‘rsatma berganini, aslida uni tanimasligini aytgan.
Shohnur Xalilov sudda aybiga iqrorlik bildirmagan. U Zayni Eshonqulovga tuhmat qilmaganini, unda haqiqatan ham 100 ming dollar haqqi borligini, bu pullarni yillar davomida ishlab topganini ma’lum qilib, o‘ziga nisbatan oqlov hukmi chiqarishni so‘ragan.
Biroq uning aybi jabrlanuvchi va guvohlarning ko‘rsatmalari, yuzlashtirish bayonnomalari, Eshonqulovga tegishli telefon raqamlarining detalizatsiya va plingatsiya ma’lumotlari hamda boshqa dalillar yig‘indisi bilan o‘z isbotini topgan deb hisoblangan.
Shohnur Xalilov sudda aybiga iqror bo‘lmasdan, o‘ziga nisbatan nohaq ayblov e’lon qilingani, Marg‘ilon shahar IIB tergov bo‘limi boshlig‘i A.Murtazaqulovga nisbatan tadbir qilib bergani sababli jinoyat ishi bo‘yicha tafsilotlar teskarisiga ketib, tergov organi Eshonqulovni qamoqdan qo‘yib yuborgani va uni qamab qo‘ygani haqidagi ko‘rsatuvi yuqoridagi dalillar bilan rad etilgan.
Jazo
Sud hukmi bilan Shohnur Xalilov Jinoyat kodeksining 139-moddasi 3-qismi “a, b, g” bandlari (og‘ir yoki o‘ta og‘ir jinoyat sodir etishda ayblab, og‘ir oqibatlar kelib chiqishiga sabab bo‘lgan holda g‘arazgo‘ylik yoki boshqa past niyatlarda tuhmat qilish) hamda 237-moddasi 2-qismi “a, g” bandlarida (ayblovning sun’iy dalillarini vujudga keltirgan holda og‘ir yoki o‘ta og‘ir jinoyat sodir etishda ayblab yolg‘on xabar berish) nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topilgan. Unga har bir modda bo‘yicha tayinlangan jazolarni qisman qo‘shish yo‘li bilan uzil-kesil 6 yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlangan.

100 тысяч долларов "игра": Подробности преступления в Маргиланде
Житель Ташкента Зайни Эшонкулов занимался продажей обуви. Он продавал обувь на рынке Эшонгузар в столице. Маргиланец Шохнур Халилов был бизнес-партнером Зайни Эшонкулова.
Они оба однажды сотрудничали. То есть Шохнур Халилов, являясь дилером обувной фабрики в Маргилане, предоставил Зайни Эшонкулову обувь на 50 миллионов сумов. Однако Эшонкулов не смог продать весь товар в течение летнего сезона и остался должен Халилову 17 миллионов сумов. Продавец некоторое время не мог вернуть эти деньги дилеру. Все началось с этого.
План на 100 тысяч долларов
В те дни, когда между бизнес-партнерами произошла “переписка” на 17 миллионов сумов, Шохнур Халилов позвонил Зайни Эшонкулову и пригласил его в Маргилан. “Я взял на себя дилерство двух компаний. Если приедете, я дам вам товар от этих компаний”, - сказал он и отправил местоположение через Telegram.
Поверив его словам, продавец обуви 22 апреля 2024 года выехал в город Маргилан вместе с отцом и супругой. Его встретил Халилов у большого кольцевого перекрестка в Маргилане и посадил в свой автомобиль.
“Сейчас мы едем в офис. У меня есть друг из Шохимардона. Он поехал в Россию и заработал много денег. Я скажу ему, что вы заняли у меня 100 тысяч долларов для бизнеса, и спрошу, когда вы их вернете. У моего друга много денег, я так скажу, чтобы убедить его в сотрудничестве”, - попросил Шохнур Халилов по дороге у Зайни Эшонкулова.
Продавец обуви, доверившись его словам, согласился, хотя у него не было долга в 100 тысяч долларов.
Кто “деньги” из Шохимардона?
Человеком, о котором говорил Халилов, был Назим Кодиров. Однако он не был богатым человеком, который заработал большую сумму в России, а просто был человеком, который попался Шохнуру Халилову. То есть Халилов взял у Назима Кодирова 12 тысяч долларов с условием, что будет заниматься бизнесом и каждый месяц будет возвращать прибыль, но не возвращал основную часть долга.
Когда Назим Кодиров пришел за своими деньгами, Шохнур Халилов сказал, что у одного человека есть долг в 100 тысяч долларов, и если он получит эти деньги, то вернет свои. Через 10 дней Шохнур Халилов сказал Назиму Кодирову, что им нужно встретиться с одним человеком.
“У него есть 100 тысяч долларов, но я не взял с него расписку, когда отдавал. Вы должны показать себя человеком, у которого есть 200 тысяч долларов, мы это запишем на видео”, - сказал Халилов. Назим Кодиров согласился, полагая, что получит свои деньги от человека, о котором говорил.
Таким образом, Шохнур Халилов обманул обе стороны.
Встреча в офисе
22 апреля 2024 года Шохнур Халилов позвонил Назиму Кодирову и сказал, что “человек, который должен 100 тысяч долларов”, идет, и пригласил его в офис. Он имел в виду продавца обуви Зайни Эшонкулова.
Таким образом, все трое встретились в офисе Халилова. В процессе Назим Кодиров играл роль богатого человека, а Зайни Эшонкулов - человека, который должен 100 тысяч долларов.
“Какой бизнес-проект, скажите, у нас есть деньги”, - сказал Халилов продавцу обуви, указывая на Назима Кодирова. Затем в ходе разговора он спросил Эшонкулова, когда он вернет долг в 100 тысяч долларов. В ответ Зайни Эшонкулов сказал, что вернет 50 тысяч долларов завтра, а оставшуюся сумму через 5 дней. Шохнур Халилов записал этот разговор на видео на своем телефоне.
“Ложь, ставшая реальностью”
После встречи в офисе Зайни Эшонкулов вернулся в Ташкент. Через несколько дней Шохнур Халилов по телефону сказал ему, что знакомый, который должен деньги, не будет инвестировать в его бизнес.
8 мая 2024 года брат Халилова А.Комилов позвонил продавцу обуви и спросил, почему он не возвращает долг в 100 тысяч долларов, который он взял у его брата. Удивленный этим, Зайни Эшонкулов сообщил, что у него есть долг не 100 тысяч долларов, а 17 миллионов 46 тысяч сумов.
После этого Халилов начал звонить Эшонкулову с просьбой вернуть долг в 100 тысяч долларов.
Через некоторое время Шохнур Халилов подал заявление в ИИБ против Зайни Эшонкулова. В качестве доказательства был представлен видеозапись, сделанная в офисе. Более того, по его просьбе Назим Кодиров также дал ложные показания в ходе расследования.
Таким образом, Управление внутренних дел города Маргилан возбудило уголовное дело против Зайни Эшонкулова по факту мошенничества, и он был арестован в качестве меры пресечения. Расследование велось односторонне, и продавец обуви провел 40 дней в заключении.
Задержанный следователь в ходе оперативного мероприятия
Тем временем расследование по этому делу было передано в ИИБ Ферганского района, и все изменилось в обратную сторону. То есть Зайни Эшонкулов, который провел 40 дней в заключении, был освобожден, а против Шохнура Халилова было возбуждено уголовное дело, и ему была применена мера пресечения в виде ареста.
В то время начальник следственного отдела Управления внутренних дел города Маргилан А.Муртазаqulov заявил, что оснований для обвинения Зайни Эшонкулова недостаточно, и потребовал у Халилова 30 тысяч долларов, после чего был задержан в ходе оперативного мероприятия. Об этом говорится в судебном решении и показаниях Шохнура Халилова.
“Начальник следственного отдела Управления внутренних дел города Маргилан А.Муртазаqulov вызвал меня и сказал, что из-за недостаточности доказательств и оснований для обвинения З.Эшонкулова он требует 30 тысяч долларов, и тогда уголовное дело будет передано в суд, при этом ему ничего не останется от этих денег. После этого, поговорив с знакомыми, я понял, что действия А.Муртазаqulov незаконны. В ноябре 2024 года я подал заявление в ДХХ против него.
В отношении А.Муртазаqulov были проведены оперативные мероприятия. В ходе мероприятия я вызвал его в свой офис и передал ему 500 долларов. А.Муртазаqulov был задержан, и он уволился с работы. После этого детали уголовного дела пошли в обратном направлении, и следственные органы освободили З.Эшонкулова из-под стражи и выдвинули против меня необоснованные обвинения”, - говорится в показаниях Шохнура Халилова.
Вскрывшаяся правда
Шохнур Халилов смог запутать даже следователей своими “играми” и искусственными доказательствами. Однако финал все равно не оказался таким, как он ожидал. Правда восторжествовала.
В своих показаниях в ходе расследования Халилов заявил, что Зайни Эшонкулов в середине ноября 2023 года приехал в свой офис на автомобиле Gentra и забрал 100 тысяч долларов. Зайни Эшонкулов же заявил, что в 2023 году вообще не приезжал в Маргилан, поэтому, когда он приехал 22 апреля 2024 года, Шохнур Халилов отправил ему местоположение. Ложь Халилова была опровергнута детализацией и плингатцией телефонного номера, принадлежащего Зайни Эшонкулову.
Кроме того, в суде Назим Кодиров признал, что сыграл роль богатого человека по просьбе Халилова и также дал ложные показания в ходе расследования.
Еще один свидетель О.Обидов также заявил, что по просьбе Шохнура Халилова он дал ложные показания на первоначальном следствии, что Зайни Эшонкулов вышел из офиса Халилова с чем-то в черной пленке, хотя на самом деле он его не знал.
Шохнур Халилов не признал своей вины в суде. Он заявил, что не клеветал на Зайни Эшонкулова, что у него действительно есть долг в 100 тысяч долларов, которые он заработал за годы работы, и попросил вынести оправдательный приговор в отношении себя.
Однако его вина была доказана показаниями потерпевшего и свидетелей, протоколами опознания, детализацией и плингатцией телефонных номеров, принадлежащих Эшонкулову, а также другими доказательствами.
Шохнур Халилов, не признав своей вины в суде, заявил, что против него были выдвинуты необоснованные обвинения, и что из-за того, что он провел мероприятие против начальника следственного отдела Управления внутренних дел города Маргилан А.Муртазаqulov, детали уголовного дела пошли в обратном направлении, следственные органы освободили Эшонкулова из-под стражи и незаконно его задержали.
Наказание
Суд признал Шохнура Халилова виновным в совершении преступлений, предусмотренных пунктами “а, б, г” части 3 статьи 139 Уголовного кодекса (клевета с целью совершения тяжкого или особо тяжкого преступления, повлекшего за собой тяжкие последствия) и пунктами “а, г” части 2 статьи 237 (ложное сообщение о совершении тяжкого или особо тяжкого преступления с созданием искусственных доказательств). Ему было назначено наказание в виде лишения свободы на срок 6 лет путем частичного сложения назначенных наказаний по каждой статье.
Кроме того, Шохнур Халилов обязан выплатить 50 миллионов сумов морального ущерба потерпевшему Зайни Эшонкулову.