Nogironlikni belgilashda yangi davr: korrupsiyasiz tizim va mahallada sog‘liqni saqlashda tub islohotlar boshlanmoqda
O‘zbekistonda nogironlikni rasmiylashtirish va aholining tibbiy xizmatdan foydalanish imkoniyatlarini yaxshilashga qaratilgan yangi tizim joriy qilinmoqda. Davlat rahbarining so‘zlariga ko‘ra, endigidan boshlab vrachlik-maslahat komissiyalari (VKK) – yillar davomida korrupsion illat bilan bog‘langan tartib butunlay bekor qilinadi.
Bu tizim o‘rniga nogironlik faqat tibbiy-ijtimoiy ekspertiza komissiyasi tomonidan, faqat oilaviy shifokor tomonidan rasmiylashtirilgan hujjatlar asosida belgilanadi. Ushbu o‘zgarish 2024 yil 1 iyundan boshlab Toshkent shahri va Navoiy viloyatida, 1 sentyabrdan esa mamlakatning barcha hududlarida to‘liq joriy etiladi.
Shu bilan birga, kasalliklarni barvaqt aniqlash va asoratlarini kamaytirish maqsadida «mahallabay tibbiy xizmat» tizimi yo‘lga qo‘yiladi. Buning doirasida, masalan, Samarqand viloyati Ishtixon tumanidagi poliklinika va mahallalarga viloyat kardiologiya, endokrinologiya, ona-bola markazlari hamda markaziy shifoxona shifokorlari biriktiriladi.
Ular aholi orasida to‘g‘ridan to‘g‘ri tibbiy ko‘riklar o‘tkazadi, oilaviy shifokorlar bilan hamkorlikda kasalliklarni erta bosqichda aniqlashni o‘rgatadi, poliklinikalarda esa zamonaviy diagnostika va davolash usullarini joriy etadi.
Bu jarayonga Samarqand tibbiyot universiteti professor-o‘qituvchilari va magistratura bitiruvchilari ham jalb etiladi. Ular amaliyotni shu mahallalarda o‘tab, ilmiy ishlarini aynan shu joyda amalga oshiradilar.
Yil yakunida natija yuqori bo‘lsa, ushbu loyihaga biriktirilgan shifokor va mutaxassislarga oylik maoshning ikki barobar miqdorida mukofot to‘lanadi.
Prezident bu tizimni joriy yilda Ishtixon tumani, Samarqand shahri, Bulung‘ur tumani va boshqa viloyatlarning har biridan kamida bitta tumanda, 2025 yildan to‘liq Samarqand viloyatida va 2027 yildan butun mamlakat bo‘ylab bosqichma-bosqich tatbiq etishni topshirdi.
Sog‘liqni saqlash vazirligi esa yil oxirigacha tibbiyot oliygohlari bilan birgalikda 15 ta tumanda 4 700 nafar oilaviy shifokor va hamshirani «Oila salomatligi» dasturi asosida o‘qitishi va tibbiyot muassasalari rahbarlarini menejerlikka tayyorlashni yo‘lga qo‘yadi.
Yangi tizimni joylarda to‘liq amalga oshirish uchun davlat budjeti hisobidan 285 milliard so‘m, hududiy hokimliklar tomonidan esa qo‘shimcha 10 milliard so‘mdan mablag‘ ajratish belgilandi.
Bu islohotlar mahalladagi tibbiy xizmat sifatini sezilarli darajada oshirish va aholiga yaqin tibbiy xizmat ko‘rsatish imkoniyatini yaratishga qaratilgan. Maqsad — sog‘lom avlod, odil tizim va shaffof tibbiy xizmat.

Новая эра в определении инвалидности: начинаются коренные реформы в системе здравоохранения без коррупции и на местах
Новый этап в оформлении инвалидности: система без коррупции и коренные реформы в здравоохранении на местах начинаются
В Узбекистане внедряется новая система, направленная на улучшение оформления инвалидности и доступности медицинских услуг для населения. По словам государственного лидера, с этого момента врачебно-консультативные комиссии (ВКК) – порядок, связанный с коррупционной болезнью на протяжении многих лет, будет полностью отменен.
Вместо этой системы инвалидность будет определяться только на основании документов, оформленных только семейным врачом, комиссией по медицинско-социальной экспертизе. Это изменение будет полностью внедрено с 1 июня 2024 года в городе Ташкент и Навоийской области, а с 1 сентября – во всех регионах страны.
В то же время для раннего выявления заболеваний и снижения осложнений будет внедрена система «медицинского обслуживания на местах». В рамках этого, например, к поликлинике и районам в Иссык-Кульском районе Самарканда будут прикреплены врачи областной кардиологии, эндокринологии, центры матери и ребенка, а также врачи центральной больницы.
Они будут проводить прямые медицинские осмотры среди населения, обучать выявлению заболеваний на ранних стадиях в сотрудничестве с семейными врачами, а в поликлиниках внедрять современные методы диагностики и лечения.
К этому процессу также будут привлечены профессора и преподаватели Самаркандского медицинского университета, а также выпускники магистратуры. Они будут проходить практику в этих местах и осуществлять свои научные работы именно здесь.
Если к концу года результаты будут высокими, врачам и специалистам, прикрепленным к этому проекту, будет выплачена премия в размере двойной месячной зарплаты.
Президент поручил внедрить эту систему в этом году в Иссык-Кульском районе, городе Самарканде, районе Булунгур и в каждом из других районов области, начиная с 2025 года полностью в Самарканде и с 2027 года по всей стране поэтапно.
Министерство здравоохранения совместно с медицинскими университетами до конца года обучит 4 700 семейных врачей и медсестер в 15 районах на основе программы «Здоровье семьи» и начнет подготовку руководителей медицинских учреждений к менеджменту.
Для полного внедрения новой системы на местах предусмотрено выделение 285 миллиардов сумов из государственного бюджета и дополнительно 10 миллиардов сумов от местных властей.
Эти реформы направлены на значительное улучшение качества медицинских услуг на местах и создание возможности предоставления медицинских услуг, близких к населению. Цель – здоровое поколение, справедливая система и прозрачные медицинские услуги