Samarqand shahrining “Bog‘isaroy” mahalla fuqarolar yig‘ini hududida joylashgan ko‘p qavatli uyda sodir bo‘lgan kuchli gaz portlashi oqibatida vafot etganlarning umumiy soni 7 nafarga yetdi. Bu haqda “Milliy” telekanalining “Millar” ko‘rsatuvida ma’lum qilindi.
Fojiali voqea 8 maydan 9 mayga o‘tar kechasi, shaharning Spitamen ko‘chasida joylashgan ko‘p xonadonli turar joylardan birida yuz bergan. Kuchli portlash oqibatida uyning temir-betondan qurilgan konstruksiyalari vayron bo‘lib, binoning 1, 2 va 3-qavatlari hamda yerto‘la qismi jiddiy zarar ko‘rgan.
Portlash paytida yong‘in sodir bo‘lmaganiga qaramasdan, juda kuchli kinetik zarbadan binodagi bir necha kvartiralar butkul vayron bo‘lgan. Hodisa haqida xabar topgan yong‘in-qutqaruv va favqulodda vaziyatlar xizmati xodimlari zudlik bilan falokat joyiga yetib kelib, vayronalar ostida qolgan fuqarolarni qidirish va qutqarish ishlarini boshlagan.
Avvalroq xabar berilganidek, qutqaruv operatsiyalari davomida birinchi bosqichda 6 nafar marhumning jasadi vayronalar orasidan topilgan edi. Bugun esa olib borilgan maxsus qidiruv ishlari natijasida, yana bir kishi, ya’ni yettinchi qurbonning ham jasadi xonadon vayronalari ostida topildi va olib chiqildi.
Ayni paytda Samarqand viloyat prokuraturasi va IIB xodimlari tomonidan mazkur mudhish hodisa bo‘yicha tergovoldi tekshiruv va surishtiruv ishlari davom ettirilmoqda. Mutasaddi idoralar portlashga olib kelgan sabablarni aniqlash uchun ekspertlar ishtirokida keng ko‘lamli tadqiqotlar olib boryapti.
Mahalliy aholi va shahar jamoatchiligi o‘rtasida chuqur afsus va iztirob bilan kutib olingan bu fojia yuzasidan mas’ul organlar ehtimoliy sabablarni aniqlash va bundan keyingi fojialarning oldini olish uchun zarur chora-tadbirlar ko‘rilayotganini ma’lum qilmoqda.
Zamin.uz tahririyati ushbu fojia qurbonlarining oilalariga chuqur ta’ziya bildiradi va holat bilan bog‘liq yangiliklarni muntazam ravishda o‘z o‘quvchilariga yetkazib turadi.

Число жертв ужасного газового взрыва в Самарканде достигло 7 человек
В результате сильного газового взрыва, произошедшего в многоэтажном доме, расположенном на территории гражданского собрания махалли «Бог‘исарой» в городе Самарканде, общее количество погибших достигло 7 человек. Об этом было сообщено в программе «Миллар» на телеканале «Миллий».
Трагическое событие произошло в ночь с 8 на 9 мая в одном из многоквартирных жилых домов на улице Спитамен города. В результате сильного взрыва конструкции дома, построенные из железобетона, были разрушены, а 1, 2 и 3 этажи здания, а также подвальное помещение получили серьезные повреждения.
Несмотря на то, что во время взрыва пожар не произошел, из-за очень сильного кинетического удара несколько квартир в здании были полностью разрушены. Сотрудники службы пожаротушения и спасательных работ, узнав о происшествии, незамедлительно прибыли на место катастрофы и начали поисковые и спасательные работы для граждан, оказавшихся под завалами.
Как сообщалось ранее, в ходе спасательных операций на первом этапе было найдено тело 6 погибших среди завалов. Сегодня же в результате проведенных специальных поисковых работ было найдено еще одно тело, то есть тело седьмой жертвы, которое также было извлечено из-под обломков квартиры.
В настоящее время прокуратура Самаркандской области и сотрудники МВД продолжают предварительное расследование и проверку по данному ужасному происшествию. Ответственные органы проводят широкомасштабные исследования с участием экспертов для выявления причин, приведших к взрыву.
Местное население и общественность города с глубоким сожалением и тревогой восприняли эту трагедию, и ответственные органы сообщают, что принимаются необходимые меры для выявления возможных причин и предотвращения подобных трагедий в будущем.
Редакция Zamin.uz выражает глубокие соболезнования семьям жертв этой трагедии и будет регулярно информировать своих читателей о новостях, связанных с данным событием.