Misrda 5 nafar o‘zbekistonlik mamlakatda bo‘lish qoidalarini buzgani uchun ushlandi
Qohiradagi politsiya bo‘limlarida Misrda bo‘lib turish qoidalarini buzgan o‘zbekistonliklar hibsda saqlanayotgani aniqlandi. Bu haqda O‘zbekistonning Misrdagi elchixonasi xabar berdi.
So‘nggi vaqtlarda Misrda bo‘lib turgan ko‘plab xorijliklar, jumladan, ta’lim olish maqsadida kelganlarga nisbatan mahalliy huquqni himoya qilish organlari tomonidan ularning mamlakatda qonuniy yashashlari yuzasidan faol tekshiruv tadbirlari amalga oshirilayotgani kuzatilmoqda.
Qayd etilishicha, elchixona vakillari tomonidan Qohira shahri Nasr shaharchasida joylashgan mas’ul politsiya bo‘limlariga qo‘shimcha tashriflar va muloqotlar amalga oshirilgan. 13 may holatiga ko‘ra, ko‘plab xorijliklar qatorida 5 nafar o‘zbekistonlik mamlakatda bo‘lish qoidalarini buzgani sababli ushlab turilgani aniqlandi.
Shu bilan birga, 1 nafar O‘zbekiston fuqarosining Misr hududida qonuniy asosda bo‘lib turganini tasdiqlovchi aniq hujjatlari taqdim etilganidan so‘ng vaqtincha saqlash markazidan chiqarishga erishilgan. Qolgan fuqarolarning holati yuzasidan mahalliy qonunchilik doirasida o‘rnatilgan tartibda huquqiy baho berilishi va qaror qabul qilinishi ta’kidlanmoqda.
Elchixona tomonidan tegishli tezkor huquqiy yordamni amalga oshirishni ta’minlash maqsadida bu kabi tekshiruv tadbirlari davomida ushlangan fuqarolar yuzasidan elchixonaga kechiktirmasdan ma’lum qilish tavsiya etiladi (bog‘lanish ma’lumotlari: +20233364516, +20233361723 va Telegram: @shtabegypt).
Shuningdek, O‘zbekiston elchixonasi vatandoshlardan Misrda bo‘lish qoidalariga qat’iy amal qilishlari lozimligini ta’kidladi, ulardan mamlakatda bo‘lish va harakatlanish davomida shaxsni tasdiqlovchi hujjatlar, yashash uchun ruxsatnoma (iqoma) yoki talabalik kartalarini (universitet, institut va h.k.) doim o‘zi bilan birga olib yurishlarini so‘radi.

В Египте были задержаны 5 граждан Узбекистана за нарушение правил пребывания в стране
В отделах полиции Каира было установлено, что граждане Узбекистана, нарушившие правила пребывания в Египте, находятся под арестом. Об этом сообщило посольство Узбекистана в Египте.
В последнее время наблюдается активное проведение проверок местными правоохранительными органами в отношении многих иностранных граждан, включая тех, кто приехал с целью обучения, касающихся их законного пребывания в стране.
По информации, представители посольства провели дополнительные визиты и встречи в ответственных полицейских участках, расположенных в районе Наср города Каира. На 13 мая было установлено, что среди многих иностранных граждан 5 граждан Узбекистана были задержаны за нарушение правил пребывания в стране.
В то же время, после предоставления документов, подтверждающих законное пребывание одного гражданина Узбекистана на территории Египта, удалось добиться его освобождения из временного задержания. Подчеркивается, что в отношении остальных граждан будет дана правовая оценка и принято решение в соответствии с местным законодательством.
С целью обеспечения соответствующей оперативной правовой помощи посольство рекомендует незамедлительно информировать о задержанных гражданах в ходе таких проверок (контактные данные: +20233364516, +20233361723 и Telegram: @shtabegypt).
Кроме того, посольство Узбекистана подчеркнуло необходимость строгого соблюдения гражданами правил пребывания в Египте, призвав их всегда иметь при себе удостоверяющие личность документы, разрешение на проживание (икома) или студенческие карты (университет, институт и т.д.) во время нахождения и передвижения по стране.