Tailandda O‘zbekistonlik sayyohlar soni oshmoqda
Tailand O‘zbekiston fuqarolari uchun tobora jozibador sayohat yo‘nalishiga aylanmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
2025 yilning birinchi besh oyida Janubi-Sharqiy Osiyodagi ushbu qirollikka 16,6 mingdan ortiq o‘zbekistonlik sayyoh tashrif buyurgan. Bu haqda 28 iyul kuni Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan e’lon qilingan rasmiy hisobotda ma’lum qilindi.
Taqqoslash uchun aytadigan bo‘lsak, 2024 yilning shu davriga nisbatan sayohatchilar soni ikki barobar oshgan, ya’ni 9,2 ming kishiga ko‘paygan. O‘sish 2,3 barobarni tashkil etib, vatandoshlarimizning sayyohlik yo‘nalishlari o‘zgarayotganini ko‘rsatadi.
Tailandga kelish maqsadlari ham qiziqarli natijalarni beradi. Sayyohlik uchun tashrif buyurganlarning soni 14 701 nafar bo‘lib, bu mamlakat dam olish uchun eng mashhur joy ekanligini tasdiqlaydi.
Oila a’zolari yoki do‘stlarni ziyorat qilish maqsadida safarga chiqqanlar soni esa 1 761 nafarni tashkil etadi. Boshqa maqsadlar kamroq uchraydi.
Masalan, xizmat safarida borganlar 60 nafar, tibbiy xizmat olish uchun kelganlar 25 nafar, ta’lim olish yoki ta’lim dasturlarida ishtirok etish uchun esa atigi 8 nafar o‘zbekistonlik bo‘lgan. Bu ko‘rsatkichlar asosiy o‘sish omili rekreatsion turizm ekanligini ko‘rsatadi.
Shuningdek, O‘zbekiston fuqarolari uchun Tailandga 30 kunlik vizasiz kirish tartibi amal qilishi sayyohlar oqimining oshishiga katta ta’sir ko‘rsatmoqda. Bu qulaylik sayohatni yanada ommalashtirishga xizmat qilmoqda.
O'zbek estrada musiqa san'atining yetuk vakillari Ulug'bek Rahmatullayev va Umidaxon muxlislariga yana bir xushxabar yetkazishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Mashhur ijodkorlar
Madaniyat Kecha, 22:21
Feruza Yusupova qizi Shamsiyaning yarim yoshga to'lganini nishonladi
Aktrisa Feruza Yusupova ijtimoiy tarmoqlardagi sahifasida muxlislariga yana bir quvonchli yangilikni yetkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. U o'zining qizalog'i Shamsiya yarim yoshga
Shahlo Zoirova AQShdan o'z oilasiga qaytib keldi
Oliy san'atkor Shahlo Zoirovaning Amerika Qo'shma Shtatlari va Meksika hududlarini qamrab olgan bir oylik uzoq sayohati o'z nihoyasiga yetdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Mashhur
Madaniyat Kecha, 21:44
Aziz Rametov ogir kasalligi tufayli xalqdan yordam so'radi
Sevimli aktyor Aziz Rametov o'n yilliklardan beri davom etayotgan og'ir kasalligi tufayli xalqdan yordam so'rashga majbur bo'ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. U o'zining
Agar vaqtni orqaga qaytarish imkoniyati paydo bo'lib, o'tmishni qayta yozishga ega bo'lsangiz, hayotingizdagi nimalarni o'zgartirgan bo'lardingiz? Bu haqda Zamin.uz xabar
Madaniyat Kecha, 20:32
O'zbekistonda xizmat ko'rsatgan artist Nodira Mahmudova O'zimizning gap dasturida mehmon bo'lib, o'zi haqida shakllangan turli qarashlar va tushunchalar yuzasidan o'z

Количество туристов из Узбекистана в Таиланде растет
Таиланд становится все более привлекательным туристическим направлением для граждан Узбекистана. Об этом сообщает Upl.uz.
В первые пять месяцев 2025 года более 16,6 тысяч узбекских туристов посетили это королевство в Юго-Восточной Азии. Об этом стало известно из официального отчета, опубликованного Государственным комитетом статистики 28 июля.
Для сравнения, по сравнению с тем же периодом 2024 года количество туристов увеличилось вдвое, то есть на 9,2 тысячи человек. Рост составил 2,3 раза, что свидетельствует о изменении туристических предпочтений наших соотечественников.
Цели поездок в Таиланд также дают интересные результаты. Количество посетителей с целью туризма составило 14 701 человек, что подтверждает, что эта страна является самым популярным местом для отдыха.
Количество тех, кто отправился в поездку с целью посетить членов семьи или друзей, составило 1 761 человек. Другие цели встречаются реже.
Например, в служебной поездке побывали 60 человек, для получения медицинских услуг приехали 25 человек, а для обучения или участия в образовательных программах всего 8 узбеков. Эти показатели показывают, что основным фактором роста является рекреационный туризм.
Кроме того, безвизовый въезд в Таиланд на 30 дней для граждан Узбекистана значительно влияет на увеличение потока туристов. Это удобство способствует дальнейшему распространению путешествий.
Известные представители узбекской эстрады Улугбек Рахматуллаев и Умидахон принесли поклонникам еще одну приятную новость. Об этом сообщает Zamin.uz. Знаменитые исполнители совместно написали новую
Культура Вчера, 22:21
Актриса Феруза Юсупова на своей странице в социальных сетях поделилась с поклонниками еще одной радостной новостью. Об этом сообщает Zamin.uz. Она опубликовала искренние и теплые фотографии,
Культура Вчера, 21:54
Одномесячное путешествие заслуженной артистки Шахло Зойровой, охватившее территории США и Мексики, подошло к концу. Об этом сообщает Zamin.uz. Известная актриса вернулась на родину, обняла любимых
Культура Вчера, 21:44
Дорогой Раметов попросил помощи у народа из-за тяжелой болезни
Любимый актер Азиз Раметов вынужден обратиться к народу за помощью из-за тяжелой болезни, с которой он борется уже много лет. Об этом сообщает Zamin.uz. В видеобращении, опубликованном на своей
Что бы изменила Муниза Ризаева, чтобы переписать прошлое
Если бы появилась возможность повернуть время назад и переписать прошлое, что бы вы изменили в своей жизни? Об этом сообщает Zamin.uz. Когда певицу Мунису Ризаеву спросили этот вопрос, она дала
Культура Вчера, 20:32
Нодира Махмудова раскрыла секрет своей величественной внешности
Заслуженная артистка Узбекистана Нодира Махмудова стала гостем программы «Наш разговор» и открыто высказалась о различных взглядах и представлениях, сложившихся о ней. Об этом сообщает Zamin.uz. По