“Avatar 3” franshizadagi eng uzun film bo‘ladi (video)
Joriy yilning 19 dekabr sanasida ekranlarga chiqishi kutilgan "Avatar: Olov va kul" filmi franshizadagi eng uzoq davom etadigan qism bo‘lishi mumkin. Bu haqda film rejissyori Jeyms Kemeron Empire nashriga ma’lum qildi.
“Avatar” olami yanada chuqurroq tadqiq etiladi
Rejissyorning ta’kidlashicha, franshizaning ikkinchi qismi — "Avatar: Suv yo‘li" qahramonlar xarakteriga yetarlicha e’tibor berilmagan holda suratga olingan.
“Filmdagi voqealar xuddi tezyurar poyezd kabi harakatlanar edi. Turli-tuman sarguzashtlarning ko‘pligi esa qahramonlarga yetarlicha e’tibor berishga to‘sqinlik qildi”, — deydi Kemeron.
Yangi filmda necha daqiqa bo‘lishi mumkin?
Franshizaning ilk filmi 162 daqiqa, ikkinchi qismi esa 192 daqiqa davom etgan edi. Yaqin manbalarning xabar berishicha, uchinchi qism bu ikki filmdan ham uzoqroq bo‘lishi mumkin, biroq aniq vaqt hali oshkor qilinmagan.
Franshizadagi katta o‘zgarishlar va yangi syujet qirralari
Jeyms Kemeronning aytishicha, uchinchi qismda Pandora olamining yanada murakkab tomonlari yoritiladi. Ilk ikki qismda asosiy e’tibor vizual effektlar va Pandora sayyorasi madaniyatini namoyon etishga qaratilgan bo‘lsa, "Avatar 3" personajlar xarakteri, dinamik syujet va dramatik to‘qnashuvlarga ko‘proq e’tibor qaratadi.
Filmning nomi "Olov va kul" deb atalishi ham, ehtimol, yangi etnik guruhlar va yangi nizolar haqida hikoya qilinishini anglatishi mumkin.
"Avatar" – eng daromadli franshizalardan biri
Franshizaning dastlabki ikki qismi jahon kino sanoatida ulkan muvaffaqiyat qozongan. "Avatar" (2009) premeradan so‘ng jahon bo‘ylab 2,9 milliard dollar ishlab topgan va hanuzgacha tarixdagi eng kassabop filmlardan biri bo‘lib qolmoqda. "Avatar: Suv yo‘li" esa 2,3 milliard dollardan ortiq daromad keltirgan. Umumiy hisobda, franshiza 5,2 milliard dollardan ortiq daromad ko‘rishga muvaffaq bo‘lgan.
“Avatar: Olov va kul” filmidan tomoshabinlar katta umid qilmoqda. Yanada chuqurroq syujet va yangi personajlar filmni nafaqat vizual jihatdan, balki dramatik qimmat jihatidan ham yuqori darajaga olib chiqishi mumkin.
Jeyms Kemeron franshizani yanada kengaytirar ekan, uni yana bir necha yil davom ettirishni rejalashtirmoqda. Unga ko‘ra, "Avatar" 4 va 5-qismlari ham tasvirga olinishi rejalashtirilgan. Biroq hozircha barcha e’tibor 2025 yil dekabrda chiqadigan "Avatar 3" filmiga qaratilgan.

“Аватар 3” станет самым длинным фильмом во франшизе (видео)
Фильм "Аватар: Огонь и пепел", который ожидается на экранах 19 декабря текущего года, может стать самой продолжительной частью франшизы. Об этом сообщил режиссер фильма Джеймс Кэмерон изданию Empire.
Мир “Аватара” будет исследован еще глубже
По словам режиссера, во второй части франшизы — "Аватар: Путь воды" недостаточно внимания было уделено характеру персонажей.
“События в фильме развивались как скоростной поезд. Множество различных приключений мешало уделить достаточно внимания героям”, — говорит Кэмерон.
Сколько минут может длиться новый фильм?
Первая часть франшизы длилась 162 минуты, вторая часть — 192 минуты. По сообщениям близких источников, третья часть может быть еще длиннее этих двух фильмов, однако точное время пока не раскрыто.
Большие изменения во франшизе и новые сюжетные линии
По словам Джеймса Кэмерона, в третьей части будут освещены более сложные аспекты мира Пандоры. Если в первых двух частях основное внимание уделялось визуальным эффектам и культуре планеты Пандора, то "Аватар 3" сосредоточится больше на характере персонажей, динамичном сюжете и драматических столкновениях.
Название фильма "Огонь и пепел" также может означать, что речь пойдет о новых этнических группах и новых конфликтах.
"Аватар" — одна из самых прибыльных франшиз
Первая и вторая части франшизы добились огромного успеха в мировой киноиндустрии. "Аватар" (2009) после премьеры заработал 2,9 миллиарда долларов по всему миру и до сих пор остается одним из самых кассовых фильмов в истории. "Аватар: Путь воды" принес более 2,3 миллиарда долларов. В общей сложности франшиза смогла заработать более 5,2 миллиарда долларов.
От "Аватар: Огонь и пепел" зрители ожидают больших надежд. Более глубокий сюжет и новые персонажи могут поднять фильм не только визуально, но и с драматической точки зрения на высокий уровень.
Джеймс Кэмерон, расширяя франшизу, планирует продолжать ее еще несколько лет. По его словам, также запланированы съемки "Аватара" 4 и 5 частей. Однако пока все внимание сосредоточено на фильме "Аватар 3", который выйдет в декабре 2025 года.