Xonanda Jahongir Otajonov san’atkorlarga soliq joriy etilishi, “O‘zbekkonsert” bilan munosabatlar va majburiy xizmatlar haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U soliq to‘lashga rozilik bildirganini aytdi va davlatga pul berishdan hech qanday qiynalmasligini ta’kidladi. Soliq qachon va qanday tartibda to‘lanishi vaqt ko‘rsatishini, ammo imkon bo‘lsa, o‘zining bajonidil to‘lashga tayyorligini ma’lum qildi, chunki bu mablag‘ yurt foydasiga ketishini ta’kidladi.
Jahongir Otajonovning fikricha, soliq to‘lagandan so‘ng “O‘zbekkonsert”ning vazifasi nimada ekanligi muhim. U mustaqil ijodkor sifatida bu tashkilot bilan aloqani uzish mumkin yoki yo‘qligini so‘radi.
Ilgari litsenziya asosida faoliyat yuritilgan bo‘lsa, endi soliq to‘lovchi bo‘lish bilan “O‘zbekkonsert”dan qutulish imkoniyati bor-yo‘qligi haqida o‘ylamoqda. Chunki musiqachi sifatida ba’zan bu tashkilotning faoliyati unga to‘sqinlik qilishi mumkinligi haqida gapirdi.
Shu sababli o‘zining haq-huquqlari to‘liq himoya qilinishini istaydi. U shuningdek, hozirgi kunda majburiy ishga jalb etilmayotganini, ammo ilgari to‘yga bormaslik sababli litsenziyadan mahrum qilish holatlari bo‘lganini eslatdi.
Bu esa unga hali ham “yana nima deyishadi?” degan xavotirni his qilishiga sabab bo‘lmoqda. Xonanda hayotidan mamnun ekanligini, topgan daromadining bir qismini soliq sifatida berishga tayyorligini aytdi.
Ammo bunda hech kim uni bezovta qilmasligi, soliq to‘lovchi sifatida mustaqil bo‘lishi kerakligini ta’kidladi. U mehnatiga yarasha haq to‘lanishini va borib xizmat qilishi mumkinligini bildiradi.
Misol tariqasida, agar to‘yga 200 million so‘m sarflansa, xarajatlar va xizmat haqi hisobga olgandan so‘ng qolgan sof foydadan soliq to‘lash mantiqqa to‘g‘ri kelishini tushuntirdi. Ham tekinga borib, ham soliq to‘lash noto‘g‘ri ekanligini ta’kidladi.
Dunyo yulduzlari ham soliq to‘lamaslik holatida jinoiy javobgarlikka tortilishini, lekin ularni hech kim bezovta qilmasligini misol keltirdi. O‘zining ham “O‘zbekkonsert” tomonidan tinch qo‘yilishini, majburlanmasligini, o‘z pulini olib xizmat qilishini xohlaydi.
Navro‘z tadbirlariga ham shunday qarashda ekanligini aytib, xalqqa xizmat qilishini, lekin bu ishlarni bepul bajarish kerak emasligini ta’kidladi. Hammamiz shu orqali o‘zimizning oilamizga non olib boramiz, agar hammasi bepul bo‘lsa, unda hammamiz bir-birimizga bepul xizmat qilishimiz kerak bo‘lishini bildirdi.

Певец Джахонгир Отажонов высказал свое мнение о введении налога для артистов, отношениях с «Узбекконцертом» и обязательных службах. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он заявил, что согласен платить налог и подчеркнул, что не испытывает никаких трудностей в передаче денег государству. Время и порядок уплаты налога покажет время, но при возможности он готов платить его с охотой, так как подчеркнул, что эти средства идут на благо страны.
По мнению Джахонгира Отажонова, важно, какова будет роль «Узбекконцерта» после уплаты налога. Он спросил, можно ли как независимому творцу разорвать отношения с этой организацией или нет.
Ранее деятельность осуществлялась на основе лицензии, теперь он размышляет, есть ли возможность избавиться от «Узбекконцерта» став налогоплательщиком. Потому что как музыкант он отметил, что иногда деятельность этой организации может ему мешать.
Поэтому он хочет, чтобы его права были полностью защищены. Он также напомнил, что в настоящее время его не привлекают к обязательным работам, но ранее были случаи лишения лицензии за невыход на свадьбу.
Это до сих пор вызывает у него тревогу «что еще скажут?». Певец заявил, что доволен своей жизнью и готов отдавать часть заработка в виде налога.
Однако при этом он подчеркнул, что никто не должен его беспокоить, он должен быть независимым как налогоплательщик. Он говорит, что должен получать оплату за свой труд и может оказывать услуги.
В качестве примера он объяснил, что если на свадьбу тратится 200 миллионов сумов, то логично платить налог с чистой прибыли после учета расходов и оплаты услуг. Он подчеркнул, что неправильно и бесплатно ходить и платить налог.
Он привел пример мировых звезд, которые несут уголовную ответственность за неуплату налогов, но их никто не беспокоит. Он хочет, чтобы и его оставили в покое «Узбекконцерт», не принуждали, чтобы он получал свои деньги и оказывал услуги.
Он также сказал, что относится так же и к мероприятиям Навруза, что он служит народу, но эти работы не должны выполняться бесплатно. Мы все таким образом приносим хлеб своим семьям, и если все будет бесплатно, тогда мы все должны будем бесплатно обслуживать друг друга.