Tramp Hormuz bo'g'ozi ikki daqiqada nazoratga olinadi dedi
Sevara Nazarxon “Humo Arena” qoq markaziga o‘rnatilgan yumaloq sahnaga muxlislari bilan salomlashib chiqib keldi. O‘zgacha uslubda, tabiatga monand qilib bezatilgan sahnada jonli orkestr xonanda bilan baravariga ijod qildi.
— “Humo Arena” xuddi uyimdek bo‘lib qolgan. 2019 yilda ham to‘rt kunlik konsert berganman. Unda sahna chetda edi, bu safar 360 darajali sahna qildik. Chunki o‘rtadagi sahna hammaga yaqin bo‘ladi, odamlarning ko‘zini ko‘rib turaman. Chunki ko‘zda magnit bor. Men sizlarning ko‘zingizni qidirdim va topdim. Barcha hissiyotlar ko‘z orqali qalb, ruhga yetib boradi. Shu sababli ham konsertimning nomi “Ruh”. Ichimizda bizga kuch beradigan narsa bu ruh. Oddiy va juda ham ma’noli nom, deydi xonandaning o‘zi.
Sevara Nazarxon boshqa san’atkorlar kabi har bir blokdan so‘ng, parda ortiga o‘tib ketib, uzoq vaqt davomida boshqa obraziga tayyorlanmadi. U sahnaning o‘zida birgina stilist yordamida boshqa libosda ko‘rinish berdi. Bu jarayon tez va osonlik bilan kechdi.
— Menimcha bu hammaga ma’qul bo‘ldi. Chunki sahnadan ketib, muxlislarni zeriktirish kerakmas. Bizda esa hammasi oddiy — tez-tez kiyim almashtirdim va oddiygina akkessuarlardan foydalandim, shu xolos. Ortiqchasi menga xalal beradi, dedi Nazarxon.
Konsertning kulminatsion nuqtasi Shohruh reper bilan kuylangan duet hamda “Ulug‘imsan, Vatanim” taronasi bo‘ldi. Shu singari “Meni sev”, “Ko‘rgim kelar”, “Yur, muhabbat” qo‘shiqlarini ham deyarli muxlislarning o‘zi kuyladi. Xonanda ora-orada ularga jo‘r bo‘lib turdi, xolos.
2019 yilda taqdim etilgan konsertda Sevara Nazarxon marhum hofiz Sherali Jo‘rayev bilan duet kuylagan edi. Xonanda bu yil “Ovoz”, “X-Faktor” loyihalari g‘oliblari bilan birgalikda kuyladi. Xo‘sh, bu taklif kimdan chiqqan?
— Men o‘zim ularni chaqirdim, taklif ham o‘zimdan chiqdi. “Humo”dagi konsert bitta g‘oya edi, bundan keyin ham yana yangi ideyalar tayyor turibdi. Asta-sekin taqdim etamiz.
Men ularni shogird deb bilmayman, ular menga juda yaqin yurak! Men ham ulardan nimadir o‘rganaman. Bugungi chiqishlar oramizdagi o‘zaro tajriba, kollaboratsiya bo‘ldi. Yugurmadik, shoshmadik, ularga hammasini ko‘rsatdim, bari garmoniyaga boy bo‘ldi. Ularga 360 darajali sahna oson emas, ammo menga kichiklik qildi, deydi xonanda.
Nazarxon konsert davomida bir necha tryuklarni amalga oshirdi, noodatiy qo‘shiqlariga moslab raqsga tushdi. Yevropa stilida kiyingan raqqoslar hamrohligida u sahnada “uchdi”, muxlislarini ham o‘zi bilan parvoz ettirdi. “Ruh” konserti haqiqatan sokin, ammo energiyaga boy bo‘ldi.
— Rostini aytaman, raqslarni o‘rganish uchun bir hafta tayyorlandim. Men sinxron raqsga “kasalman”. Bilaman, qaysidir harakatlar u qadar o‘xshamagan bo‘lsa-da, chiqardik. Atrofimdagi yigit-qizlar men uchun ikki oy harakat qildi. Konsertda barcha narsa harakat, reja va mehr bilan bo‘ldi. Mehrga boy atmosferada ishladim, dedi u.
Konsert shu darajada o‘tishini kutganmidingiz degan savolga Nazarxon shunday javob berdi:
— 50 yoshdan keyin kutish so‘zini ishlamayman, men hech nimani kutmayman. Shunday bo‘lganiga behisob shukr.
“Meni sev” qo‘shig‘i trio tarzida kuylandi: Sevara, “Ovoz” loyihasidagi kichik Sevara va Nazarxonning jiyani.
12 ming muxlisni sig‘dira oladigan “Humo Arena” saroyi Nazarxonning haqiqiy muxlislari bilan to‘ldi. Ko‘z yoshlar to‘kildi, qalbdan chiqqan qo‘shiqlar qalblarga yetib bordi.
Madaniyat Bugun, 07:48
Madaniyat Kecha, 17:49
Madaniyat Kecha, 14:11
Madaniyat Kecha, 13:39
Afruz guruhi yigirma uch yillik faoliyatini yakunlab tarqaldi
O'zbek estrada san'atining yorqun namoyandasi hisoblanadigan Afruz guruhi o'zining uzoq yillik va samimiy faoliyatini yakunlab, muxlislarga xushxabar bilan murojaat qildi. Bu haqda
Madaniyat 21:45, 29-03-2026
Yaqinda turmushga chiqqan aktrisa Yulduz Rajabova shaxsiy hayoti va ijodiy faoliyati haqida berilgan savollarga samimiy javob berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Jurnalist aktrisadan shunday

Одна из самых известных певиц Центральной Азии Севара Назархон представляет свою очередную трехдневную сольную концертную программу в дворце “Humo Arena”. Какие новшества были на живом выступлении под названием “Дух”? Корреспондент “Дарио” подготовил репортаж с первого дня концерта.
Севара Назархон вышла на круглую сцену, установленную в самом центре “Humo Arena”, поприветствовав своих поклонников. На сцене, оформленной в необычном стиле, напоминающем природу, живой оркестр выступал вместе с певицей.
— “Humo Arena” стала для меня как дом. В 2019 году я тоже давала четырехдневный концерт. Тогда сцена была сбоку, а в этот раз мы сделали 360-градусную сцену. Потому что центральная сцена ближе ко всем, я вижу глаза людей. В глазах есть магнит. Я искала ваши глаза и нашла. Все эмоции доходят до сердца, до души через глаза. Поэтому название моего концерта “Дух”. Внутри нас есть то, что дает нам силу — это дух. Простое и очень значимое название, говорит сама певица.
Севара Назархон, в отличие от других артистов, после каждого блока не уходила за кулисы, чтобы долго готовиться к другому образу. Она на сцене изменила наряд с помощью одного стилиста. Этот процесс прошел быстро и легко.
— Я думаю, это всем понравилось. Потому что не нужно уходить со сцены и утомлять поклонников. У нас все просто — я часто меняла одежду и использовала простые аксессуары, и все. Излишества мешают мне, — сказала Назархон.
Кульминацией концерта стал дуэт с рэпером Шохрухом и песня “Ты велика, моя Родина”. Также почти все песни “Люблю тебя”, “Хочу увидеть”, “Иди, любовь” исполнили сами поклонники. Певица время от времени лишь подпевает им.
На концерте, представленном в 2019 году, Севара Назархон исполнила дуэт с покойным певцом Шерали Джураевым. В этом году певица выступила вместе с победителями проектов “Голос” и “Х-Фактор”. Так откуда поступило это предложение?
— Я сама их пригласила, предложение исходило от меня. Концерт в “Humo” был одной идеей, и у нас есть еще новые идеи, которые мы будем постепенно представлять.
Я не считаю их учениками, они мне очень близки сердцем! Я тоже у них чему-то учусь. Сегодняшние выступления стали нашим взаимным опытом, коллаборацией. Мы не спешили, я показала им все, все было гармонично. Для них 360-градусная сцена не проста, но для меня это было легко, — говорит певица.
Назархон во время концерта выполнила несколько трюков, танцевала под необычные песни. В сопровождении танцоров, одетых в европейском стиле, она “летала” на сцене, унося с собой поклонников. Концерт “Дух” действительно был спокойным, но полным энергии.
— Честно говоря, я готовилась к танцам целую неделю. Я “больна” синхронными танцами. Я знаю, что некоторые движения не совсем похожи, но мы справились. Мальчики и девочки вокруг меня работали для меня два месяца. На концерте все было с движением, планом и любовью. Я работала в атмосфере, полной любви, — сказала она.
На вопрос, ожидала ли она, что концерт пройдет на таком уровне, Назархон ответила:
— После 50 лет я не использую слово ожидание, я ничего не жду. Я безмерно благодарна за то, что так произошло.
Песня “Люблю тебя” была исполнена в формате трио: Севара, маленькая Севара из проекта “Голос” и племянница Назархон.
Дворец “Humo Arena”, вмещающий 12 тысяч зрителей, был заполнен настоящими поклонниками Назархон. Слезы текли, песни, исходящие из сердца, достигали сердец.