Mirshakar Fayzulloyev: “Gentra – qorong‘ulik timsoli” (intervyu)
Kun podkasti'ning bu galgi mehmoni stendap-komik, yumorist Mirshakar Fayzulloyev bilan ijodkorning so‘nggi katta konserti, konsert uchun tayyorlangan antiqa taklifnomaning ramziy ma’nosi, konsert jarayonida Gentra'ning pachaqlanishida qanday ma’no borligi, bu g‘oyaning oilaviy qadriyatlarga taalluqli jihatlari, ijodkorning “MTV shou” loyihasidan nima sababdan ketgani, bugun telekanallarda shou loyihalar tayyorlamaslik sabablari va boshqa mavzularda suhbatlashildi.
Shu yilning 15 fevral kuni Toshkentdagi Humo Arena majmuasida o‘zbek stendap-komigi Mirshakar Fayzulloyevning ilk katta konserti bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbir nafaqat hazil-mutoyibalar, balki ajablanarli performans bilan ham yodda qoldi. Konsertga taklifnoma shaklida bonkaning tanlanishida ham o‘ziga xos g‘oya bor edi. Ijodkorning fikriga ko‘ra, uning tag zamirida oilaviy qadriyatlarga sodiqlik masalasi ham turishi o‘ylangan.
– Bugun qaysi mavzuda tomoshabinlar bilan muloqot qilish qiyin?
– Tomoshabin har xil. Katta sahnaga chiqqanda biz negadir mingta odamni tomoshabin deyishga o‘rganib qolganmiz. Mingta odamning har biri alohida shaxs. Stendap klubda esa tomoshabin bizga yaqin o‘tiradi. Ularning emotsiyalarini aniq ko‘rib turasiz. Shu sabab stendap klubda ishlash nisbatan murakkab.
– Siz qaysi mavzularda umuman gapirmaysiz?
– Kimningdir hayot mazmuniga aylangan mavzularda gapirmayman. Bu mavzularning sizga keltiradigan foydasidan ko‘ra yetkazadigan zarari ko‘proq. Qolaversa, biror kimning jismoniy kamchiliklariga to‘xtalmayman. Bundan tashqari, tomoshabinning shaxsiyati haqida umuman to‘xtalmaslikka harakat qilaman.
– Sizni hech esdan chiqmaydigan darajada tanqid qilganlar bo‘lganmi?
– Aynan shunaqasi bo‘lmagan, lekin o‘rinli maslahat aytishgan. NTT telekanali bo‘lardi. Shu kanal xodimi menga Buxoro shevasida gapirmaslikni maslahat bergan. Ya’ni sheva mening ajralib turadigan jihatim, lekin doim undan foydalanaversam, boshqa alohidalik menda bo‘lmasligini aytgan. O‘rinli maslahat bo‘lgan va qabul qilganman. Yana bir maslahat, menga ko‘zoynak taqishni tavsiya qilishgan. Ko‘zoynak yuzimdagi jiddiylikni yashirishini to‘g‘ri tushuntirishgan. Bularni qabul qilganman. Kulishim borasida ham ko‘p aytishgan. Lekin bundan voz kecholmayman, uzr, buni men tanlamaganman.
– Hazil qilayotgan ijodkorning o‘z haziliga o‘zi kulishi to‘g‘ri deb o‘ylaysizmi?
– Bunda chegara yo‘q, vaziyatga bog‘liq. Agar bu samimiy chiqish bo‘ladigan bo‘lsa, vaziyatdan kelib chiqsa, bu o‘rinli. Siz ham odamsiz, sizda ham hissiyot bor, bu tabiiy. Agar stendap konsert bo‘lsa, bunda kulish ham ssenariy asosida bo‘ladi.
– “Milliy” telekanalida siz boshlovchilik qilgan “MTV shou” loyihasini eng ko‘rimli bo‘lib turgan vaqtda to‘xtatdingiz. Nega?
– Xuddi shunday hissiyot bilan esda qolishi uchun. Boshida shouda 50 ta odam ishlardi. Keyin ikkita-ikkitadan ijodkorlar olinib, boshqa loyihalarga jalb qilingan edi. Asta-sekin loyihadagi ijodkorlar kamayishni boshladi. Bu esa to‘g‘ridan to‘gri sifatga ta’sir qiladi. Orqada katta jamoa ishlagan har kunlik loyihani to‘rtta odam bilan qilish juda qiyin edi. Va siz ko‘rib turibsiz, hozir shu holatda davom etsangiz, bu ko‘rsatuv kundan kunga yomonlashib boradi. Lekin hozir to‘xtatsangiz, hech narsa o‘zgarmaydi. Keyin loyiha kamchiliklarini aytib to‘xtatishganidan ko‘ra, bugun o‘zimiz to‘xtatishni ma’qul topdik.

Миршакар Файзуллаев: “Гентра – символ тьмы” (интервью)
Гостем этого выпуска подкаста "Кун" стал стендап-комик, юморист Миршакар Файзуллоев, с которым обсудили последний большой концерт артиста, символическое значение необычного приглашения на концерт, смысл, который заключен в разрыве Gentra во время концерта, аспекты этой идеи, связанные с семейными ценностями, причины, по которым артист покинул проект "MTV шоу", причины, по которым сегодня на телеканалах не готовят шоу-проекты, и другие темы.
15 февраля этого года в комплексе Humo Arena в Ташкенте прошел первый большой концерт узбекского стендап-комика Миршакара Файзуллоева. Это мероприятие запомнилось не только шутками, но и удивительным перформансом. В приглашении на концерт также была заложена оригинальная идея. По мнению артиста, в его основе также лежит вопрос верности семейным ценностям.
– О чем сегодня трудно общаться с зрителями?
– Зрители разные. Когда мы выходим на большую сцену, мы почему-то привыкли называть тысячу человек зрителями. Каждый из этих тысяч человек – отдельная личность. В стендап-клубе зрители сидят ближе к нам. Их эмоции можно четко видеть. Поэтому работать в стендап-клубе относительно сложнее.
– О каких темах вы вообще не говорите?
– Я не говорю о темах, которые стали смыслом жизни кого-то. Вред от этих тем больше, чем польза, которую они могут принести вам. Кроме того, я не останавливаюсь на физических недостатках кого-либо. Также стараюсь вообще не касаться личности зрителя.
– Были ли те, кто критиковал вас так, что вы не могли это забыть?
– Такого не было, но были уместные советы. Это было на телеканале NTT. Сотрудник этого канала посоветовал мне не говорить на бухарском диалекте. То есть, диалект – это моя отличительная черта, но если я постоянно им пользуюсь, то не останется ничего особенного. Это был уместный совет, и я его принял. Еще один совет – мне рекомендовали носить очки. Они правильно объяснили, что очки скрывают серьезность на моем лице. Я принял это. Мне также много говорили о том, что я должен смеяться. Но я не могу отказаться от этого, извините, я не выбирал это.
– Считаете ли вы правильным, чтобы юморист смеялся над собственными шутками?
– Здесь нет границ, это зависит от ситуации. Если это будет искренний выход, исходя из ситуации, это уместно. Вы тоже человек, у вас есть эмоции, это естественно. Если это стендап-концерт, то смех будет основан на сценарии.
– Вы остановили проект "MTV шоу" на телеканале "Миллий", когда он был самым просматриваемым. Почему?
– Чтобы он запомнился именно с такими эмоциями. Сначала в шоу работало 50 человек. Затем по два человека из команды стали привлекаться к другим проектам. Постепенно количество артистов в проекте начало сокращаться. Это напрямую влияет на качество. Делать ежедневный проект, за которым стоит большая команда, с четырьмя людьми очень сложно. И вы видите, если продолжать в таком состоянии, это шоу будет ухудшаться с каждым днем. Но если сейчас остановиться, ничего не изменится. Мы решили, что лучше остановиться сейчас, чем потом говорить о недостатках проекта и прекращать его.
Песня Королева Яна Ботыра Кадырова стала известной всему миру
Известный узбекский певец Ботыра Кадыров представил поклонникам привлекательное произведение в совершенно новом творческом направлении. Об этом сообщает Zamin.uz. Его новая песня «Королева Джана» с
Зарина Низомиддинова произнесла искренние слова, посвященные своему шестилетнему сыну
Актриса Зарина Низомиддинова продолжает приключения своей семьи, проводя радостное мероприятие, посвященное дню рождения младшего сына Сайдумира. Об этом сообщает Zamin.uz. Сайдумар в этом году 22
Мариам Тиллаева купила самую дорогую сумку в мире
Марьям Тиллаева, известная в СМИ и социальных сетях своей привлекательной внешностью и насыщенной жизнью, привлекла внимание десятков тысяч людей своей новой покупкой. Об этом сообщает Zamin.uz.
Культура Вчера, 15:40
Известные представители узбекской эстрады Улугбек Рахматуллаев и Умидахон принесли поклонникам еще одну приятную новость. Об этом сообщает Zamin.uz. Знаменитые исполнители совместно написали новую
Культура 22:21, 22-03-2026
Актриса Феруза Юсупова на своей странице в социальных сетях поделилась с поклонниками еще одной радостной новостью. Об этом сообщает Zamin.uz. Она опубликовала искренние и теплые фотографии,
Культура 21:54, 22-03-2026
Одномесячное путешествие заслуженной артистки Шахло Зойровой, охватившее территории США и Мексики, подошло к концу. Об этом сообщает Zamin.uz. Известная актриса вернулась на родину, обняла любимых