O‘zbekistonlik xonanda Davron Ergashev san’atkorlarning daromadi va soliq masalasi haqida o‘z fikrini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U bu borada alohida imtiyozlar berilishi noto‘g‘ri ekanligini ta’kidladi. Davron Ergashevning so‘zlariga ko‘ra, san’atkorlar to‘y va turli tadbirlarda qisqa vaqt ichida yaxshi daromad olishadi va buni yashirishga hojat yo‘q.
Shuning uchun, bu masalada ochiq va adolatli munosabat bo‘lishi kerak. Xonanda ba’zida sahnada atigi 15-20 daqiqa chiqib, o‘z gonorarini olishini aytdi.
U oddiy odamlarning bir oyda 500-600 dollar ishlab topishini misol qilib keltirdi va nega san’atkorlar soliq to‘lamasligi kerakligini so‘radi. Shuningdek, Davron Ergashev boshqa kasb egalari, jumladan bozorchilar, tadbirkorlar va mehnat qilayotgan fuqarolar muntazam ravishda soliq to‘layotganini eslatib o‘tdi.
U san’atkorlar ham jamiyatning bir qismi sifatida bu majburiyatni bajarmog‘i lozimligini ta’kidladi. Umuman olganda, san’atkorlarning daromadlari aniq hisobga olinib, soliq masalasida teng va adolatli yondashuv bo‘lishi muhimdir.
Bu nafaqat qonun oldida tenglikni ta’minlaydi, balki jamiyatda ishonch va adolatni mustahkamlaydi. San’atkorlar ham boshqa fuqarolar kabi soliq to‘lash orqali davlat taraqqiyotiga o‘z hissasini qo‘shishi kerak.
O‘zbek shoiri va aktyori Ahad Qayum bergan intervyulardan birida o‘zining yozgan she’rlaridan yaratilgan qo‘shiqlar mashhur xonandalar tomonidan ijro etilib, keng omma orasida mashhurlikka

Узбекский певец Даврон Эргашев высказал свое мнение о доходах артистов и налогах. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подчеркнул, что предоставление особых льгот в этом вопросе неправильно. По словам Даврона Эргашева, артисты за короткое время на свадьбах и различных мероприятиях получают хороший доход и нет необходимости это скрывать.
Поэтому в этом вопросе должно быть открытое и справедливое отношение. Певец отметил, что иногда выходит на сцену всего на 15-20 минут и получает свой гонорар.
Он привел в пример обычных людей, которые зарабатывают 500-600 долларов в месяц, и спросил, почему артисты не должны платить налоги. Также Даврон Эргашев напомнил, что другие профессии, включая торговцев, предпринимателей и работающих граждан, регулярно платят налоги.
Он подчеркнул, что артисты, как часть общества, должны выполнять эту обязанность. В целом важно, чтобы доходы артистов учитывались точно, а в вопросах налогообложения применялся равный и справедливый подход.
Это не только обеспечит равенство перед законом, но и укрепит доверие и справедливость в обществе. Артисты, как и другие граждане, должны вносить свой вклад в развитие государства через уплату налогов.