Mualliflik huquqi sohasida huquqbuzarlik qilgan shaxsga nisbatan chora ko‘rildi, deb xabar beradi Intellektual mulk departamenti matbuot xizmati. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Adliya vazirligi xodimlari tomonidan qo‘shiqchi Jaloliddin Ahmadaliev boshqa muallifning she’rlarini noqonuniy ishlatgani aniqlangan. Xususan, huquq egasining ruxsatisiz va shartnomasiz u Shoxruh Abduvohidovga tegishli bo‘lgan “Yurak”, “Meni deb okardi sochlarning ona”, “Kuzlaringni kizganma mendan” hamda “Barchasini Xudoga soldim” she’rlarini foydalangan.
Mazkur holat bo‘yicha qo‘shiqchiga O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik kodeksining “Mualliflik huquqi va unga aloqador huquqlarni buzish” moddasi asosida ma’muriy bayonnoma tuzilgan. Dang‘ara tuman jinoyat ishlari bo‘yicha sudi tomonidan huquqbuzarga jarima jazosi tayinlangan.
Jarima miqdori departament tomonidan aniq ko‘rsatilmagan, ammo u 1 dan 5 bazaviy hisoblash miqdorigacha bo‘lishi mumkin, ya’ni 375 000 dan 1 875 000 so‘mgacha. Shuningdek, huquq egasi moddiy zarar yetkazilgan taqdirda fuqarolik sudiga murojaat qilishi mumkin.
Bu orqali u yetkazilgan moddiy zararlarni undirib olish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Mualliflik huquqini himoya qilishga doir choralar qat’iy amalga oshirilmoqda.

Джалолиддин Ахмадалиев нарушил авторские права, был оштрафован
Сообщается, что в отношении лица, нарушившего авторские права, были приняты меры, сообщает пресс-служба Департамента интеллектуальной собственности. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудниками Министерства юстиции было установлено, что певец Джалолиддин Ахмадалиев незаконно использовал стихи другого автора. В частности, без разрешения и договора правообладателя он использовал стихи «Юрак», «Мени деб окарди сочларнинг она», «Кузларингни kizganma mendan» и «Барчасини Худога солдим», принадлежащие Шохруху Абдувоходову.
По данному делу в отношении певца составлен административный протокол на основании статьи «Нарушение авторских прав и смежных прав» Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан. Судом уголовных дел Дангары был назначен штраф нарушителю.
Размер штрафа не был точно указан департаментом, однако он может составлять от 1 до 5 базовых расчетных величин, то есть от 375 000 до 1 875 000 сумов. Кроме того, правообладатель может обратиться в гражданский суд в случае причинения материального ущерба.
Таким образом, он получит возможность взыскать причиненный материальный ущерб. Меры по защите авторских прав осуществляются строго.