Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston xalqini Ramazon hayiti bilan tabrikladi
«Qadrli yurtdoshlar! Avvalo, siz azizlarni, butun xalqimizni ulug‘ ayyom – muborak Ramazon hayiti bilan chin yurakdan samimiy tabriklab, barchangizga o‘zimning yuksak hurmatim va ezgu tilaklarimni izhor etaman», deyiladi tabrik nutqi boshida.
«Ushbu saodatli damlarda bu yilgi Ramazon oyini har tomonlama munosib o‘tkazib, Iyd-al-Fitrni el-yurtimiz bilan birga mana shunday shodu xurramlikda kutib olayotganimiz uchun Yaratganga behisob shukronalar aytamiz», dedi Mirziyoyev.
Davlat rahbarining ta’kidlashicha, tub mohiyatida insonparvarlik g‘oyasi mujassam bo‘lgan muqaddas islom dinining ezgu qadriyatlari bugungi kunda Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarga naqadar uyg‘un va hamohang ekani Ramazon oyida yanada yaqqol namoyon bo‘ldi.
«Ayniqsa, bu muborak oyning «Ramazon – saxovat, birdamlik va bag‘rikenglik oyi» degan g‘oya asosida o‘tkazilgani jamiyatimizda tinchlik, do‘stlik, mehr-oqibat va saxovat muhitini yanada mustahkamlashga xizmat qildi», deyiladi tabrik nutqida.
Mirziyoyev kam ta’minlangan, yordamga muhtoj oilalar, keksa, nogiron va yolg‘iz insonlar holidan xabar olish, kambag‘al kishilarning og‘irini yengil qilish, uylar va mahallalarni obod etish, uch avlod vakillari ishtirokida ommaviy daraxt ekish, yangi bog‘u rog‘lar barpo etish bo‘yicha ko‘plab xayriya tadbirlari o‘tkazilganini qayd etdi.
«Mana shu shukuhli ayyomda chet ellarda ona yurtga sadoqat tuyg‘usi bilan yashayotgan vatandoshlarimizni ham Ramazon hayiti bilan chin dildan qutlab, ularga ezgu tilaklarimizni izhor etamiz. Ushbu sharofatli kunda dunyoning uzoq-yaqin o‘lkalaridagi musulmon ummatini ham qizg‘in tabriklab, ularning xalqlari va mamlakatlariga do‘stlik salomimizni yo‘llaymiz. Aziz va muhtaram vatandoshlar! Siz, azizlarni Ramazon hayiti bilan yana bir bor chin qalbimdan muborakbod etib, barchangizga mustahkam sog‘liq, baxtu saodat, xonadonlaringizga fayzu baraka tilayman. Ramazon oyida qilgan barcha ezgu niyat va duolarimiz ijobat bo‘lsin! Alloh taolo jonajon Vatanimiz va xalqimizni o‘z panohida asrasin! Iyd-al-Fitr ayyomi barchamizga muborak bo‘lsin!», deyiladi tabrik nutqi yakunida.

Шавкат Мирзиёев поздравил народ Узбекистана с праздником Рамазан
«Дорогие соотечественники! Прежде всего, я искренне поздравляю вас, дорогие, и весь наш народ с великим праздником – благословенным Рамазаном, выражая вам свое высокое уважение и добрые пожелания», говорится в начале поздравительной речи.
«В эти благословенные дни мы выражаем безмерную благодарность Творцу за то, что в этом году мы достойно провели месяц Рамазан и встречаем Ид аль-Фитр вместе с народом в такой радости и счастье», сказал Мирзиёев.
По словам главы государства, священные ценности ислама, в которых воплощена идея гуманизма, сегодня в Новом Узбекистане гармонично и согласованно реализуются в проводимых реформах, что особенно ярко проявилось в месяц Рамазан.
«В частности, то, что этот благословенный месяц проходит под девизом «Рамазан – месяц щедрости, единства и терпимости», способствовало укреплению атмосферы мира, дружбы, любви и щедрости в нашем обществе», говорится в поздравительной речи.
Мирзиёев отметил, что проведено множество благотворительных мероприятий по оказанию помощи малообеспеченным, нуждающимся семьям, пожилым, инвалидам и одиноким людям, облегчению тяжелого положения бедных, благоустройству домов и кварталов, массовой посадке деревьев с участием представителей трех поколений, созданию новых садов и огородов.
«В этот великолепный праздник мы также искренне поздравляем наших соотечественников, живущих за границей с чувством преданности родной земле, с праздником Рамазан, выражая им наши добрые пожелания. В этот благословенный день мы горячо поздравляем мусульманскую общину в странах мира, посылая приветствие дружбы их народам и государствам. Дорогие и уважаемые соотечественники! Еще раз от всего сердца поздравляю вас с праздником Рамазан, желаю всем крепкого здоровья, счастья и благополучия в ваших домах. Пусть все добрые намерения и молитвы, которые мы сделали в месяце Рамазан, будут приняты! Пусть Аллах, Всемогущий, хранит нашу родину и народ под Своей защитой! Пусть праздник Ид аль-Фитр будет благословенным для всех нас!», говорится в конце поздравительной речи.