O‘zbekiston ilk bor bir oyda 1 milliondan ortiq turist qabul qildi
2025-yil aprel oyida O‘zbekiston birinchi marta bir oy ichida 1 milliondan ortiq turistni qabul qildi, deb Kursiv Uzbekistan sayti xabar berdi.
Turizm qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, sayyohlarning asosiy qismi Qirg‘iziston, Qozog‘iston va Tojikiston fuqarolari bo‘lgan.
Qo‘mita vakillarining ta’kidlashicha, bu raqam tarixiy yutuq bo‘lishi bilan birga, turizm sohasida olib borilayotgan izchil islohotlarning samarasi hisoblanadi.
Kelgusida O‘zbekiston xorijiy turistlar uchun xizmatlar ko‘lamini kengaytirish va mamlakat turizmining jahon bozoridagi mavqeini kuchaytirishni rejalashtirmoqda.

Узбекистан впервые принял более 1 миллиона туристов за месяц
В апреле 2025 года Узбекистан впервые принял более 1 миллиона туристов за месяц, сообщает сайт Kursiv Uzbekistan.
Согласно данным Комитета по туризму, основная часть туристов была гражданами Кыргызстана, Казахстана и Таджикистана.
Представители комитета подчеркивают, что эта цифра является историческим достижением и результатом последовательных реформ в сфере туризма.
В будущем Узбекистан планирует расширить спектр услуг для иностранных туристов и укрепить позиции своей туристической отрасли на мировом рынке.