Sudyalarning mol-mulki ochiqligi ta’minlanadi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 12-fevral kuni Sudyalar oliy kengashining hisobotini tingladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U sud tizimida adolat va ochiqlikni ta’minlashga qaratilgan muhim tashabbuslarni ilgari surdi. Endilikda sudyalar nafaqat qonun oldida, balki xalq oldida ham o‘z mol-mulklari bo‘yicha hisob berishlari kerak bo‘ladi.
Uchrashuv davomida e’tiborni tortgan asosiy takliflardan biri sudyalar va ularning oila a’zolari mol-mulkini majburiy deklaratsiya qilish tizimini joriy etish bo‘ldi. Shuningdek, sud tizimida komplayens nazorat tizimi yo‘lga qo‘yiladi, bunda xodimlarni ishga qabul qilish jarayoni to‘liq ochiq va shaffof bo‘ladi.
Hisobot davrida sud tizimida qonunbuzarlikka yo‘l qo‘yganlarga nisbatan qat’iy choralar ko‘rilgani ta’kidlandi. Jumladan, 19 nafar sudya lavozimidan chetlatildi, 3 nafari jinoiy javobgarlikka tortildi, 58 nafarining lavozimi pasaytirildi, 266 nafari esa intizomiy javobgarlikka tortildi.
Navbatdagi muddat uchun nomzodini ilgari surgan 33 nafar sudya noloyiq deb topildi va tizimdan chetlatildi. Sudyaning faqat odil sudlov bilan shug‘ullanishi kerakligi qayd etilib, xorijiy tajriba asosida “sud ma’murchiligi” instituti tashkil etilishi rejalashtirilmoqda.
Bu orqali sudyalar moddiy-texnik ta’minot va boshqa tashkiliy ishlardan ozod qilinadi, bu esa ularning mustaqilligi va ish sifatini oshiradi. Sud tizimiga tashqi bosimni kamaytirish borasida ham muhim ishlar amalga oshirilmoqda.
Bosh prokuraturaga sud faoliyatiga noqonuniy aralashish holatlari bo‘yicha 5 ta taqdimnoma kiritildi. Shuningdek, sudyalarga noqonuniy topshiriq bergan va ularga aloqasiz vazifalarni yuklagan rahbarlarning 200 dan ortiq buyruqlari bekor qilindi.
Tizimda gender tenglikni ta’minlash masalalariga ham e’tibor qaratilmoqda. Xususan, 10-mart — Xalqaro ayol sudyalar kunini nishonlash bo‘yicha maxsus rejalar belgilandi.
Ayollar ulushini oshirish masalasida ham muayyan chora-tadbirlar ishlab chiqilmoqda. Prezident tomonidan qo‘llab-quvvatlangan ushbu islohotlarning bosh maqsadi — sud idorasiga murojaat qilgan har bir fuqaro adolat borligiga ishonib qaytishini ta’minlashdir.

Обеспечивается прозрачность имущества судей
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 12 февраля заслушал отчет Высшего совета судей. Об этом сообщил Zamin.uz.
Он выдвинул важные инициативы, направленные на обеспечение справедливости и прозрачности в судебной системе. Теперь судьи должны отчитываться не только перед законом, но и перед народом о своем имуществе.
Одним из основных предложений, привлекших внимание во время встречи, стало введение системы обязательного декларирования имущества судей и членов их семей. Также в судебной системе будет внедрена система комплаенс-контроля, при которой процесс приема сотрудников будет полностью открытым и прозрачным.
В отчётном периоде было отмечено, что в отношении нарушивших закон в судебной системе приняты строгие меры. В частности, 19 судей были отстранены от должности, 3 привлечены к уголовной ответственности, 58 понижены в должности, а 266 подверглись дисциплинарной ответственности.
33 судьи, выдвинувшие свои кандидатуры на следующий срок, были признаны неподходящими и исключены из системы. Было подчеркнуто, что судья должен заниматься только справедливым судопроизводством, и на основе зарубежного опыта планируется создание института «судебной администрации».
Это позволит освободить судей от материально-технического обеспечения и других организационных задач, что повысит их независимость и качество работы. Также ведется важная работа по снижению внешнего давления на судебную систему.
В Генеральную прокуратуру было направлено 5 представлений по фактам незаконного вмешательства в деятельность судов. Кроме того, более 200 приказов руководителей, которые незаконно давали указания судьям и возлагали на них несвойственные обязанности, были отменены.
В системе также уделяется внимание вопросам обеспечения гендерного равенства. В частности, разработаны специальные планы по празднованию 10 марта — Международного дня женщин-судей.
Разрабатываются конкретные меры по увеличению доли женщин. Главная цель этих реформ, поддержанных Президентом, — обеспечить, чтобы каждый гражданин, обратившийся в суд, возвращался с уверенностью в справедливости.