Ogoh bo‘ling: O‘zbekistonning 9 viloyatida sel xavfi e’lon qilindi!
O‘zbekistonning bir qator hududlarida 6–9 iyun kunlari yog‘adigan kuchli yomg‘irlar tufayli tog‘li va tog‘oldi hududlarda sel oqimlari hamda suv toshqinlari kuzatilishi mumkin. Bu haqda "O‘zgidromet" matbuot xizmati xabar bermoqda.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, intensiv yomg‘irlar natijasida tog‘lardagi daryo va soylarda suv miqdori keskin oshishi, yer qoplami yumshab, turli suv toshqinlari va sel hodisalariga sabab bo‘lishi ehtimoli mavjud.
Qashqadaryo viloyatida: Yakkabog‘, Dehqonobod, Chiroqchi, Kitob, Shahrisabz, Qamashi va G‘uzor tumanlari xavfli hududlar qatoriga kiritilgan.
Surxondaryo viloyatida: Sariosiyo, Uzun, Oltinsoy, Denov, Boysun, Sherobod, Sho‘rchi, Qumqo‘rg‘on va Muzrabot tumanlarida ham ehtiyotkorlik talab etiladi.
Samarqand viloyatida: Urgut, Samarqand, Bulung‘ur, Nurobod, Qo‘shrabot, Kattaqo‘rg‘on, Payariq, Jomboy va Ishtixon tumanlarida suv toshqinlari ehtimoli yuqori bo‘lgan hududlar ro‘yxatiga kiritildi.
Navoiy viloyatida: Xatirchi, Navbahor, Nurota, Konimex va Karmana tumanlarida yashovchilar sel xavfidan ogohlantirildi.
Jizzax viloyatida: Zomin, Baxmal, G‘allaorol, Sharof Rashidov, Forish va Yangiobod tumanlarida ham hushyorlikni saqlash zarur.
Toshkent viloyatida: Ohangaron, Bo‘stonliq, Parkent, Piskent, O‘rta Chirchiq, Yuqori Chirchiq tumanlari hamda Angren va Olmaliq shaharlari aholisi va sayyohlar uchun ehtiyot choralarini ko‘rish lozimligi qayd etilgan.
Namangan viloyatida: Pop, Kosonsoy, Chortoq, Chust, Namangan va Yangiqo‘rg‘on tumanlarida ham suv toshqini xavfi mavjudligi aytilmoqda.
Farg‘ona viloyatida: So‘x, Farg‘ona, Beshariq va Shohimardon tumanlarida ham ehtiyotkorlik talab qilinadi.
Andijon viloyatida: Andijon, Asaka, Jalaquduq, Qo‘rg‘ontepa, Paxtaobod, Izboskan, Xo‘jaobod, Marhamat tumanlari hamda Xonobod shahri aholisi ogoh bo‘lishi kerak.
Tog‘ va tog‘oldi hududlarida istiqomat qiluvchi fuqarolar, dam olish uchun yo‘l olgan sayyohlar hamda yo‘llarda harakatlanayotgan haydovchilar ehtiyotkorlikni oshirishlari va kerakli xavfsizlik choralarini ko‘rishlari zarur.
Mutaxassislar ba’zi hududlarda kuchli yog‘ingarchilik suvning to‘planishiga va aholi yashaydigan joylarda suv bosish hodisasiga olib kelish ehtimoli borligini alohida ta’kidlab, barchani ogohlikka chaqirmoqda.

Будьте осторожны: В 9 областях Узбекистана объявлен риск наводнения!
В ряде регионов Узбекистана с 6 по 9 июня ожидаются сильные дожди, которые могут привести к наводнениям и паводкам в горных и предгорных районах. Об этом сообщает пресс-служба "Узгидромет".
Специалисты подчеркивают, что в результате интенсивных дождей уровень воды в реках и ручьях в горах может резко увеличиться, что приведет к размягчению почвы и может вызвать различные паводки и наводнения.
В Кашкадарьинской области: районы Яккабог, Дехканобод, Чирокчи, Китоб, Шахрисабз, Камаши и Гузар включены в список опасных зон.
В Сурхандарьинской области: в районах Сариосио, Узун, Олотинсой, Денов, Бойсун, Шерабад, Шорчи, Кумкурган и Музработ также требуется осторожность.
В Самаркандской области: районы Ургут, Самарканд, Булунгур, Нуробод, Кушрабат, Каттакурган, Паярик, Джомбой и Иштихон включены в список зон с высоким риском паводков.
В Навоийской области: жители районов Хатирчи, Навбахор, Нурота, Конимех и Кармана предупреждены о риске наводнений.
В Джизакской области: в районах Зомин, Бахмал, Галляарал, Шараф Рашидов, Фориш и Янгиобод также необходимо сохранять бдительность.
В Ташкентской области: отмечено, что жителям районов Охангарон, Бостонлик, Паркент, Пискент, Средний Чирчик, Верхний Чирчик, а также городов Ангрен и Олмалиқ необходимо принять меры предосторожности.
В Наманганской области: также сообщается о риске паводков в районах Поп, Косонсой, Чорток, Чуст, Наманган и Янгикуйгон.
В Ферганской области: в районах Сох, Фергана, Бешарык и Шохимардон также требуется осторожность.
В Андижанской области: жители районов Андижан, Асаке, Джалақудуқ, Қўрғонтепа, Пахтаобод, Избоскан, Ходжаобод, Мархамат и города Хонобод должны быть осторожны.
Гражданам, проживающим в горных и предгорных районах, туристам, отправляющимся на отдых, а также водителям, передвигающимся по дорогам, необходимо повысить осторожность и принять необходимые меры безопасности.
Специалисты особо подчеркивают, что в некоторых регионах сильные осадки могут привести к накоплению воды и затоплению населенных пунктов, призывая всех быть бдительными.