Toshkent aeroportida ayol fohishalikka yetaklashda qo‘lga tushdi
Toshkent xalqaro aeroportida huquqni muhofaza qiluvchi organlar tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbir davomida inson savdosiga aloqador jiddiy jinoyatning oldi olindi. Fuqaro Siddiqova nomzod ayol bilan ijtimoiy tarmoqlar orqali tanishgan, ishonchiga kirib, uni yuqori daromadli ish va’dasi bilan Turkiyaga olib ketmoqchi bo‘lgan paytida Toshkent shahar Ichki ishlar bosh boshqarmasi xodimlari tomonidan fosh etildi.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, ushlangan ayol o‘zi 5 yildan buyon Turkiyada yashab kelayotganini, bir necha hafta muqaddam O‘zbekistonga qaytganini va jabrlanuvchiga ish taklif qilib, uni yurtish uchun aeroportga olib kelganini ma’lum qilgan.
«Men u bilan WhatsApp orqali gaplashdim. Qiz rozi bo‘ldi. Men uni Turkiyada yo‘naltirishim, til va shaharni o‘rgatishim kerak edi. Lekin aeroportda ichki ishlar organlari tomonidan to‘xtatildi va biz Chilonzor IIBga olib ketildik», — degan izoh bergan Siddiqova.
U bilan birga olib kelingan buyumlar, jumladan, bir nechta xorijiy pasportlar, Toshkent–Istanbul aviareysi chiptalari va mobil telefonlar xolislar ishtirokida tekshirilgan va dalil sifatida rasmiylashtirilgan.
Hozirda mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 135-moddasi — “Odam savdosi” bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Dastlabki tergov ishlari olib borilmoqda. Tegishli organlar tomonidan ayblanuvchining boshqa jinoiy epizodlarda ishtirok etgan-etmagani o‘rganilmoqda.
Mutasaddilar bu kabi holatlarda fuqarolarni ogoh bo‘lishga, ish va pul va’dalarining ortidan notanish shaxslarga ergashmaslikka, xorijga chiqishda barcha rasmiy va huquqiy hujjatlarni tekshirishga chaqirmoqda.

В аэропорту Ташкента женщина была задержана за сводничество
В Ташкентском международном аэропорту в ходе оперативного мероприятия, проведенного правоохранительными органами, была предотвращена серьезная преступная деятельность, связанная с торговлей людьми. Гражданка Сиддикова познакомилась с женщиной-кандидатом через социальные сети, завоевала ее доверие и попыталась увезти ее в Турцию под предлогом высокооплачиваемой работы, но была разоблачена сотрудниками Главного управления внутренних дел города Ташкента.
Согласно данным следствия, задержанная женщина сообщила, что сама проживает в Турции уже 5 лет, вернулась в Узбекистан несколько недель назад и предложила жертве работу, привезя ее в аэропорт.
«Я общалась с ней через WhatsApp. Девушка согласилась. Я должна была направить ее в Турции, обучить языку и городу. Но в аэропорту нас остановили сотрудники внутренних дел, и нас отвезли в Чилонзорский РУВД», — прокомментировала Сиддикова.
Предметы, привезенные с ней, включая несколько иностранных паспортов, билеты на авиарейс Ташкент–Стамбул и мобильные телефоны, были проверены в присутствии свидетелей и оформлены как доказательства.
В настоящее время по данному делу возбуждено уголовное дело по статье 135 Уголовного кодекса — «Торговля людьми». Проводятся предварительные следственные действия. Соответствующие органы изучают, участвовала ли обвиняемая в других преступных эпизодах.
Ответственные лица призывают граждан быть бдительными в подобных ситуациях, не следовать за незнакомыми людьми под предлогом работы и денег, а также проверять все официальные и правовые документы при выезде за границу.
Торговля людьми — это преступная деятельность, угрожающая не только личной жизни, но и безопасности всего общества. Наш активный участие в ее предотвращении имеет важное значение.