Mirjalol Qosimov jamoasining bugungi g‘alabasi haqida nimalar dedi?
"Barchani muborak Ramazon oyi bilan qutlayman. Shuningdek, barcha ayollarimizni ertangi 8-mart bayrami bilan chin qalbimdan muborakbod etaman. Chempionatning birinchi bahsi har doim qiyin kechadi va hissiyotlarga boy bo‘ladi. Mavsumni boshlash oson emas. Bugun ikki jamoa ham imkon qadar yaxshi o‘yin namoyish etishdi. Shiddatli, tezkor, hujumkor va jangovar o‘yin guvohi bo‘ldik. Omad bizga kulib boqdi va biz gol ura oldik. Hozir o‘yin sifatiga baho berish noto‘g‘ri, aniqrog‘i hali erta. Ikki jamoa ham bugun yaxshi harakat qildi", - dedi Mirjalol Qosimov bugungi bahs haqida.
- Bugun "Buxoro" OKMKga qanchalik munosib qarshilik ko‘rsata oldi deb o‘ylaysiz? So‘nggi daqiqadagi gol va yakuniy hisob bugungi o‘yin uchun qanchalik adolatli natija bo‘ldi?
- Men "Buxoro" yomon o‘ynadi deganim yo‘q. Ikki jamoa ham yaxshi qarshilik ko‘rsatdi. O‘zimning jamoam ham hozirgi holatdan kelib chiqib yomon o‘yin ko‘rsatmadi. Endi so‘nggi vaziyatga to‘xtalsak, hali vaziyat takrorini ko‘rganim yo‘q. Mening fikrimcha, himoyachi to‘pga birinchi bo‘lib egalik qilish maqsadida edi, ammo to‘pga yeta olmadi. Vaziyat qanchalik adolatli bo‘ldi, bilmayman. Hozir bir narsa deyish qiyin. Barcha xato qilishi mumkin, balki o‘sha vaziyatda xato bo‘lmagandir. Hozircha esa jamoam g‘alaba qozonganidan xursandman.
- OKMK yangi mavsum oldidan asosiy tarkibining o‘zagini saqlab qoldi. Bir nechta yosh futbolchilar va legionerlar bilan bitim imzolandi. OKMKda yig‘ilgan tarkibdan qanchalik ko‘nglingiz to‘lmoqda? Jamoa Superligada o‘z oldiga qanday maqsad qo‘ygan?
- Maqsadimiz har doimgidek eng yuqori. Futbolda ikki jamoa ham 11 nafar futbolchi bilan maydonga tushadi. Qaysidir jamoa 15ta futbolchi bilan o‘ynay olmaydi. Yigitlarga bo‘lgan talablarim maksimal. Muxlislarimizni xursand qilishimiz kerak, natija esa o‘zi keladi. Bosh murabbiy har doim o‘z jamoasida eng yaxshi futbolchilarni ko‘rishni istaydi. Jamoada yangilanish bo‘lishi tabiiy, kimdir jarohat olgan. Hozirgina kiyinish xonasida futbolchilarga tezroq tiklanib olishimiz kerakligini aytdim. Aprel va may oylarida 6ta o‘yinda ishtirok etamiz. Hozirgi kunda shu tarkibdan foydalana olamiz va ushbu tarkib imkon qadar foyda keltirishini istayman.
- Janubiy Sudanlik futbolchi Ajak Riak bugun OKMK safidagi debyut uchrashuvini o‘tkazdi. Hujumchining bugungi o‘yiniga qanday baho berasiz. Uning o‘rniga maydonga tushgan Ali Abdurahmonov yakunda g‘alaba golini kiritdi...
- Qaysidir futbolchini maqtab, boshqasini yerga urmayman. Bu bir jamoa. Riak bor-yo‘g‘i bir hafta oldin jamoa safiga kelib qo‘shildi. U jamoa yig‘inlarida ishtirok eta olmadi. Umid qilamanki, barcha xarid qilgan futbolchilarimiz jamoaga ko‘p foyda keltirishadi.

Что сказал Мирджалол Касимов о сегодняшней победе своей команды?
Суперлига-2025, после первого матча ОКМК - "Бухара" (2:1), главный тренер хозяев Мирджалол Касимов принял участие в пресс-конференции после матча.
"Поздравляю всех с благословенным месяцем Рамазан. Также от всей души поздравляю всех наших женщин с завтрашним праздником 8 марта. Первый матч чемпионата всегда проходит сложно и насыщенно эмоциями. Начинать сезон нелегко. Сегодня обе команды показали максимально хороший футбол. Мы стали свидетелями динамичной, быстрой, атакующей и боевой игры. Удача улыбнулась нам, и мы смогли забить гол. Сейчас оценивать качество игры неправильно, точнее, еще рано. Обе команды сегодня хорошо действовали", - сказал Мирджалол Касимов о сегодняшнем матче.
- Как вы думаете, насколько "Бухара" смогла оказать достойное сопротивление ОКМК? Насколько справедливым результатом для сегодняшней игры стал гол в последнюю минуту и окончательный счет?
- Я не говорил, что "Бухара" сыграла плохо. Обе команды оказали хорошее сопротивление. Моя команда тоже не показала плохую игру, исходя из текущей ситуации. Если говорить о последнем эпизоде, я еще не видел повтор этого момента. На мой взгляд, защитник стремился первым завладеть мячом, но не смог дотянуться до него. Насколько ситуация была справедливой, не знаю. Сейчас трудно что-то сказать. Все могут ошибаться, возможно, в том эпизоде ошибки не было. Пока что я рад, что моя команда одержала победу.
- ОКМК сохранил основу перед новым сезоном. Подписаны контракты с несколькими молодыми футболистами и легионерами. Насколько вы довольны составом, собранным в ОКМК? Какие цели ставит команда в Суперлиге?
- Наша цель, как всегда, самая высокая. В футболе обе команды выходят на поле с 11 игроками. Какая-то команда не может играть с 15 футболистами. Мои требования к парням максимальны. Мы должны радовать наших болельщиков, а результат придет сам собой. Главный тренер всегда хочет видеть в своей команде лучших футболистов. Обновление в команде естественно, кто-то получает травмы. Я только что сказал футболистам в раздевалке, что нам нужно быстрее восстановиться. В апреле и мае мы сыграем в 6 матчах. В настоящее время мы можем использовать этот состав, и я надеюсь, что этот состав принесет как можно больше пользы.
- Южносуданский футболист Аджак Риак сегодня провел дебютный матч за ОКМК. Как вы оцениваете игру нападающего? В конце концов, заменивший его Али Абдурахманов забил победный гол...
- Я не буду хвалить одного футболиста и принижать другого. Это одна команда. Риак присоединился к команде всего неделю назад. Он не смог участвовать в сборах команды. Надеюсь, что все наши приобретенные футболисты принесут много пользы команде.