Portugaliyaning "Benfika" klubi Yevropa qit’asidagi eng katta stadionga ega bo‘lishi mumkin. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Bu haqda "The Sun" nashri xabar bermoqda. Manba ma’lumotlariga ko‘ra, "Benfika" rahbariyatining bir qismi yangi stadion qurilishiga urg‘u bermoqda.
Rejaga ko‘ra, yangi arena 120 ming tomoshabinga mo‘ljallangan bo‘ladi. Hozirda klub menejerlari joriy stadiondagi o‘rinlar sonini oshirish imkoniyatlarini izlamoqda.
Shu maqsadda ular ilgari "Tottenhem" stadionini yangilashda ishtirok etgan Populous arxitektura byurosi bilan maslahatlashmoqda. Hozirda "Benfika"ning uy stadioni "Estadio da Lush" bo‘lib, u 68 ming tomoshabinni sig‘dira oladi.
Yevropadagi eng katta futbol stadioni "Barselona" jamoasining o‘yin maydoni hisoblangan "Kamp Nou" bo‘lib, uning sig‘imi taxminan 99 ming kishini tashkil etadi. Shu bilan birga, "Benfika" yangi stadion qurilishi orqali Yevropadagi eng yirik futbol arenasi egasiga aylanishni maqsad qilgan.
Klub rahbariyati va mutaxassislari loyihani amalga oshirish uchun barcha zarur chora-tadbirlarni ko‘rmoqda. Bu esa nafaqat jamoaning obro‘sini oshiradi, balki futbol muxlislari uchun qulay sharoit yaratadi.
Yangi stadion qurilishi mintaqada sport infratuzilmasining rivojlanishiga ham ijobiy ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.

Клуб Бенфика строит самый большой стадион в Европе
Португальский клуб "Бенфика" может получить самый большой стадион на европейском континенте. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Об этом сообщает издание "The Sun". По данным источника, часть руководства "Бенфики" настаивает на строительстве нового стадиона.
По плану, новая арена будет рассчитана на 120 тысяч зрителей. В настоящее время менеджеры клуба ищут возможности увеличить количество мест на текущем стадионе.
С этой целью они консультируются с архитектурным бюро Populous, которое ранее участвовало в обновлении стадиона "Тоттенхэм". В настоящее время домашний стадион "Бенфики" - "Эстадиу да Луш", вмещающий 68 тысяч зрителей.
Самый большой футбольный стадион в Европе - это "Камп Ноу", домашний стадион команды "Барселона", вмещающий около 99 тысяч человек. При этом "Бенфика" ставит цель стать владельцем самой крупной футбольной арены в Европе через строительство нового стадиона.
Руководство клуба и специалисты принимают все необходимые меры для реализации проекта. Это не только повысит престиж команды, но и создаст комфортные условия для футбольных болельщиков.
Строительство нового стадиона также ожидается, что положительно скажется на развитии спортивной инфраструктуры в регионе.