Ispaniya ayollar terma jamoasi Yevropa chempionati 2025 yil finaliga yo‘l olgan ikkinchi jamoa bo‘ldi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Ular finalga yo‘l olish uchun hal qiluvchi o‘yinda Germaniya terma jamoasini 1:0 hisobida mag‘lub etdi. O‘yin juda qiziqarli kechdi va yakuniy natija Ispaniya jamoasining g‘alabasini ta’minladi.
O‘yinning 21-daqiqasida Germaniya darvozaboni Berger jamoasini Esterning zarbasidan himoya qildi. 41-daqiqada Paredes Ispaniyani oldinga olib chiqishi mumkin edi, biroq uning bosh bilan urgan zarbasi darvoza ustuniga tegdi.
Birinchi bo‘limning oxirida Berger ketma-ket ikkita zarbani – Ester va Pinaning zarbalarini qaytardi. Ikkinchi bo‘limda esa Ispaniya darvozaboni o‘zining mahoratini namoyish etdi.
Qo‘shimcha vaqtda Kata Kol uchta muhim to‘pni qaytarib, o‘yinni qo‘shimcha vaqtga olib chiqdi. O‘yin davomida yakuniy golni Bonmati kiritdi.
U 116-daqiqada o‘tkir burchakdan zarba berib, Germaniya darvozasini ishg‘ol qildi. Gol oldidan u o‘zini ta’qib qilgan Rebeka Knakni mahoratli harakat bilan aldab o‘tdi.
Final o‘yini 27 iyul kuni Ispaniya va Angliya terma jamoalari o‘rtasida bo‘lib o‘tadi. Ispaniya ayollari tarixida birinchi marta finalda ishtirok etadi, Angliya esa to‘rtinchi marta finalga chiqmoqda.

Испанская женская сборная вышла в финал
Испанская женская сборная стала второй командой, вышедшей в финал чемпионата Европы 2025 года. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Чтобы выйти в финал, они в решающем матче одержали победу над сборной Германии со счетом 1:0. Игра прошла очень интересно, и окончательный результат обеспечил победу испанской команды.
На 21-й минуте вратарь Германии Бергер защитила свою команду от удара Эстер. На 41-й минуте Паредес могла вывести Испанию вперед, но её удар головой попал в перекладину.
В конце первого тайма Бергер подряд отразила два удара – Эстер и Пины. Во втором тайме испанский вратарь продемонстрировала своё мастерство.
В дополнительное время Ката Кол отразила три важных удара, переведя игру в дополнительное время. В ходе матча решающий гол забила Бонмати.
Она на 116-й минуте нанесла удар с острого угла, захватив ворота Германии. Перед голом она ловко обманула преследовавшую её Ребеку Кнак.
Финальный матч состоится 27 июля между сборными Испании и Англии. Испанки впервые в своей истории участвуют в финале, а Англия выходит в финал в четвертый раз.