ESK Spartak-Dinamo o‘yindagi bahsli qarorlarni himoya qildi
Rossiya futbol ittifoqining ekspert-hakamikomissiyasi «Spartak» va «Dinamo» Makhachkala o‘rtasidagi o‘yinda yuzaga kelgan beshta bahsli vaziyatni baholadi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Komissiya barcha beshta holatda hakam Kazartsevning qarorini to‘g‘ri deb topdi. Keling, har bir vaziyatni batafsil ko‘rib chiqamiz.
Birinchi holat 7-daqiqada yuz berdi. Bu vaziyatda «Dinamo» darvozasiga penalti belgilanmadi.
Ekspertlar fikricha, Azzi raqib Um'yarovni ortda qoldirib, to‘pga birinchi yetib bordi. Shundan so‘ng uning oyog‘i tabiiy ravishda raqib oyog‘iga tegib ketgan.
Bu kontakt «ajralmas va jazolanmaydigan» deb baholandi. Ikkinchi holat 25-daqiqada sodir bo‘ldi.
Yana «Dinamo» darvozasiga penalti berilmadi. Azzi o‘z pozitsiyasini Mangash ustidan qo‘lga kiritdi, keyin Mangash raqibni itarib yubordi.
Shu sabab Azzi qo‘l bilan to‘pga tegdi, bu hujumda qoidabuzarlik deb topildi. Uchinchi vaziyat 45+7-daqiqada bo‘lib, «Dinamo» darvozasiga kiritilgan gol bekor qilindi.
«Spartak» futbolchisi darvozabon harakatini to‘sib qo‘ydi, bu esa darvozabonning to‘p bilan o‘ynash imkoniyatiga ta’sir ko‘rsatdi. To‘rtinchi holat 51-daqiqada yuz berdi.
Bu yerda «Dinamo» darvozasiga penalti berilmadi va Shumaxov maydon tashqarisiga chiqarilmadi. Komissiya fikricha, Shumaxovning Markinyosga tegishi zaif bo‘lib, hujumchining to‘pga ta’sir qilishiga xalaqit bermadi.
Beshinchi vaziyat 53-daqiqada sodir bo‘ldi. Azzi maydondan chetlatildi.
Ekspertlar ko‘pchilik ovoz bilan bu qarorni qo‘llab-quvvatlashdi. Azzi xavfli uslubda o‘ynab, raqib oyog‘iga ochiq tikanlari bilan zarba berdi va uning xavfsizligini hisobga olmadi.
Shu bilan ekspert-hakamikomissiyaning barcha qarorlari o‘yin qoidalariga muvofiq va adolatli deb topildi. Hakam Kazartsev barcha bahsli vaziyatlarda to‘g‘ri xulosalar chiqargan.

ESK Spartak-Dinamo в игре защитил спорные решения
Экспертная судейская комиссия Российского футбольного союза оценила пять спорных ситуаций, возникших в матче между «Спартаком» и «Динамо» Махачкала. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Комиссия признала правильными решения судьи Казарцева во всех пяти случаях. Давайте подробно рассмотрим каждую ситуацию.
Первая ситуация произошла на 7-й минуте. В этой ситуации пенальти в ворота «Динамо» не был назначен.
По мнению экспертов, Аззи обошел соперника Умьярова и первым добрался до мяча. После этого его нога естественным образом задела ногу соперника.
Этот контакт был оценен как «неразрывный и не подлежащий наказанию». Вторая ситуация произошла на 25-й минуте.
Снова пенальти в ворота «Динамо» не был назначен. Аззи завладел позицией над Мангашом, после чего Мангаш толкнул соперника.
По этой причине Аззи коснулся мяча рукой, что было признано нарушением правил в атаке. Третья ситуация произошла на 45+7-й минуте, когда гол в ворота «Динамо» был отменен.
Игрок «Спартака» помешал действиям вратаря, что повлияло на возможность вратаря сыграть с мячом. Четвертая ситуация произошла на 51-й минуте.
Здесь пенальти в ворота «Динамо» не был назначен, и Шумахов не был удален с поля. По мнению комиссии, касание Шумахова к Маркиньосу было слабым и не помешало нападающему повлиять на мяч.
Пятая ситуация произошла на 53-й минуте. Аззи был удален с поля.
Эксперты единогласно поддержали это решение. Аззи играл в опасном стиле, ударив соперника открытыми шипами по ноге и не учитывая его безопасность.
Таким образом, все решения экспертной судейской комиссии были признаны соответствующими правилам игры и справедливыми. Судья Казартsev сделал правильные выводы во всех спорных ситуациях.