Ayollar Angliya terma jamoasi tarixda ikkinchi marta Yevropa chempionati oltin medalini qo‘lga kiritdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Ular final o‘yinida Ispaniyani penaltilar seriyasida mag‘lub etdi. Asosiy vaqt 1:1 hisobida yakunlandi.
Birinchi bo‘lim boshida Angliya jamoasi ustunlik qilganiga qaramay, 25-daqiqada Ispaniya jamoasi gol urdi. Ona Batlye hujumi natijasida Marianna Kaldentei aniq bosh bilan to‘pni yuqori burchakka yo‘naltirdi.
Bundan tashqari, Angliya jamoasining futbolchisi Lauren Jeyms jarohat oldi. Lauren Jeyms o‘rniga maydonga tushgan Xlo Kelli ikkinchi bo‘limda jamoaga foyda keltirdi.
Uning uzatmasidan foydalanib, Alessia Russo bosh bilan gol urdi va hisobni tenglashtirdi. Ispaniya jamoasi gol o‘tkazgandan so‘ng uzoq vaqt o‘zini tiklay olmadi, biroq ular hujum qilishga muvaffaq bo‘ldi.
Ammo Angliya darvozaboni yuqori mahorati bilan yana bir gol o‘tkazilishining oldini oldi. Qo‘shimcha vaqt davomida muhim vaziyatlar kam bo‘ldi va o‘yin penaltilar seriyasida hal bo‘ldi.
Bu holat 1984-yildan beri birinchi marta yuz berdi. Angliya darvozaboni ikki penalti to‘pini qaytardi, Ispaniya darvozaboni esa birini.
Ispaniyalik futbolchilardan yana biri darvozadan tashqariga yo‘lladi. Penaltilar natijasida 3:1 hisobida g‘alaba qozonib, Angliya terma jamoasi o‘zining amaldagi chempionlik unvonini himoya qildi.
Shuningdek, ular so‘nggi jahon chempionatining finalida mag‘lub bo‘lgan ispanlarga hisob qaytardi. Ispaniya jamoasi esa tarixda birinchi marta Yevropaning eng yaxshi jamoasi bo‘lish imkoniyatidan mahrum bo‘ldi.

Сборная Англии по футболу среди женщин чемпион Европы
Женская сборная Англии во второй раз в истории завоевала золотую медаль чемпионата Европы. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В финальном матче они победили Испанию в серии пенальти. Основное время завершилось со счетом 1:1.
Несмотря на то, что в начале первого тайма сборная Англии владела преимуществом, на 25-й минуте испанская команда забила гол. В результате атаки Моны Батли, Марианна Кальдентей точно головой направила мяч в верхний угол.
Кроме того, футболистка сборной Англии Лорен Джеймс получила травму. Хло Келли, вышедшая на замену Лорен Джеймс, принесла команде пользу во втором тайме.
Используя ее передачу, Алессия Руссо головой забила гол и сравняла счет. Испанская команда долго не могла прийти в себя после пропущенного гола, но им удалось атаковать.
Однако вратарь Англии своим высоким мастерством предотвратил еще один пропущенный гол. В дополнительное время было мало важных моментов, и игра решилась в серии пенальти.
Это произошло впервые с 1984 года. Вратарь Англии отразил два удара с пенальти, а испанский вратарь - один.
Еще один испанский футболист отправил мяч мимо ворот. В результате пенальти со счетом 3:1 победила сборная Англии, защитив свой титул действующего чемпиона.
Кроме того, они отомстили испанцам, которые проиграли в финале последнего чемпионата мира. Сборная Испании впервые в истории была лишена возможности стать лучшей командой Европы.