Bidjiyev: Yoshlar o‘zini ko‘rsatdi, natija muhim bo‘ldi
“Dinamo” Maxachqala jamoasi bosh murabbiyi Xasanbi Bidjiyev “Pari NN” jamoasiga qarshi o‘yindan keyin o‘z fikrlari bilan o‘rtoqlashdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U birinchi bo‘limda maydonga tushgan tarkib va rotatsiya haqida to‘xtaldi. Murabbiyning aytishicha, jamoa tarkibidagi ayrim futbolchilar hali ko‘p o‘yin amaliyotiga ega emas, biroq ular o‘yinda o‘zlarini yaxshi ko‘rsatishdi.
Xususan, jamoaning ikki yosh tarbiyalanuvchisi – Ilyas Ahmedov va Gadji Budunov ilk bor asosiy tarkibda maydonga tushishdi va o‘z vazifalarini bajara olishdi. Ularning harakatidan murabbiy mamnun bo‘ldi.
Bidjiyev o‘yinda bir nechta taktik variantlarni sinab ko‘rganini, ba’zilarida natija bo‘lganini, ba’zilarida esa kutilganidek chiqmaganini aytdi. Eng muhimi, jamoa kerakli natijaga erishdi va oldinda hali ustida ishlash lozim bo‘lgan jihatlar borligini ta’kidladi.
Asosiy futbolchilar – Tabidze, Glushkov va Agalarov ikkinchi bo‘limda maydonga tushgani haqida ham fikr bildirildi. Murabbiy bu harakat o‘yinning borishiga ham, oldindan tuzilgan rejaga ham asoslanganini qayd etdi.
Ayrim futbolchilarga dam berish va oldingi o‘yinlarda maydonga ko‘p tushganlarni kelasi uchrashuvga yaxshiroq tayyorlash maqsad qilingan. O‘yinda G’amidning gol urishi va uzatmalar haqida ham savol berildi.
Murabbiy G’amid doimo himoyachilarning orqasiga o‘tishga harakat qilishini, unga yaxshi paslar berilganini, natijada gol kiritilganini aytdi. Bu holat maxsus o‘rganilmagan bo‘lsa-da, futbolchilar vaziyatdan unumli foydalana olishdi.
Bundan tashqari, murabbiy jamoaning sobiq futbolchisi Kasintura haqida ham fikr bildirdi. U Kasinturani yaxshi bilishini, biroq har bir uchrashuvga alohida tayyorgarlik ko‘rilishini, jamoa oldinda bo‘lajak o‘yinga puxta tayyorlanishini ta’kidladi.

Биджиев: Молодежь проявила себя, результат оказался важным
Главный тренер команды "Динамо" Махачкала Хасанби Биджиев поделился своими мыслями после матча с командой "Пари НН". Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он остановился на составе и ротации, которые вышли на поле в первом тайме. По словам тренера, некоторые футболисты в составе команды еще не имеют большого игрового опыта, но они хорошо проявили себя в игре.
В частности, два молодых воспитанника команды – Ильяс Ахмедов и Гаджи Будунов впервые вышли в основном составе и смогли выполнить свои задачи. Тренер остался доволен их действиями.
Биджиев отметил, что в игре он опробовал несколько тактических вариантов, некоторые из которых дали результат, а некоторые не оправдали ожиданий. Главное, что команда добилась необходимого результата и подчеркнул, что впереди еще есть аспекты, над которыми нужно работать.
Также было высказано мнение о том, что основные футболисты – Табидзе, Глушков и Агаларов вышли на поле во втором тайме. Тренер отметил, что этот шаг основывался как на ходе игры, так и на заранее составленном плане.
Целью было дать отдых некоторым футболистам и лучше подготовить тех, кто много играл в предыдущих матчах, к следующей встрече. В игре также задавали вопросы о голе Гамидова и передачах.
Тренер сказал, что Гамид всегда пытается пройти за спины защитников, ему давали хорошие передачи, в результате чего был забит гол. Хотя эта ситуация не была специально изучена, футболисты смогли эффективно воспользоваться ею.
Кроме того, тренер высказал мнение о бывшем футболисте команды Касинтуре. Он отметил, что хорошо знает Касинтуру, но на каждую встречу готовятся отдельно, команда будет тщательно готовиться к предстоящей игре.