Ukraina Rossiya va Iordaniya o‘yinini bekor qilishga harakat qildi
Ukraina futbol assotsiatsiyasi sport va siyosatni aralashtirishda davom etmoqda. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Yaqinda Rossiya va Iordaniya terma jamoalari o‘rtasida o‘rtoqlik uchrashuvi o‘tkazilishi ma’lum bo‘ldi. Shundan so‘ng, Ukraina futbol assotsiatsiyasi darhol FIFA, UEFA va Osiyo futbol konfederatsiyasiga murojaat yo‘lladi.
Murojaatda ular Iordaniya terma jamoasini Rossiyaga qarshi o‘rtoqlik uchrashuvida ishtirok etmaslikka chaqirdi. Ukraina tomoni bu taklifni Rossiya futbol ittifoqi FIFA tomonidan deyarli uch yarim yildan beri sanksiyalarda ekanligiga asoslamoqda.
Shunga qaramay, FIFA sanksiyalari faqat rasmiy musobaqalarga taalluqlidir. O‘rtoqlik uchrashuvlariga nisbatan Rossiyaga hech qanday cheklovlar qo‘yilmagan.
Shu sabab, Ukraina futbol assotsiatsiyasining Rossiya va Iordaniya o‘rtasidagi uchrashuvni bekor qilishga urinishlari natija bermasligi kutilmoqda. Rossiya terma jamoasi Iordaniyaga qarshi o‘yinini 4-sentabr kuni o‘z maydonida o‘tkazadi.
Uch kundan so‘ng, 7-sentabr kuni esa Rossiya safarda Qatar jamoasiga qarshi bahs olib boradi. Bu holat sport va siyosat o‘rtasidagi chegaralarni yana bir bor ko‘rsatmoqda.

Украина пыталась отменить игру Россия и Иордания
Футбольная ассоциация Украины продолжает смешивать спорт и политику. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Недавно стало известно, что между сборными России и Иордании пройдет товарищеский матч. После этого Футбольная ассоциация Украины немедленно обратилась в FIFA, UEFA и Азиатскую футбольную конфедерацию.
В обращении они призвали сборную Иордании не участвовать в товарищеском матче против России. Украинская сторона обосновывает это тем, что Российский футбольный союз находится под санкциями FIFA уже почти три с половиной года.
Тем не менее, санкции FIFA касаются только официальных соревнований. На товарищеские матчи против России никаких ограничений не наложено.
Поэтому ожидается, что попытки Футбольной ассоциации Украины отменить матч между Россией и Иорданией не увенчаются успехом. Сборная России проведет матч против Иордании 4 сентября на своем поле.
Через три дня, 7 сентября, Россия сыграет в гостях против команды Катара. Эта ситуация еще раз подчеркивает границы между спортом и политикой.