G‘azoda yordam tarqatgan futbolchi Sulaymon Al-Obeyd halok bo‘ldi
Isroil harbiylari tomonidan G‘azo sektoriga navbatdagi havo hujumi vaqtida 41 yoshli Sulaymon Al-Obeyd halok bo‘ldi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U norasmiy ravishda “falastinlik Pele” nomi bilan tanilgan edi. Hodisa Sulaymon Al-Obeyd aholiga insonparvarlik yordamini tarqatayotgan paytda yuz berdi.
Ma’lumki, G‘azo sektori 2023 yil oktabridan boshlab Isroil tomonidan kuchli harbiy hujumlarga duch kelmoqda. Sulaymonning ortida rafiqasi va besh nafar farzandi qoldi.
Sulaymon Al-Obeyd o‘z faoliyati davomida bir necha bor Falastin chempionatining eng yaxshi to‘p urari bo‘lgan. U 2010 yilda Yaman terma jamoasiga qarshi o‘yinda mamlakat terma jamoasi tarixidagi eng chiroyli gollardan birini urgan.
Sulaymonning futboldagi yutuqlari va insoniy fazilatlari ko‘pchilik tomonidan hurmat bilan eslanmoqda. Mazkur fojia G‘azo sektoridagi tinch aholi hayoti uchun qanchalik xavfli vaziyat yuzaga kelganini yana bir bor ko‘rsatmoqda.

Футболист Сулеймон Аль-Обейд, раздававший помощь в Газе, погиб
41-летний Сулейман Аль-Обейд погиб во время очередного воздушного удара израильских военных по сектору Газа. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он неофициально был известен как "палестинский Пеле". Инцидент произошел, когда Сулейман Аль-Обейд раздавал гуманитарную помощь населению.
Известно, что сектор Газа с октября 2023 года подвергается сильным военным ударам со стороны Израиля. У Сулеймана остались жена и пятеро детей.
Сулейман Аль-Обейд несколько раз становился лучшим бомбардиром чемпионата Палестины в своей карьере. В 2010 году он забил один из самых красивых голов в истории национальной сборной в матче против сборной Йемена.
Достижения Сулеймана в футболе и его человеческие качества с уважением вспоминаются многими. Эта трагедия еще раз показывает, насколько опасной стала ситуация для мирного населения в секторе Газа.