Sankt-Peterburgning “Zenit” futbol klubi sobiq bosh murabbiyi Vlastimil Petrjela bugungi kunda “Zenit” tarkibida asosan rossiyalik futbolchilar o‘ynagan taqdirda ham jamoa natijalari yomon bo‘lmasligini ta’kidladi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, klub siyosatini o‘zgartirib, mahalliy yosh futbolchilarga ko‘proq imkon berish lozim. Bu nafaqat klub byudjetini tejashga yordam beradi, balki natijalarga ham salbiy ta’sir ko‘rsatmaydi.
Petrjelaning fikricha, yosh rossiyalik futbolchilarga e’tibor qaratish Rossiya terma jamoasining rivojlanishiga ham ijobiy ta’sir qiladi. Unga ko‘ra, mahalliy futbolchilar ko‘proq o‘yin amaliyoti orttirsa, mamlakat futbolining umumiy darajasi oshadi.
Ma’lumot uchun, so‘nggi yillarda “Zenit” tarkibida ko‘plab xorijlik futbolchilar o‘ynab kelmoqda. O‘tgan mavsum yakuniga ko‘ra, klub hech qanday sovrin yuta olmadi.
Joriy mavsum boshida esa “Zenit” to‘rtta o‘yindan so‘ng atigi to‘rt ochko jamg‘ardi. Shu sababli, mutaxassis klub rahbariyatiga mahalliy futbolchilarga ko‘proq ishonch bildirishni tavsiya qilmoqda.

Петржела: Зенит должен доверять местным молодым футболистам
Бывший главный тренер футбольного клуба "Зенит" из Санкт-Петербурга Властимил Петрижела отметил, что даже если в составе "Зенита" будут играть в основном российские футболисты, результаты команды не будут плохими. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, необходимо изменить политику клуба и предоставить больше возможностей местным молодым футболистам. Это не только поможет сэкономить бюджет клуба, но и не окажет негативного влияния на результаты.
По мнению Петрижела, внимание к молодым российским футболистам также положительно скажется на развитии сборной России. Он считает, что если местные футболисты получат больше игровой практики, общий уровень футбола в стране повысится.
Для справки, в последние годы в составе "Зенита" играло много иностранных футболистов. По итогам прошлого сезона клуб не завоевал ни одного трофея.
В начале текущего сезона "Зенит" после четырех игр набрал всего четыре очка. Поэтому специалист рекомендует руководству клуба больше доверять местным футболистам.