Guberniyev: RPLda ish haqi chegarasi to‘g‘ri qaror
Rossiyalik sport sharhlovchisi Dmitriy Guberniyev Rossiya futbol chempionatida ish haqlari uchun yuqori chegara joriy etilishi haqidagi xabarga munosabat bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Avvalroq bu haqda insayder Ivan Karpov o‘zining ijtimoiy tarmoqlarda xabar bergan edi. Dmitriy Guberniyevning ta’kidlashicha, pul tabiiyki muhim va uni topishni har kim xohlaydi.
Biroq futbolchilarning ish haqlari va sarf-xarajatlari haddan tashqari oshib ketayotganida, bu holat sport vaziri hamda jamiyatda savollar tug‘diradi. Uning fikriga ko‘ra, hozirgi iqtisodiy sharoitda bunday taklifni o‘rtaga tashlash tabiiy va to‘g‘ri qaror hisoblanadi.
Bundan tashqari, Rossiya Premyer-ligasida legionerlar soniga ham cheklovlarni kuchaytirish rejalashtirilmoqda. Rossiya Federatsiyasi sport vaziri Mixail Degtyaryov yaqinda bergan bayonotida, tez orada rossiyalik klublar 10 nafar xorijlik futbolchini ro‘yxatdan o‘tkazishi, ulardan besh nafari bir vaqtning o‘zida maydonga tushishi mumkinligini aytdi.
Hozirda esa RPLda “13+8” formulasi amal qilmoqda. Bu kabi o‘zgarishlar mamlakat futbolining rivojlanishi va iqtisodiy barqarorligiga xizmat qilishi kutilmoqda.

Губерниев: Предел зарплаты в РПЛ — правильное решение
Российский спортивный комментатор Дмитрий Губерниев прокомментировал новость о введении верхнего предела зарплат в российском футбольном чемпионате. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Ранее об этом сообщил инсайдер Иван Карпов в своих социальных сетях. Дмитрий Губерниев отметил, что деньги, конечно, важны, и их хочет заработать каждый.
Однако, когда зарплаты футболистов и расходы чрезмерно растут, это вызывает вопросы как у министра спорта, так и в обществе. По его мнению, в нынешних экономических условиях выдвижение такого предложения является естественным и правильным решением.
Кроме того, в Российской Премьер-Лиге планируется ужесточение ограничений на количество легионеров. Министр спорта Российской Федерации Михаил Дегтярев в недавнем заявлении сказал, что вскоре российские клубы смогут зарегистрировать 10 иностранных футболистов, из которых пятеро могут одновременно выходить на поле.
В настоящее время в РПЛ действует формула "13+8". Ожидается, что такие изменения будут способствовать развитию футбола в стране и экономической стабильности.