Alenichev: Zenitdagi braziliyaliklar muvozanatni buzmoqda
O‘tgan zamonning taniqli futbolchisi Dmitriy Alenichev joriy mavsumda “Zenit” jamoasining yuqori natijalarga erisha olmasligiga sabab bo‘layotgan omillar haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning ta’kidlashicha, jamoada braziliyalik futbolchilarning ko‘pligi ijobiy ta’sir ko‘rsatmayapti. “Piter jamoasi braziliyalik yo‘nalishni tanladi, shuningdek, Kolumbiyadan kelgan Kassierrra va Barrios ham bor.
Braziliyaliklar esa maydonda bir oyog‘i bilan o‘ynayotgandek taassurot qoldiradi, bu esa ularning o‘yiniga biroz bo‘shlik olib kiradi”, dedi u. Alenichev o‘z faoliyati davomida “Portu” jamoasida ham shunday muammo yuzaga kelganini esladi.
Portugaliya klubida murabbiy Joze Mourinyo bir necha braziliyalik futbolchini jamoadan chiqarib, vaziyatni hal qilgan. Hozirgi vaqtda Rossiya chempionatining to‘rtinchi turidan so‘ng “Zenit” faqat besh ochko jamg‘argan holda musobaqa jadvalida sakkizinchi o‘rinda bormoqda.
Bu holat jamoa uchun qoniqarsiz hisoblanadi va murabbiylar shtabi o‘yinni yaxshilash uchun alohida e’tibor qaratishi lozim. Jamoaning yuqori natijalarga erishishi uchun birlashgan va intizomli o‘yin ko‘rsatishi muhimdir.
Shuningdek, futbolchilarning ruhiy holati va jamoaviy muhitni yaxshilashga ham katta e’tibor qaratish zarur.

Аленичев: Бразильцы в Зените нарушают баланс
Известный футболист прошлого Дмитрий Аленичев высказал своё мнение о причинах, по которым команда «Зенит» в этом сезоне не может добиться высоких результатов. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, большое количество бразильских футболистов в команде не оказывает положительного влияния. «Питерская команда выбрала бразильское направление, кроме того, есть Кассьерра и Барриос из Колумбии.
Бразильцы же на поле создают впечатление, будто играют на одной ноге, что вносит некоторую расхлябанность в их игру», — сказал он. Аленичев вспомнил, что во время своей карьеры в «Порту» сталкивался с подобной проблемой.
В португальском клубе тренер Жозе Моуринью выгнал из команды нескольких бразильских футболистов и решил ситуацию. В настоящее время после четырёх туров чемпионата России «Зенит» набрал всего пять очков и занимает восьмое место в турнирной таблице.
Это положение дел неудовлетворительно для команды, и тренерский штаб должен уделить особое внимание улучшению игры. Для достижения высоких результатов команде важно играть слаженно и дисциплинированно.
Также необходимо уделять большое внимание психологическому состоянию игроков и улучшению командного климата.