Xushnudbek Xudoyberdiyevning o‘yinoldi fikrlari: Omadimiz kelsa 0:0, kelmasa...
Xabaringiz bor, bugun O‘zbekiston milliy terma jamoasi Jahon chempionati-2026 saralashi doirasida Eron terma jamoasi bilan o‘ynaydi. Ushbu uchrashuv oldidan futbol jamoatchiligi, shuningdek, jamoat arbobi sanalgan boshqa soha vakillarining uchrashuv haqidagi taxminlari bilan qiziqdik.
Quyida huquqshunos, bloger hamda Milliy mass-mediani qo‘llab-quvvatlash va rivojlantirish jamoat fondi direktori Xushnudbek Xudoyberdiyevning o‘yinoldi fikrlari bilan tanishib chiqishingiz mumkin.
- Ertangi uchrashuvda terma jamoamizni g‘alaba qozonishiga ishonyapsizmi?
- Ishonmayapman, lekin umid va duo qilyapman.
- O‘yin jarayoni sizningcha qanday kechadi?
- Juda qiyin. Menimcha, saralash bosqichidagi eng og‘ir o‘yin bo‘ladi. Birinchidan, Eron o‘z muxlislari ko‘z o‘ngida Jahon chempionati yo‘llanmasini yirik hisobda g‘alaba qozonib, qo‘lga kiritishni xohlaydi. Shu sababli, masalan, 1:0 yutayotgan bo‘lsa ham, hujum qilishda davom etaversa kerak. Ikkinchidan, Eron uchun biz prinsipial raqibmiz, musobaqaning ahamiyati va darajasidan qat’i nazar, ular doim biz bilan murosasiz o‘ynashadi.
- Taxminan, qanday hisob qayd etiladi va kimlar gol uradi?
- Omadimiz kelsa, 0:0 durangni saqlab qolamiz. Omadimiz kelmasa, 2:0 yoki 3:0 bo‘lishi mumkin. Ilohim, omadimiz kelsin.
- Umumiyroq savol. Termamizning ikkinchi o‘rinni olib, Jahon chempionatiga chiqish imkoniyatini qanday baholaysiz?
- 60%. Ayrim nashrlar O‘zbekiston imkoniyati 90% dan baland baholayotgani meni hayron qoldirmoqda. Vaziyatga real qarasak, bunday katta imkoniyatimiz yo‘q. Masalan, Eronga o‘xshab bittagina durang yoki hattoki bittagina g‘alaba ham bizni JCHga olib chiqa olmasligi mumkin. Ahamiyatlisi, 8-turdan keyin bizning imkoniyatimiz ko‘payish o‘rniga pasayishi ham mumkin. Masalan, Eronga yutqazsag-u, BAA va Qatar yutsa, imkoniyatimiz 50% ga tushadi. Mabodo, Xudo ko‘rsatmasin, BAAga ham yutqazib qo‘ysak, unda 20-25% ga tushib ketadi. Xullas, bizni juda qiyin 3ta o‘yin kutib turibdi.

Хушнудбек Худойбердиевнинг ойынолди фикрлари: Удачи нам будет 0:0, не будет...
Как вам известно, сегодня национальная сборная Узбекистана сыграет с командой Ирана в рамках отборочного турнира чемпионата мира-2026. Перед этой встречей нас заинтересовали предположения футбольного сообщества, а также представителей других сфер, считающихся общественными деятелями.
Ниже вы можете ознакомиться с мнениями Хушнудбека Худойбердиева, юриста, блогера и директора общественного фонда поддержки и развития национальных СМИ.
- Вы верите, что наша сборная одержит победу в завтрашнем матче?
- Не верю, но надеюсь и молюсь.
- Как, по вашему мнению, будет проходить игра?
- Очень сложно. Я думаю, это будет самая тяжелая игра на этапе отборочного турнира. Во-первых, Иран хочет одержать крупную победу на глазах своих болельщиков и получить путевку на чемпионат мира. Поэтому, даже если они ведут 1:0, они, вероятно, продолжат атаковать. Во-вторых, для Ирана мы принципиальный соперник, независимо от значимости и уровня турнира, они всегда играют с нами без компромиссов.
- Какой, по вашему мнению, будет итоговый счет и кто забьет голы?
- Если нам повезет, мы сохраним ничью 0:0. Если не повезет, может быть 2:0 или 3:0. Надеюсь, нам повезет.
- Более общий вопрос. Как вы оцениваете шансы нашей сборной занять второе место и выйти на чемпионат мира?
- 60%. Меня удивляет, что некоторые издания оценивают шансы Узбекистана выше 90%. Если смотреть на ситуацию реально, у нас нет таких больших шансов. Например, как иранцы, одна ничья или даже одна победа не сможет вывести нас на чемпионат мира. Важно, что после 8-го тура наши шансы могут не увеличиться, а снизиться. Например, если мы проиграем Ирану, а ОАЭ и Катар выиграют, наши шансы упадут до 50%. Если, не дай Бог, мы также проиграем ОАЭ, то они упадут до 20-25%. В общем, нас ждут три очень сложные игры.