2026 yilgi Jahon chempionatiga yo‘l olgan dastlabki jamoalar aniqlandi
Futbol ishqibozlari uchun 2026 yilgi Jahon chempionati alohida ahamiyatga ega bo‘ladi, chunki bu galgi musobaqada ilk bor 48 ta jamoa ishtirok etadi. Turnir AQSH, Kanada va Meksika yashil maydonlarida o‘tadi, va bu Osiyo, Afrika va Amerikani qamrab olgan yanada keng qamrovli jahon chempionati bo‘lishini ta’minlaydi.
Dastlabki yetti jamoa aniq
Hozircha mundialda ishtirok etadigan yetti jamoa aniqlangan:
- AQSH (mezbon)
- Kanada (mezbon)
- Meksika (mezbon)
- Yaponiya (saralash orqali)
- Yangi Zelandiya (Okeaniya saralash g‘olibi)
- Eron (saralash orqali)
- Argentina (saralash orqali)
Boliviyaning durang natijasi Argentinani guruh bosqichi yakuniga to‘rt tur qolganida Jahon chempionatiga olib chiqdi. Shu tariqa, Messining Argentinasi Jahon chempionatiga yo‘llanma qo‘lga kiritgan to‘rtinchi jamoa bo‘ldi.
AQSH, Kanada va Meksika mezbon sifatida saralashsiz mundial ishtirokchisiga aylandi. Qolgan to‘rt jamoa esa o‘z konfederatsiyalari saralash bosqichlarida muvaffaqiyatli ishtirok etib, mundialga yo‘l oldi.
Tarixdagi eng yirik mundial
2026 yilgi Jahon chempionatida ilk marta 48 ta terma jamoa qatnashadi. Bundan oldingi mundiallarda 32 jamoa ishtirok etgan, ammo bu gal FIFA tomonidan musobaqani kengaytirish haqida qaror qabul qilindi. Qit’alar bo‘yicha yo‘llanmalar taqsimoti quyidagicha bo‘ladi:
• Yevropa (UYEFA) – 16 jamoa
• Afrika (KAF) – 9 jamoa
• Osiyo (OFK) – 8 jamoa
• Janubiy Amerika (KONMЕBOL) – 6 jamoa
• Shimoliy Amerika (KONKAKAF) – 6 jamoa (3 mezbon jamoani qo‘shib hisoblaganda)
• Okeaniya (OFK) – 1 jamoa
• Qit’alararo pley-off orqali – 2 jamoa
Bunday keng format musobaqani yanada qiziqarli va raqobatbardosh qiladi. Ko‘plab jamoalar birinchi marta mundialda qatnashish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Himoyachi chempion – Argentina
Eslatib o‘tamiz, 2022 yilgi so‘nggi Jahon chempionatida Argentina terma jamoasi g‘oliblikni qo‘lga kiritgan edi. Lionel Messi yetakchiligidagi jamoa finalda Fransiyani mag‘lub etib, uchinchi bor jahon chempioniga aylangan. 2026 yilgi mundialda Argentina chempionlikni himoya qiladi.
2026 yilgi Jahon chempionatiga tayyorgarlik qizg‘in davom etmoqda. Hozirgacha yetti jamoa ishtirok etishi aniq, qolgan 41 jamoa esa saralash bahslarida aniqlanadi. Saralash jarayoni qizg‘in kechishi kutilmoqda, ayniqsa, Osiyo va Afrikada ko‘plab yangi jamoalar mundialga yo‘l olish imkoniyatiga ega.
Futbol ixlosmandlari 2026 yilda AQSH, Kanada va Meksika maydonlaridagi yirik futbol festivaliga guvoh bo‘lishadi!

Определены первые команды, отправляющиеся на Чемпионат мира 2026 года
Чемпионат мира 2026 года будет иметь особое значение для футбольных фанатов, так как в этом турнире впервые примут участие 48 команд. Турнир пройдет на полях США, Канады и Мексики, что обеспечит более широкий охват, включая Азию, Африку и Америку.
Определены первые семь команд
На данный момент определены семь команд, которые примут участие в чемпионате мира:
- США (страна-хозяйка)
- Канада (страна-хозяйка)
- Мексика (страна-хозяйка)
- Япония (через отбор)
- Новая Зеландия (победитель отбора Океании)
- Иран (через отбор)
- Аргентина (через отбор)
Ничья Боливии вывела Аргентину на чемпионат мира за четыре тура до окончания группового этапа. Таким образом, Аргентина с Месси стала четвертой командой, получившей путевку на чемпионат мира.
США, Канада и Мексика стали участниками чемпионата мира без отбора в качестве стран-хозяев. Остальные четыре команды успешно прошли отборочные этапы в своих конфедерациях и получили путевки на чемпионат мира.
Самый крупный чемпионат в истории
На чемпионате мира 2026 года впервые примут участие 48 сборных. На предыдущих чемпионатах мира участвовали 32 команды, но на этот раз ФИФА приняла решение о расширении турнира. Распределение путевок по континентам будет следующим:
• Европа (УЕФА) – 16 команд
• Африка (КФА) – 9 команд
• Азия (АФК) – 8 команд
• Южная Америка (КОНМЕБОЛ) – 6 команд
• Северная Америка (КОНКАКАФ) – 6 команд (включая 3 команды-хозяев)
• Океания (ОФК) – 1 команда
• Межконтинентальные плей-офф – 2 команды
Такой широкий формат сделает турнир более интересным и конкурентоспособным. Многие команды получат возможность впервые участвовать в чемпионате мира.
Защитник титула – Аргентина
Напоминаем, что в последнем чемпионате мира 2022 года сборная Аргентины завоевала титул чемпиона. Команда под руководством Лионеля Месси в финале одержала победу над Францией и в третий раз стала чемпионом мира. На чемпионате мира 2026 года Аргентина будет защищать свой титул.
Подготовка к чемпионату мира 2026 года активно продолжается. На данный момент определены семь команд, остальные 41 команда будут определены в отборочных матчах. Ожидается, что отборочный процесс будет напряженным, особенно в Азии и Африке, где много новых команд смогут получить возможность участвовать в чемпионате мира.
Футбольные фанаты станут свидетелями крупного футбольного фестиваля в 2026 году на полях США, Канады и Мексики!