2026 yilgi Jahon chempionatiga yo‘l olgan dastlabki jamoalar aniqlandi
Sport 06:54, 26-03-2025 3
Futbol ishqibozlari uchun 2026 yilgi Jahon chempionati alohida ahamiyatga ega bo‘ladi, chunki bu galgi musobaqada ilk bor 48 ta jamoa ishtirok etadi. Turnir AQSH, Kanada va Meksika yashil maydonlarida o‘tadi, va bu Osiyo, Afrika va Amerikani qamrab olgan yanada keng qamrovli jahon chempionati bo‘lishini ta’minlaydi.
Dastlabki yetti jamoa aniq
Hozircha mundialda ishtirok etadigan yetti jamoa aniqlangan:
- AQSH (mezbon)
- Kanada (mezbon)
- Meksika (mezbon)
- Yaponiya (saralash orqali)
- Yangi Zelandiya (Okeaniya saralash g‘olibi)
- Eron (saralash orqali)
- Argentina (saralash orqali)
Boliviyaning durang natijasi Argentinani guruh bosqichi yakuniga to‘rt tur qolganida Jahon chempionatiga olib chiqdi. Shu tariqa, Messining Argentinasi Jahon chempionatiga yo‘llanma qo‘lga kiritgan to‘rtinchi jamoa bo‘ldi.
AQSH, Kanada va Meksika mezbon sifatida saralashsiz mundial ishtirokchisiga aylandi. Qolgan to‘rt jamoa esa o‘z konfederatsiyalari saralash bosqichlarida muvaffaqiyatli ishtirok etib, mundialga yo‘l oldi.
Tarixdagi eng yirik mundial
2026 yilgi Jahon chempionatida ilk marta 48 ta terma jamoa qatnashadi. Bundan oldingi mundiallarda 32 jamoa ishtirok etgan, ammo bu gal FIFA tomonidan musobaqani kengaytirish haqida qaror qabul qilindi. Qit’alar bo‘yicha yo‘llanmalar taqsimoti quyidagicha bo‘ladi: