Farg‘onada super o‘yin yoxud 4-sanada 4-turga start beriladi
4 aprel kuni Superliganing 4-turi boshlanadi va 6 aprelga qadar davom ettiriladi. Faqat bu safar 7 ta juftlik ishtirokidagi uchrashuvlarga guvoh bo‘lamiz. “Qizilqum” – “Xorazm” uchrashuvi boshqa muddatga qoldirildi.
4 aprel.
18:00. “Buxoro” – “Bunyodkor”
Boshlanishi B harfi bilan yuritiladigan jamoalar ishtirokidagi bellashuv o‘ziga xos ahamiyatga ega. “Bunyodkor” klubi mag‘lubiyatsiz odimlamoqda va hisobida 7 ochko bor. “Buxoro” garchi mag‘lubiyat bilan boshlagan bo‘lsa-da, keyingi ikkita turda ishonchli g‘alabalarga erishdi. Har ikki klub joriy mavsumda o‘zlaridan yaxshi taassurot qoldirishayotgani e’tiborga molik. “Buxoro” ham, “Bunyodkor” ham jangovar o‘yin namoyish etishmoqda. Odatda, bu kabi jamoalar o‘rtasidagi o‘yin g‘oyat shiddatli hamda qiziqarli ruhda o‘tadi.
20:15. “Surxon” – “Qo‘qon-1912”
Ikkala jamoa ham chempionatda hozircha g‘alaba nimaligini bilmayapti. Pro ligadan qaytgan qo‘qonliklarda g‘alaba bo‘lmaganiga yarasha mag‘lubiyat ham yo‘q. Uchta o‘yinda uchta durang o‘ynashdi. “Surxon”da esa natijalar yomon. Barcha o‘yinda mag‘lubiyatga uchradi. Bu safar termizliklar uchun yana bir imkoniyat. O‘z maydonida, muxlislari qarshisida maydonga tushishadi. “Qo‘qon-1912” ilk bor olis safarga chiqadi. Bungacha uchta turni asosan o‘z hududida o‘tkazdi. Ikki marta Qo‘qonda va bir marta Farg‘onada “Neftchi”ga qarshi bahs olib bordi. “Surxon” ruhiy o‘raga tushib qolgani bois undan qutulishi qiyin bo‘lyapti. Qo‘qonliklar ham dastlabki g‘alabasi uchun kurashadi. Biroq “Surxon” maydonida bir ochko qo‘lga kiritadigan bo‘lsa ham buning uchun ular ortiqcha tanqid qilinmasa kerak.
5 aprel.
19:30. “Neftchi” – “Navbahor”
Turning markaziy o‘yini. Farg‘onadagi “Istiqlol” stadionida vodiy derbisi bo‘lib o‘tadi. Chempionlik uchun asosiy da’vogarlardan sanalgan “Neftchi” uchta turda uchta durang o‘ynab qo‘ydi. “Navbahor” esa bir g‘alaba va ikki durangga ega bo‘lib turibdi. G‘alabaga tashna bo‘lib turgan farg‘onaliklarni endi durang qoniqtirmaydi. “Navbahor” o‘tgan turda ham vodiy derbisida ishtirok etgan va o‘z uyida “Andijon”ga qarshi uchrashuvda oxirgi daqiqada g‘alabani qo‘ldan chiqargan. Navbatdagi derbida endi farg‘onaliklarda bosim ko‘proq bo‘ladi. Shundoq ham har turda “Neftchi”da kuchli bosim sezilyapti va bu tabiiy. Bunday qimmatli va yulduzli tarkib bilan har bir o‘yinda g‘alaba qozonishi shart bo‘lib qolgan. Derbida hozircha imkoniyatlar teng. Qolganini o‘yinda ko‘ramiz.
20:15. “Sho‘rtan” – “Nasaf”
Bu yoqda vodiy derbisi, u yoqda esa voha derbisi. “Sho‘rtan”ning uy arenasi ta’mirlanayotgani sababidan Qarshidagi “Markaziy” stadiondan foydalanyapti. Shu bois “Nasaf”ga qarshi bahsda “Sho‘rtan” nominal mezbon maqomida, “Nasaf” esa uyida “mehmon” rolida. Superligada gol urmagan birgina “Sho‘rtan” qoldi. Anvar Berdiyev jamoasi uchun navbatdagi uchrashuv yanada og‘ir o‘tishi ma’lum. Tarkib, o‘yin va nom jihatidan “Nasaf”ning favoritligiga hech kimda shubha yo‘q. “Sho‘rtan” o‘tgan turda Qo‘qonda dastlabki ochkosini qo‘lga kiritdi. Derbida jiddiy kurash kechadi, ammo tajriba ko‘p narsani hal qilsa kerak.
6 aprel
17:45. “Andijon” – “Mash’al”
Uchta turda uchta durang o‘ynagan “Andijon” klubi bu safar Muborakning “Mash’al” jamoasini qabul qiladi. 2 aprel kuni “Mash’al” Toshkentda qoldirilgan o‘yin doirasida “Paxtakor”ga 5:0 hisobida yutqazdi va ular Andijonga qanday kayfiyatda kelishlarini tasavvur qilish qiyin emas. Aftidan, jamoa a’zolari 29 mart kuni Jizzaxda “So‘g‘diyona” ustidan qozonilgan g‘alabada (1:0) bor kuch va imkoniyatlarini ishga solib yuborgan ko‘rinadi. “Andijon” mavsumdagi birinchi g‘alabasini qo‘lga kiritish uchun yaxshi imkoniyatga ega.
18:00. “So‘g‘diyona” – “Paxtakor”
Bu juftlik ham turning qiziqarli o‘tishi kutilayotgan bellashuvlardan biri. “So‘g‘diyona” kutilmaganda startni juda yomon boshladi va uchta turda uchta mag‘lubiyat! “Paxtakor” ham ikkita turda ikki marta yutqazib, yaxshi boshlay olmagandi. 2 aprel kuni 1-turning qoldirilgan uchrashuvi doirasida “Mash’al” bilan uchrashuvda bor alamini oldi va javobsiz 5 ta gol urdi. “Paxtakor”ga qarshi uchrashuvda maydonda chinakam jang bo‘ladi. “So‘g‘diyona”da garchi omadsizlik bo‘lsa-da, “Paxtakor”ga qarshi bellashuv uchun motivatsiya yetarli bo‘lsa kerak. Bu bahsda murabbiylarning taktikasi hamda tayyorgarligi ko‘p narsani hal qiladi.
20:15. OKMK – “Dinamo”
Musobaqa peshqadami – OKMK bu safar Samarqandning “Dinamo”sini qabul qiladi. Uchta turda uchta g‘alabaga erishgan Mirjalol Qosimov jamoasini oson bo‘lmagan uchrashuv kutmoqda. Chunki Vadim Abramov har qanday raqibga qarshi himoyaga chekinadigan emas, balki hujumkor uslubni qo‘llaydi. Shu orqali ular Namanganda g‘alabani qo‘ldan chiqarib durang o‘ynadi. Uyida “Mash’al”ni, Toshkentda esa “Paxtakor”ni yutdi. O‘z navbatida samarqandliklar uchun OKMKga qarshi bo‘ladigan o‘yin og‘ir o‘tadi. Murabbiylar bir-birini yaxshi bilishadi. Tomoshabop o‘yin kechishi katta ehtimol.

Алла Пугачёва продолжает получать пенсию в России
4 апреля начнется 4-й тур Суперлиги и продлится до 6 апреля. Только на этот раз мы станем свидетелями встреч с участием 7 пар команд. Матч “Кызылкум” – “Хорезм” перенесен на другую дату.
4 апреля.
18:00. “Бухара” – “Бунёдкор”
Матч с участием команд, начинающихся на букву Б, имеет особое значение. Клуб “Бунёдкор” идет без поражений и имеет в своем активе 7 очков. “Бухара”, хотя и начала с поражения, добилась уверенных побед в двух последних турах. Оба клуба оставляют хорошее впечатление в текущем сезоне. И “Бухара”, и “Бунёдкор” демонстрируют боевую игру. Обычно такие матчи проходят очень напряженно и интересно.
20:15. “Сурхон” – “Коканд-1912”
Обе команды пока не знают, что такое победа в чемпионате. У вернувшихся из Про-лиги кокандцев нет ни одной победы, как и поражений. Они сыграли три матча и трижды завершили их вничью. У “Сурхона” результаты плохие. Они потерпели поражение во всех матчах. Это еще одна возможность для термезцев. Они выйдут на поле на своем стадионе перед своими болельщиками. “Коканд-1912” впервые отправляется в дальнее путешествие. Ранее они провели три тура в основном на своей территории. Дважды в Коканде и один раз в Фергане против “Нефтчи”. “Сурхон” находится в психологической яме, и выбраться из нее им трудно. Кокандцы также будут бороться за свою первую победу. Однако, если “Сурхон” сможет набрать хотя бы одно очко на своем поле, их не следует слишком критиковать.
5 апреля.
19:30. “Нефтчи” – “Навбахор”
Центральный матч тура. На стадионе “Истиқлол” в Фергане пройдет дерби долины. “Нефтчи”, считающийся одним из основных претендентов на чемпионство, сыграл три матча и трижды завершил их вничью. “Навбахор” имеет одну победу и два ничейных результата. Ферганцам, жаждущим победы, теперь ничья не удовлетворит. “Навбахор” также участвовал в дерби долины в прошлом туре и в домашнем матче против “Андижана” в последнюю минуту упустил победу. В следующем дерби давление на ферганцев будет больше. И так, в каждом туре “Нефтчи” ощущается сильное давление, и это естественно. С таким ценным и звездным составом им необходимо выигрывать в каждом матче. В дерби пока шансы равны. Остальное увидим в игре.
20:15. “Шортан” – “Насаф”
Здесь дерби долины, а там дерби оазиса. Из-за ремонта домашней арены “Шортан” использует стадион “Центральный” в Карши. Поэтому в матче против “Насафа” “Шортан” будет в роли номинального хозяина, а “Насаф” – в роли гостя. В Суперлиге осталась единственная команда, не забившая гол – это “Шортан”. Очередной матч для команды Анвара Бердиева обещает быть еще более тяжелым. Никто не сомневается в фаворитстве “Насафа” по составу, игре и имени. “Шортан” в прошлом туре в Коканде наконец-то заработал свои первые очки. В дерби развернется серьезная борьба, но опыт может решить многое.
6 апреля
17:45. “Андижан” – “Машал”
Клуб “Андижан”, сыгравший три ничьи в трех турах, в этот раз примет команду “Машал” из Мубарака. 2 апреля “Машал” в Ташкенте в рамках перенесенного матча проиграл “Пахтакору” со счетом 0:5, и не трудно представить, в каком настроении они приедут в Андижан. Похоже, что члены команды отдали все свои силы и возможности в победе над “Согдионой” (1:0) 29 марта в Джиззаке. У “Андижана” есть хорошая возможность добиться своей первой победы в сезоне.
18:00. “Согдиона” – “Пахтакор”
Эта пара также ожидается как одна из интересных встреч тура. “Согдиона” неожиданно начала очень плохо и потерпела три поражения в трех турах! “Пахтакор” также не смог хорошо начать, проиграв дважды в двух турах. 2 апреля в рамках перенесенного матча 1-го тура они потерпели унизительное поражение от “Машала”, пропустив 5 безответных голов. В матче против “Пахтакора” на поле развернется настоящая борьба. Несмотря на неудачи, у “Согдионы” должно быть достаточно мотивации для матча против “Пахтакора”. В этом поединке тактика и подготовка тренеров сыграют большую роль.
20:15. OKMK – “Динамо”
Лидер турнира – OKMK в этот раз примет “Динамо” из Самарканда. Команда Мирджалола Касимова, добившаяся трех побед в трех турах, ожидает непростой матч. Ведь Вадим Абрамов не собирается отступать в защите против любого соперника, а применяет атакующий стиль. Таким образом, они упустили победу в Намангане и сыграли вничью. Дома они обыграли “Машал”, а в Ташкенте – “Пахтакор”. В свою очередь, для самаркандцев игра против OKMK будет тяжелой. Тренеры хорошо знают друг друга. Есть большая вероятность, что игра будет зрелищной.