Anchelotti Arda Gyulerning o‘yini haqida fikr bildirdi
Madridning «Real» klubi bosh murabbiyi Karlo Anchelotti La Liga doirasida bo‘lib o‘tgan «Xetafe» jamoasiga qarshi o‘yindan keyin (1:0) futbolchisi Arda Gyulerning maydondagi vaqti haqida gapirib o‘tdi. Eslatib o‘tamiz, uchrashuvdagi yagona gol aynan turkiyalik futbolchi tomonidan urildi.
Anchelottiga Gyulerning mavsum davomida ko‘proq o‘yin vaqti olish uchun unga nimalar yetishmayotgani haqida savol berildi. Murabbiyning fikricha, masala jamoaning taktik tizimi bilan bog‘liq.
«Agar biz 4-4-2 sxemasida harakat qilsak, Arda tayanch yarim himoyachi sifatida o‘ynay olmaydi. Uning o‘ynashi mumkin bo‘lgan yagona pozitsiya bu qanotda – o‘ng qanot bo‘ladi», dedi mutaxassis.
Biroq Anchelottining ta’kidlashicha, jamoa 4-3-3 sxemasiga o‘tgan holatda, Gyuler insayd sifatida jamoaga ko‘proq foyda keltirishi mumkin.
«U juda ko‘p mehnat qilmoqda. Ayni paytda unda jismoniy jihatdan yakkakurashlarda kuch biroz yetishmayapti. Lekin uning boshqa ko‘plab ajoyib sifatlari mavjud. Buni faqatgina u kiritgan gol sababli aytmayapman. Arda jamoaning o‘yin qurishida juda muhim rol o‘ynay oladi».
Anchelotti shuningdek, ko‘pchilik uchun g‘ayrioddiy tuyulishi mumkin bo‘lgan fikrni bildirdi: «Kelajakda Arda 4-3-3 sxemasida tayanch yarim himoyachi sifatida ham o‘ynay oladi. Chunki uning o‘yinni tashkil qilish qobiliyati ajoyib darajada yuqori».

Анчелотти высказал мнение о игре Арды Гюлера
Главный тренер мадридского «Реала» Карло Анчелотти после матча против команды «Хетафе» (1:0) в рамках Ла Лиги рассказал о времени на поле своего игрока Арды Гюлера. Напоминаем, что единственный гол в матче был забит именно турецким футболистом.
Анчелотти ответил на вопрос о том, чего не хватает Гюлеру, чтобы получить больше игрового времени в течение сезона. По мнению тренера, дело связано с тактической системой команды.
«Если мы будем действовать по схеме 4-4-2, Арда не сможет играть в роли опорного полузащитника. Единственная позиция, на которой он может играть, это фланг – правый фланг», – сказал специалист.
Однако, по словам Анчелотти, если команда перейдет на схему 4-3-3, Гюлер сможет принести больше пользы команде в роли инсайда.
«Он очень много работает. В данный момент ему немного не хватает физической силы в единоборствах. Но у него есть много других замечательных качеств. Я говорю это не только из-за гола, который он забил. Арда может сыграть очень важную роль в построении игры команды».
Анчелотти также высказал мнение, которое может показаться необычным для многих: «В будущем Арда также сможет играть в роли опорного полузащитника в схеме 4-3-3. Потому что его способность организовывать игру на удивительно высоком уровне».