G‘alaba va mag‘lubiyat nimaligini bilmayotgan jamoalarning o‘yini qiziqmi?
2-4 may kunlari Superligada 8-tur o‘yinlari o‘tkaziladi. Rejalashtirilgan 8 ta o‘yin ham o‘ziga xos intrigalarga sabab bo‘lmoqda. Har bir uchrashuvga e’tibor chindan yuqori. Quyida ushbu juftliklar o‘rtasida bo‘lib o‘tadigan o‘yinlar haqida mutaxassis fikrlari bilan tanishishingiz mumkin.
2 may
18:15. “Xorazm” – “Nasaf”
Turni “Xorazm” – “Nasaf” qarama-qarshiligi boshlab beradi. Jizzaxda bo‘lib o‘tadigan bahsda “Xorazm” nominal mezbon vazifasida bo‘ladi. Qiziqarli intriga. Hakim Fuzaylov jamoasi oxirgi bor ikkinchi turda “Surxon” ustidan g‘alaba qozongan. Shundan beri ular muxlislarini xursand qila olmayapti. “Nasaf” ushbu uchrashuv favoriti hisoblanadi. “Xorazm” bu o‘yinda durang o‘ynasa ham ijobiy natija sifatida qabul qilinishi tabiiy.
20:30. “Bunyodkor” – “Qo‘qon-1912”
Ilyos Zeytullayev jamoasi yaxshi taassurot qoldiryapti. O‘tgan turda mag‘lubiyat nimaligini bilmay kelayotgan OKMKni mag‘lub etishdi. “Bunyodkor” ham hali chempionatda yutqazgani yo‘q. Pro ligadan Superligaga qaytgan jamoalar orasida “Qo‘qon-1912”ning o‘yini ancha tajovuzkor ko‘rinyapti. Shu bois “Bunyodkor” maydonida keskin ruhdagi uchrashuv guvohiga aylanamiz. Kichik ustunlik esa mezbonlarda.
3 may
18:00. “Buxoro” – “Mash’al”
O‘tgan yili pro ligada kurash olib borishgan bu ikki klub endi Superligada o‘zaro to‘qnash keladilar. “Buxoro” o‘tgan turda Namanganda yirik hisobda imkoniyatni boy bergach, bosh murabbiy Ulug‘bek Baqoyev rahbariyatdan iste’fo so‘rashi haqida matbuot anjumanida aytib o‘tgandi. Ammo hozircha bu narsa ro‘y bermadi va uning o‘zi jamoani o‘yinga tayyorlamoqda. “Mash’al”ga qarshi uchrashuvda “Buxoro”ni g‘alabadan boshqasi qanoatlantirmaydi. Muborakliklar ham sovg‘a emas. Imkoniyatlar teng baholanmoqda.
19:30. OKMK – “Andijon”
Bizni yana bir qiziqarli bellashuv kutmoqda. Oxirgi paytlarda mag‘lubiyatlar girdobiga tushib qolgan “Andijon” bu safar Olmaliqda Mirjalol Qosimov boshchilik qilayotgan OKMKga qarshi maydonga tushadi. Bu o‘yinda jamoalarning ruhiy tayyorgarligi asosiy o‘ringa chiqadi. O‘tgan turda ikkalasi ham mag‘lubiyatga uchrashdi. Muxlislarni juda keskin ruhdagi bellashuv kutmoqda.
20:15. “Surxon” – “Paxtakor”
Turning markaziy uchrashuvlaridan biri desak adashmagan bo‘lamiz. “Paxtakor” omadsiz startdan keyin endi o‘ziga kelayotganga o‘xshayapti. Biroq ularni Termizda og‘ir o‘yin kutayotganiga shubha yo‘q. “Surxon”da ham, “Paxtakor”da ham chempionatda hozirgacha 4 ta mag‘lubiyat bor. “Surxon” o‘z uyida kuchli raqibga qarshi ochiq jang taklif qiladimi yoki yopiq o‘yin ko‘rsatib, qarshi hujumlardan omadini izlaydimi? “Paxtakor” esa hujumkor o‘yin ko‘rsatishi aniq. Hozircha imkoniyatlar teng!
4 may
18:00. “Neftchi” – “So‘g‘diyona”
Vitaliy Levchenko jamoasi bu safar Ivan Boshkovich boshchiligidagi “So‘g‘diyona”ga qarshi bahs olib boradi. Jiddiy o‘yin bo‘ladi. Chempionlik uchun kurashayotgan “Neftchi” o‘tgan safar uyida “Paxtakor”ga 0:4 hisobida mag‘lubiyatga uchragach, muxlislarini qattiq ranjitib qo‘ygandi. Farg‘onaliklarning o‘tgan turda Samarqandda “Dinamo”ga qarshi bo‘lib o‘tishi kerak bo‘lgan uchrashuvi qoldirilgan. Levchenko jamoasi bor e’tiborini “So‘g‘diyona” bilan o‘yinga qaratgan. Bu safar ham ochko yo‘qotsa Levchenkoga yana tanqid toshlari otiladi. Lekin Boshkovich jamoasini yengish oson ish emas.
19:00. “Qizilqum” - “Navbahor”
Nihoyat, “Qizilqum” jamoasi o‘z uyiga – Navoiyga qaytmoqda. 4 may kuni “Navbahor”ga qarshi bellashuv “Yoshlar sport majmuasi”da bo‘lib o‘tadi. “Qizilqum” o‘tgan turda Qarshida “Nasaf”dan javobsiz 4 ta gol o‘tkazib yuborgandi. Bu safar esa o‘z uyidagi ochilish o‘yinida navoiyliklar ishqibozlari ko‘z o‘ngida ijobiy natija uchun bor kuchini sarflashi shubhasiz.
20:15. “Sho‘rtan” – “Dinamo”
Superligada g‘alaba qozonmagan birgina “Sho‘rtan” qoldi. To‘g‘ri, yaqinda O‘zbekiston Kubogi guruh bosqichida "Sho‘rtan" "Olimpik"ni qabul qilib 3:0 hisobida ustun keldi. Lekin hali chempionatda bunday ishni uddalay olmayapti. Anvar Berdiyev jamoasi bu mavsumda hali mag‘lubiyatga uchramagan “Dinamo”ni yengishga urinib ko‘radi. G‘uzorliklar o‘z uyiga qaytdi va muxlislari ko‘z o‘ngida o‘ynaydi. Lekin Vadim Abramov jamoasi ancha xavfli va hujumkor o‘yin namoyish qilyapti. Tajriba borasida “Dinamo” ustunroq. “Sho‘rtan” esa katta ishtiyoq evaziga nimagadir erishishi mumkin, qolganini vaqt ko‘rsatadi.

Игра команд, которые не знают, что такое победа и поражение, интересна?
2-4 мая в Суперлиге пройдут матчи 8-го тура. Запланированные 8 игр вызывают свои уникальные интриги. Внимание к каждой встрече действительно высоко. Ниже вы можете ознакомиться с мнениями экспертов о матчах, которые состоятся между этими парами.
2 мая
18:15. “Хорезм” – “Насаф”
Тур откроет противостояние “Хорезм” – “Насаф”. В встрече, которая пройдет в Джизаке, “Хорезм” будет выступать в роли номинального хозяина. Интригующая игра. Команда Хакима Фузайлова в последний раз одержала победу во втором туре над “Сурхоном”. С тех пор они не могут порадовать своих болельщиков. “Насаф” считается фаворитом этой встречи. Даже если “Хорезм” сыграет вничью, это будет воспринято как положительный результат.
20:30. “Бунёдкор” – “Қўқон-1912”
Команда Ильоса Зейтулаева производит хорошее впечатление. В прошлом туре они одержали победу над “ОКМК”, который не знает, что такое поражение. “Бунёдкор” также еще не проигрывал в чемпионате. Игра “Қўқон-1912”, вернувшегося из Про-лиги в Суперлигу, выглядит довольно агрессивной. Поэтому мы станем свидетелями напряженной встречи на поле “Бунёдкора”. Небольшое преимущество на стороне хозяев.
3 мая
18:00. “Бухоро” – “Машъал”
Эти два клуба, которые в прошлом году боролись в Про-лиге, теперь встретятся в Суперлиге. “Бухоро” в прошлом туре упустил крупный шанс в Намангане, и главный тренер Улугбек Бақоев на пресс-конференции упомянул о просьбе об отставке. Однако пока этого не произошло, и он готовит команду к игре. В матче против “Машъала” “Бухоро” устроит только победа. Муборакцы тоже не подарок. Возможности оцениваются как равные.
19:30. ОКМК – “Андижон”
Нас ждет еще одно интересное противостояние. “Андижон”, который в последнее время попал в водоворот поражений, на этот раз выйдет на поле против ОКМК, возглавляемого Миржалолом Қосимовым. В этой игре психическая подготовка команд выйдет на первый план. В прошлом туре обе команды потерпели поражение. Болельщики ждут очень напряженной борьбы.
20:15. “Сурхон” – “Пахтакор”
Если мы скажем, что это один из центральных матчей тура, мы не ошибемся. “Пахтакор” после неудачного старта, похоже, начинает приходить в себя. Однако нет сомнений, что их ждет тяжелая игра в Терmezе. У “Сурхона” и “Пахтакора” до сих пор по 4 поражения в чемпионате. Предложит ли “Сурхон” открытый бой сильному сопернику на своем поле или будет играть закрыто, надеясь на контратаки? “Пахтакор” же, безусловно, покажет атакующий футбол. Пока возможности равны!
4 мая
18:00. “Нефтчи” – “Сўғдёна”
Команда Виталия Левченко на этот раз встретится с “Сўғдёна”, возглавляемой Иваном Бошковичем. Это будет серьезная игра. “Нефтчи”, борющийся за чемпионство, в последний раз дома потерпел поражение от “Пахтакора” со счетом 0:4, сильно расстроив своих болельщиков. Матч, который должен был состояться в прошлом туре между фарганцами и “Динамо” в Самарканде, был отменен. Команда Левченко сосредоточила все свое внимание на игре с “Сўғдёна”. Если они снова потеряют очки, Левченко снова подвергнется критике. Но победить команду Бошковича будет нелегко.
19:00. “Қизилқум” - “Навбаҳор”
Наконец, команда “Қизилқум” возвращается на свою родину – в Навоий. 4 мая встреча с “Навбаҳор” пройдет в “Молодежном спортивном комплексе”. В прошлом туре “Қизилқум” пропустил 4 безответных гола от “Насаф” в Карши. На этот раз в своем домашнем открывающем матче навоийцы, безусловно, приложат все усилия для положительного результата перед своими болельщиками.
20:15. “Шўртон” – “Динамо”
В Суперлиге осталась только одна команда, не одержавшая победу – “Шўртон”. Да, недавно в группе Кубка Узбекистана “Шўртон” принял “Олимпик” и выиграл со счетом 3:0. Но в чемпионате они пока не могут добиться такого результата. Команда Анвара Бердиева попытается одержать победу над “Динамо”, которое в этом сезоне еще не потерпело поражений. Гузорцы вернулись на свою родину и будут играть перед своими болельщиками. Однако команда Вадима Абрамова демонстрирует довольно опасный и атакующий футбол. В плане опыта “Динамо” имеет преимущество. “Шўртон” же, возможно, сможет чего-то добиться благодаря большому желанию, остальное покажет время.