Abinur Nurimbet: «O‘zbekiston – yuqori texnika va tezlik maktabi, Qozog‘iston – yangi sinov»
«Turon» klubining iqtidorli futbolchisi Abinur Nurimbet o‘zining qisqa, ammo rang-barang futbolchilik faoliyatida uch mamlakat – Belarus, O‘zbekiston va Qozog‘iston chempionatlarida o‘ynab ko‘rishga ulgurdi. 20 yoshli hujumkor yarim himoyachi ushbu chempionatlarda orttirgan tajribasidan kelib chiqib, ularni o‘zaro taqqoslab, o‘z taassurotlari bilan bo‘lishdi.
«Belarus futboli men uchun kattalar darajasidagi ilk tajribani hadya qildi. O‘sha yerda men yosh bo‘lishimga qaramay, asosiy tarkibda maydonga tushish imkoniyatiga ega bo‘ldim. Belaruslik mutaxassislar menga juda katta ishonch bildirib, faol ravishda qo‘llab-quvvatlashdi. Shu sababli, ushbu chempionatni professional futbolga kirish eshigim deb hisoblayman», – deydi Nurimbet.
O‘zbekiston chempionati haqida gapirar ekan, Abinur mahalliy futbolchilarning yuqori texnik mahorati va tezkor harakatlarini alohida e’tirof etdi:
«O‘zbekistonga kelganimda, futbolchilarning mahoratli texnikasi va tezkorliklari meni hayratga solgandi. U yerdagi o‘yinlar ko‘p jihatdan juda dinamik, kombinatsion va yuqori sur’atli ekanini kuzatdim. O‘zbekiston menga professional futbolda muhim bo‘lgan tez qaror qabul qilish va tez harakat qilish qobiliyatlarimni oshirishga yordam berdi. Ushbu tajribam men uchun juda qimmatli bo‘lib qoldi».
Ayni paytda Nurimbet o‘zining yangi sinovi – Qozog‘iston chempionati haqida fikr bildirishga hali erta deb hisoblamoqda. «Turon» jamoasidagi faoliyatini boshlagan futbolchi QPLda hozircha sakkizta uchrashuvda ishtirok etgan va asosiy tarkibning ajralmas bir bo‘lagiga aylanib ulgurdi.
«Qozog‘iston chempionati haqida hozircha aniq gap aytish qiyin, chunki mavsum yaqindagina start oldi va men hali jamoa bilan to‘liq moslashib olganim yo‘q. Ammo ushbu liganing salohiyati yuqori ekaniga shubham yo‘q. Yangi chempionatda o‘zimni yanada ko‘proq ko‘rsatishga intilaman», – deb qo‘shimcha qildi Abinur.
Eslatib o‘tamiz, Abinur Nurimbet O‘zbekistonning «Andijon» klubida ham bir muddat o‘ynagan edi. 2024 yilda «burgutlar» tarkibida oltita uchrashuv o‘tkazgan yosh iqtidor egasi, qisqa vaqt ichida mahalliy muxlislarning e’tiboriga tushishga ham ulgurgandi.
Ayni damda futbolchi Qozog‘istonda o‘ziga bo‘lgan ishonchni oqlash va «Turon» jamoasiga foydali bo‘lish uchun bor kuchini sarflashga tayyorligini ta’kidladi.

Абину́р Нуримбе́т: «Узбекистан – школа высоких технологий и скорости, Казахстан – новое испытание»
Талантливый футболист клуба «Турон» Абинур Нуримбет успел поиграть в чемпионатах трех стран – Беларуси, Узбекистана и Казахстана за свою короткую, но яркую карьеру. 20-летний атакующий полузащитник, исходя из опыта, полученного в этих чемпионатах, сравнил их и поделился своими впечатлениями.
«Белорусский футбол подарил мне первый опыт на взрослом уровне. Там, несмотря на мой молодой возраст, я получил возможность выйти на поле в основном составе. Белорусские специалисты оказали мне большую поддержку и доверие. Поэтому я считаю этот чемпионат дверью в профессиональный футбол», – говорит Нуримбет.
Говоря о чемпионате Узбекистана, Абинур особо отметил высокий технический уровень местных футболистов и их скорость:
«Когда я приехал в Узбекистан, меня поразила техника и скорость местных футболистов. Игры там во многом очень динамичные, комбинационные и высокоскоростные. Узбекистан помог мне развить навыки быстрого принятия решений и быстрого реагирования, что очень важно в профессиональном футболе. Этот опыт стал для меня очень ценным».
В настоящее время Нуримбет считает, что еще рано высказываться о своем новом испытании – чемпионате Казахстана. Футболист, начавший свою карьеру в команде «Турон», уже принял участие в восьми матчах QPL и успел стать неотъемлемой частью основного состава.
«Пока трудно говорить о чемпионате Казахстана, так как сезон только что начался, и я еще не полностью адаптировался в команде. Но у меня нет сомнений в высоком потенциале этой лиги. Я стремлюсь показать себя еще больше в новом чемпионате», – добавил Абинур.
Напомним, что Абинур Нуримбет также играл в клубе «Андижан» в Узбекистане. В 2024 году он провел шесть матчей в составе «орлов» и успел привлечь внимание местных болельщиков за короткое время.
В данный момент футболист подчеркнул, что готов приложить все усилия, чтобы оправдать доверие в Казахстане и быть полезным команде «Турон».