пасмурно ветер 3.1 м/с, ЮЗ
Joriy yil aprel oyida Saudiya Arabistonida o‘tkazilgan o‘smirlar o‘rtasidagi U-17 Osiyo chempionati O‘zbekiston futbol tarixida o‘ziga xos sahifa ochdi. Ushbu nufuzli musobaqada yurtimiz vakillari yorqin va shiddatli o‘yinlari orqali musobaqaning asosiy sovrinini qo‘lga kiritishga erishgan edi.
Mazkur chempionatdan keyin, Osiyo futbol konfederatsiyasi (OFK) rahbariyati kelgusi yillardagi musobaqalarni tashkil qilish masalasini ko‘rib chiqish uchun Ijroiya qo‘mitasining yig‘ilishini chaqirdi. Quyidagi uch mavsumda U-17 Osiyo chempionatiga mezbonlik qiladigan davlat masalasi ana shu yig‘ilishda muhokama qilindi.
Natijada, 2026, 2027 va 2028 yillardagi o‘smirlar o‘rtasidagi qit’a birinchiliklari ham ketma-ket uch mavsumda aynan Saudiya Arabistonida o‘tkaziladigan bo‘ldi. Bu qaror OFK rahbariyati tomonidan qabul qilindi va unga asosiy sabab sifatida mamlakatdagi barqaror siyosiy vaziyat va yuqori saviyali musobaqalar tashkil etish tajribasi ko‘rsatildi.
Qiziq jihati shundaki, mezbonlik uchun yana ikki mamlakat – Xitoy va Iroq ham nomzod bo‘lgandi. Biroq Iroq mamlakatidagi doimiy o‘zgarib turuvchi siyosiy barqarorsizlik vaziyatni qiyinlashtirib, bu davlat nomzodlar orasidagi bahsdan tezda chiqib ketishga majbur bo‘ldi.
Shundan so‘ng OFK rahbariyati Saudiya Arabistoni va Xitoy o‘rtasida muzokaralarni uzoq davom ettirdi. Muzokaralarning natijasi sifatida, OFK qarori bilan o‘smir yigitlar o‘rtasidagi musobaqalarni Saudiya Arabistonida o‘tkazishga, qizlar o‘rtasidagi musobaqalarni esa Xitoyda tashkil etishga kelishib olindi. Ushbu kelishuv ikki tomonning ham manfaatlarini teng hisobga olgan holda amalga oshirildi.
Aslida, Saudiya Arabistonining mezbonlik huquqini yana bir marta qo‘lga kiritishida shu yil aprel oyida bo‘lib o‘tgan U-17 Osiyo chempionati va Elit Osiyo Chempionlar Ligasi (OCHL) markazlashgan tartibdagi final bosqichlarining juda yuqori saviyada tashkil etilgani ham muhim rol o‘ynadi. Tashkiliy jarayonlarda ko‘rsatilgan yuqori professionallik va mas’uliyatli yondashuv OFK vakillari va xalqaro kuzatuvchilarda kuchli taassurot qoldirgan.
Shu bilan birga, Saudiya Arabistonida bo‘lib o‘tadigan keyingi chempionatlarda ishtirok etadigan o‘smirlar uchun bu ajoyib tajriba va katta imkoniyat bo‘lishi ham qayd etilmoqda. Ayniqsa, mamlakatning zamonaviy stadionlari va musobaqalarni o‘tkazish uchun ajratilgan infrastrukturasi nafaqat Osiyoda, balki butun dunyoda ham yuqori baholanmoqda.
Umuman olganda, kelgusi yillarda U-17 Osiyo chempionati yana bir necha bor Saudiya Arabistonida o‘tkazilishi bu mamlakatning qit’a futbolida muhim o‘rin egallashini yana bir marta tasdiqlaydi. Bu esa o‘z navbatida Osiyo futbolida raqobat va professionalizm darajasini oshirishga xizmat qilishi kutilmoqda.

Саудовская Аравия снова проведет чемпионат Азии U-17 через три года: в чем причина решения АФК?
Саудовская Аравия снова проведет U-17 чемпионат Азии через три года: что стало причиной решения АФК?
В апреле этого года в Саудовской Аравии прошел чемпионат Азии среди юношей U-17, который открыл уникальную страницу в истории футбола Узбекистана. На этом престижном турнире представители нашей страны смогли завоевать главный приз благодаря ярким и динамичным играм.
После этого чемпионата руководство Азиатской футбольной конфедерации (АФК) созвало заседание Исполнительного комитета для обсуждения организации турниров в ближайшие годы. Вопрос о том, какая страна будет принимать U-17 чемпионат Азии в следующие три сезона, был обсужден на этом заседании.
В результате, континентальные первенства среди юношей в 2026, 2027 и 2028 годах будут проводиться именно в Саудовской Аравии. Это решение было принято руководством АФК, и основными причинами стали стабильная политическая ситуация в стране и опыт организации высококлассных турниров.
Интересно, что еще две страны - Китай и Ирак - также были кандидатами на проведение турнира. Однако постоянная политическая нестабильность в Ираке усложнила ситуацию, и эта страна была вынуждена быстро выйти из числа претендентов.
После этого руководство АФК долго вело переговоры между Саудовской Аравией и Китаем. В результате переговоров было согласовано, что турниры среди юношей будут проводиться в Саудовской Аравии, а соревнования среди девушек - в Китае. Это соглашение было достигнуто с учетом интересов обеих сторон.
На самом деле, важную роль в повторном получении Саудовской Аравией права на проведение турнира сыграл U-17 чемпионат Азии, прошедший в апреле этого года, а также финальные этапы Лиги чемпионов Азии (ЛЧА), которые были организованы на очень высоком уровне. Высокий профессионализм и ответственное отношение, проявленные в организационных процессах, произвели сильное впечатление на представителей АФК и международных наблюдателей.
Кроме того, отмечается, что для юношей, которые будут участвовать в следующих чемпионатах в Саудовской Аравии, это будет отличным опытом и большой возможностью. Особенно современные стадионы страны и инфраструктура, выделенная для проведения турниров, высоко оцениваются не только в Азии, но и во всем мире.
В целом, проведение U-17 чемпионата Азии в Саудовской Аравии еще несколько раз в ближайшие годы подтверждает важное место этой страны в континентальном футболе. Это, в свою очередь, ожидается, что будет способствовать повышению уровня конкуренции и профессионализма в азиатском футболе.