Superliga 9-tur: Vodiy derbisi va murabbiylarsiz jamoalar, qizg‘in bahslar kutilmoqda
9 may kuni O‘zbekiston Superligasining 9-turiga start beriladi. Ushbu turda bir qator muhim va qaynoq uchrashuvlar rejalashtirilgan.
Andijondagi markaziy o‘yinda "Andijon" hamda "Neftchi" o‘rtasidagi vodiy derbisi katta qiziqish uyg‘otmoqda. "Andijon" jamoasi murabbiy almashinuvidan keyin derbiga tayyorgarlikni Artyom Petrosyan boshchiligida olib boryapti. Ammo muxlislar uchun so‘nggi yangilik – "Bobur Arena"dagi 15 sektorning yopilishi stadion to‘lmasligiga sabab bo‘ladi.
Samarqandda "Dinamo" va "Surxon" jamoalari to‘qnash keladi. Ikkala jamoa ham hujumkor futbolni xush ko‘radi va hozircha mag‘lubiyatni tatib ko‘rmagan "Dinamo" bu bahsda ham g‘alabani maqsad qilgan.
10 may kuni Qo‘qonda "Qo‘qon-1912" OKMKni qabul qiladi. Bu o‘yinda har ikki jamoa yuqori kayfiyatda va qat’iyat bilan maydonga tushishi kutilmoqda.
Shu kuni "Nasaf" – "Bunyodkor" o‘yini ham markaziy bahslardan biri bo‘ladi. Amaldagi chempion o‘z uyida yo‘qotishni istamaydi. Toshkentliklar esa oxirgi mag‘lubiyatni unutish uchun bor kuchi bilan harakat qilishadi.
"Paxtakor" o‘z uyida "Buxoro"ni qabul qiladi. Jamoaning bosh murabbiyisiz tushishi kutilmoqda. Kamoliddin Tojiyev vaqtincha boshqaruvni o‘z qo‘liga olgan. "Sherlar" uchun bu o‘yinda yutqazish qabul qilib bo‘lmaydigan natijaga aylangan.
11 mayda Namanganda "Navbahor" – "Xorazm" o‘yini bo‘lib o‘tadi. Urganchliklar kuchlilarga qarshi yaxshi o‘ynay oladi, ammo Namanganda maydon sohibi bo‘lish oson emas.
"Mash’al" – "Qizilqum" to‘qnashuvi teng jamoalarning kurashi bo‘ladi. Har ikki klubda ham 10 ochko mavjud. G‘alabani qaysi jamoa ko‘proq xohlasa, o‘sha yutqazmasligi mumkin.
Jizzaxda "So‘g‘diyona" va "Sho‘rtan" o‘yini bilan tur yakunlanadi. Ikkala klubda ham bosim va barqarorlik yetishmovchiligi bor. "So‘g‘diyona"da ham natijalar muvaffaqiyatli emas. "Sho‘rtan" esa hali g‘alabaga erishmagan jamoa sifatida maydonga tushadi. Eldor Moyliyev vaqtincha bosh murabbiy sifatida jamoaga rahbarlik qiladi.
Bu turda jamoalar o‘z nufuzi va imkoniyatlarini namoyon qilishga intilmoqda. Janglar va kurashlar olamida qaysi jamoa mahorat bilan ajralib chiqadi – buni yaqin kunlarda bilib olamiz.