"Bayer"da murabbiylar almashinuvi yaqinlashmoqda: Alonso o‘rnini kim egallaydi?
Yangi mavsum arafasida Yevropa futbolida e’tibor markaziga aylangan masalalardan biri — "Bayer Leverkuzen" klubining bosh murabbiyi Xabi Alonso bilan bog‘liq. Ushbu yozda jamoa boshqaruvini tark etishi kutilgan mutaxassisning o‘rniga kim kelishi katta qiziqish uyg‘otmoqda.
Avvalroq asosiy nomzodlardan biri sifatida sobiq ispaniyalik yulduz va hozirda "Komo" klubi bosh murabbiyi bo‘lib ishlayotgan Sesk Fabregas tilga olingandi. Biroq, insayderlar ma’lum qilishicha, Fabregasning maosh borasidagi talablari "Bayer"ning taklifidan ancha yuqori bo‘lgan. Shu bois, klub rahbariyati yangi nomzod qidirishga majbur bo‘ldi.
Endilikda, Leverkuzen klubi diqqatini Angliya Premer-Ligasidagi istiqbolli mutaxassislardan biri — "Brayton" ustozi Fabian Xyutsellerga qaratdi. Germaniyaning nufuzli nashrlaridan bo‘lgan SportBILD tarqatgan ma’lumotga ko‘ra, "Bayer" va 32 yoshli shveysariyalik murabbiy o‘rtasidagi muzokaralar juda ijobiy tarzda ketmoqda va tomonlar kelishuv arafasida turibdi.
Xyutseller Premer-Ligadagi eng yosh murabbiylardan biri bo‘lib, 2024 yil boshida "Brayton" boshqaruvini qo‘lga olgan. U jamoasi bilan 35 turda 52 ochko to‘plab, turnir jadvalida 10-pog‘onada turibdi. Uning jamoa bilan amaldagi shartnomasi 2027 yilgacha mo‘ljallangan bo‘lsa-da, "Bayer" rahbariyati uning falsafasi va zamonaviy yondashuvini yuqori baholab, Xabi Alonso o‘rnida ko‘rishni juda istamoqda.
Tahlilchilarga ko‘ra, Xyutseller "Bayer" kabi ambitsiyali jamoani boshqarish uchun yaxshi nomzod. Uning yosh bo‘lishiga qaramay, yuqori darajadagi o‘yin uslubi, taktik tahlillarga bo‘lgan e’tibori va yosh futbolchilar bilan ishlashdagi mahoratli yondashuvi Leverkuzen klubi uchun ayni muddao bo‘lishi mumkin.
Endi esa barcha muxlislarning ko‘zi va qulog‘i — yaqin kunlarda rasman e’lon qilinishi mumkin bo‘lgan tayinlovda. Xabi Alonso bilan ajoyib natijalarga erishgan "Bayer" yangi murabbiy bilan ham shu ruhda yurishni maqsad qilmoqda. Fabian Xyutseller esa bu ishonchni oqlay oladimi? Javob yaqinda ma’lum bo‘ladi.

"В Байере" приближается смена тренеров: кто займет место Алонсо?
На пороге нового сезона одним из вопросов, привлекающих внимание в европейском футболе, является ситуация с главным тренером клуба "Байер Леверкузен" Хаби Алонсо. Кто займет место ожидаемого покинувшего команду специалиста, вызывает большой интерес.
Ранее в качестве одного из основных кандидатов упоминался бывший испанский звездный игрок и ныне главный тренер клуба "Камо" Сеск Фабрегас. Однако инсайдеры сообщают, что требования Фабрегаса по зарплате значительно превышают предложение "Байера". Поэтому руководство клуба было вынуждено искать нового кандидата.
Теперь клуб из Леверкузена обратил внимание на одного из перспективных специалистов в Английской Премьер-Лиге — тренера "Брайтона" Фабиана Хютцлера. Согласно информации, распространенной одним из авторитетных немецких изданий SportBILD, переговоры между "Байером" и 32-летним швейцарским тренером проходят очень позитивно, и стороны находятся на пороге соглашения.
Хютцлер является одним из самых молодых тренеров в Премьер-Лиге, он возглавил "Брайтон" в начале 2024 года. Его команда набрала 52 очка в 35 турах и занимает 10-е место в турнирной таблице. Хотя его действующий контракт с командой рассчитан до 2027 года, руководство "Байера" высоко оценивает его философию и современный подход и очень хочет видеть его на месте Хаби Алонсо.
По мнению аналитиков, Хютцлер является хорошим кандидатом для управления амбициозной командой, такой как "Байер". Несмотря на его молодость, высокий уровень игрового стиля, внимание к тактическому анализу и умелый подход к работе с молодыми футболистами могут стать именно тем, что нужно клубу из Леверкузена.
Теперь все глаза и уши болельщиков прикованы к назначению, которое может быть официально объявлено в ближайшие дни. "Байер", добившийся отличных результатов с Хаби Алонсо, намерен продолжать в том же духе с новым тренером. Сможет ли Фабиан Хютцлер оправдать это доверие? Ответ станет известен совсем скоро.