Kanoe slalomi bo‘yicha Rossiya terma jamoasining yetakchi sportchilaridan biri Pavel Eygel sport fuqaroligini o‘zgartirib, O‘zbekiston terma jamoasiga qo‘shildi. Bu haqda Rossiyaning TASS axborot agentligi xabar bermoqda.
Pavel Eygel bu qarorini qabul qilishining asosiy sababi sifatida xalqaro musobaqalarda munosib natija ko‘rsatish imkoniyati saqlanib qolayotganini ko‘rsatdi.
«O‘zbekiston terma jamoasi tarkibiga o‘tish qaroriga keldim, chunki o‘zimni hali ham yuqori darajadagi xalqaro turnirlarda yaxshi natijalar ko‘rsatishga qodir sportchi deb hisoblayman», – dedi 35 yoshli Eygel.
Shu bilan birga, u o‘zini yoshi katta sportchi sifatida his qilmasligini ta’kidladi.
«Rossiya terma jamoasi hozir tarkibni sun’iy ravishda yoshartirish siyosatiga amal qilmoqda. O‘tgan yili terma jamoaning birinchi raqamli sportchisi sifatida tanlangan bo‘lsam-da, markazlashtirilgan yig‘inlarda ishtirok etishim uchun faqat o‘z mablag‘larimni ishlatishim kerakligini aytishdi va meni zaxira tarkibiga o‘tkazishdi», – deb tushuntirdi Eygel.
Eshkak eshuvchi o‘zining federatsiya va murabbiylar bilan muloqot qilib, vaziyatni hal qilishga uringanini, ammo bu uchrashuvlardan natija chiqmaganini aytib o‘tdi.
Eslatib o‘tamiz, Pavel Eygel 2018 yilda o‘tkazilgan jahon chempionatida bronza medalni qo‘lga kiritgan edi. Endi u 2028 yilgi Los-Anjeles Olimpiadasida O‘zbekiston sharafini himoya qilib, Olimpiada medallari uchun kurashishini ma’lum qildi.
Qayd etish joizki, 2022 yil fevral oyida Rossiya Ukrainaga keng ko‘lamli hujum boshlaganidan keyin ko‘plab sport federatsiyalari rossiyalik sportchilarni xalqaro musobaqalardan chetlatgan. Bu esa ko‘plab rossiyalik sportchilarni boshqa mamlakatlar terma jamoalariga o‘tishga majbur qildi.
Endilikda O‘zbekiston milliy terma jamoasi tarkibida xalqaro arenalarda medallar uchun kurashadigan yana bir tajribali va yuqori saviyadagi sportchi paydo bo‘ldi.

Российский известный гребец Павел Эйгель теперь защищает честь Узбекистана
Ведущий спортсмен сборной России по каноэ-слалому Павел Эйгель сменил спортивное гражданство и присоединился к сборной Узбекистана. Об этом сообщает российское информационное агентство ТАСС.
Павел Эйгель указал, что основной причиной его решения стало то, что у него все еще есть возможность показать достойные результаты на международных соревнованиях.
«Я решил перейти в состав сборной Узбекистана, потому что считаю себя спортсменом, способным показывать хорошие результаты на высоком уровне международных турниров», – сказал 35-летний Эйгель.
При этом он подчеркнул, что не чувствует себя спортсменом в возрасте.
«Сборная России сейчас придерживается политики искусственного омоложения состава. Хотя в прошлом году я был выбран первым номером сборной, мне сказали, что для участия в централизованных сборах я должен использовать только свои средства, и меня перевели в резервный состав», – объяснил Эйгель.
Гребец отметил, что пытался решить ситуацию, общаясь со своей федерацией и тренерами, но эти встречи не принесли результатов.
Напомним, что Павел Эйгель завоевал бронзовую медаль на чемпионате мира, который прошел в 2018 году. Теперь он заявил, что будет защищать честь Узбекистана на Олимпийских играх в Лос-Анджелесе в 2028 году и бороться за олимпийские медали.
Стоит отметить, что после начала широкомасштабного вторжения России в Украину в феврале 2022 года многие спортивные федерации отстранили российских спортсменов от международных соревнований. Это вынудило многих российских спортсменов перейти в сборные других стран.
Теперь в составе национальной сборной Узбекистана появился еще один опытный и высококвалифицированный спортсмен, который будет бороться за медали на международной арене.